iMagazine

Wyniki finansowe Apple na 1 kwartał 2014 roku

28/01/2014, 21:36 · · · 5

Wczoraj Apple ogłosiło kwartalne wyniki finansowe. Po raz kolejny okazały się rekordowe. Wbrew opiniom wielu osób Apple jeszcze długo się nie skończy.

Dla przypomnienia, 1. kwartał 2014 dla Apple odnosi się do kalendarzowego kwartału ubiegłego roku. Przypadł więc na okres świąteczny, a co ważniejsze nieco wcześniej ukazały się najnowsze modele iPhone’ów (5s oraz 5c) i iPadów (Air oraz Mini z ekranem Retina). Wszystko to miało znaczący wpływ na ostateczne wyniki. Nie przedłużając zapraszam do zapoznania się z cyferkami:

  • Całkowity dochód wyniósł 57,6 mld dolarów, co jest wzrostem o 3,1 mld dolarów (6%) względem roku poprzedniego (54,5 mld dolarów).
  • Sprzedano 51 milionów iPhone’ów, czyli 3,2 miliona (7%) więcej niż w 1 kwartale 2013 roku (47,8 miliona).
  • Sprzedano 26 milionów iPadów, czyli 3,1 miliona (14%) więcej względem poprzedniego roku (22,9 miliona).
  • Sprzedano 4,8 miliona Maków – wzrost o 0,7 miliona (17%) (4,1 miliona w ubiegłym roku).
  • Sprzedano 6 milionów iPodów, co jest jedynym spadkiem spośród wymienionych tu urządzeń i to dużym, bo aż o 6,7 miliona (53%) względem roku poprzedniego (12,7 miliona).
  • Podział dochodów według urządzeń przedstawia się następująco: iPhone – 56%, iPad – 20%, Mac – 11%, iTunes/oprogramowanie/usługi – 8%, akcesoria – 3% oraz iPody – 2%.
  • iOS 7 został już zainstalowany na 80% iUrządzeń.

Z powyższych liczb wynika jedno – Apple ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się skończy. Jedyne o czym można powiedzieć, że się kończy, to iPody – w tym roku ich zmierzch widać jeszcze bardziej. Mój redakcyjny kolega – Norbert Cała – pewnie nad tym ubolewa. Ale z drugiej strony jego dotychczasowa kolekcja będzie dzięki temu rosła w cenę. ;) A czy Wy macie swoje przemyślenia w związku z obecną sytuacją rynkową Apple?

Źródło: Apple

5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
krakersrycekPaweł DziennikMichałbfaliszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bfaliszek
Gość

iPhone+iPad to 3/4 dochodów Apple. Z czego sam iPhone to 1/2 ich dochodów. Bardzo mocne uzależnienie struktury dochodów od jednego produktu nie jest bezpieczne, ale z drugiej strony 10 lat temu iPhone i iPad nie istniały. Ciekawe jak będzie wyglądać ich struktura dochodu w 2024 r.

Michał
Gość
Michał

Ciekawy jest dość duży wzrost Maców, dobrze wróży:)

rycek
Gość
rycek

Jakie obniżki? Retiny obniżyli, które i tak były za drogie. Od momentu wejścia Apple Store Online do Polski ja widzę głównie podwyżki, a w stanach ceny stoją, kurs euro dolar w dłuższej perspektywie czasu tylko niewielkie wahania.

Paweł Dziennik
Gość
Paweł Dziennik

Zupełnie niezrozumiałe są dla mnie te spadki 8,5% na giełdzie. Przychody poszły do górę, co prawda zysk utrzymał się rok do roku, ale za to jaki zysk 13,1 mld $. Jedynie niepokojąca jak dla mnie jest ta dominacja iPhonów w udziale w sprzedaży. Mac’i poszły w górę pomimo odwrotu na rynku PC. Ktoś mi to wytłumaczy? :)

krakers
Gość
krakers

Revenue to przychód, nie dochód! Ile razy można o tym mówić?