Przenoszenie Time Machine pomiędzy dyskami

6
Dodane: 9 lat temu

Kopia Time Machine tworzona jest na zewnętrznym dysku twardym. W razie potrzeby można ją przenieść na inny nośnik, zachowując pełną funkcjonalność pliku.

Zaczynamy od wejścia do Preferencji systemowych, a następnie do sekcji Time Machine. Na czas przenoszenia kopii zapasowej z dysku na dysk należy wyłączyć tę funkcję systemu.

1

Teraz podłączamy do komputera dysk, na którym znajduje się obecna kopia Time Machine oraz ten, na który ma zostać przeniesiona. Nośnik docelowy powinien zostać wcześniej sformatowany za pomocą Narzędzi dyskowych do formatu HFS+ (Mac OS Extended (kronikowany)). Na dysku z Time Machine odnajdujemy katalog backups.backupdb. Zaznaczamy go, a następnie wciskamy kombinację przycisków Command+C, by go skopiować.

2

Przechodzimy do dysku docelowego i wciskamy kombinację przycisków Command+Shift+Option+V. W ten sposób plik kopii zapasowej zostanie przeniesiony z zachowaniem wszystkich dotyczących go ustawień. Zapewni to prawidłowe działanie kopii zapasowej. Po zakończeniu kopiowania (jego czas uzależniony jest od wielkości kopii) należy odłączyć dysk, który pierwotnie służył do zapisywania kopii zapasowych, a następnie włączyć Time Machine w Preferencjach systemowych. Usuwamy z listy poprzedni dysk, a następnie wskazujemy nowy, klikając na przycisk Wybierz dysk.

3

Źródło: Cnet

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

To się robi rsynciem(man rsync) a nie jakieś kopiuj/wklej ;), w sumie ta głupkowata nazwa Time Machine to rsync używany w *nixach od dawna. Oczywiście Apple ukradło kolejny projekt open source i nadało swoją nazwę. Sam używam rsynca do backupowania serwerów via ssh jak widać poniżej:

rsync -avx –timeout=30 –delete-excluded –exclude-from=/root/scripts/rsync_master_filter –rsh=”ssh -c arcfour -l root” 10.0.0.100:/root /master/ | mail -s “Backup /root DONE for master (`hostname`)” root | logger -t rsync “Backup /root DONE for master (`hostname`)”

Polecam, rsync super sprawa jak już mowa o backupach, oczywiście można też robić wykluczenia co nie powinno backupować, dodać żeby wysyłał maila o zakończonym backupie itd. U mnie serwery same nawzajem się backupują rsynciem via ssh, to samo mogą robić OS X’y lub po prostu rsync lokalnie jak coś jest wpięte via usb/tb itd.

Jak można ukraść open source? To raz. A dwa nie każdy użytkownik potrafi poruszać się po linii poleceń. Istnieje multum aplikacji, które są graficznymi nakładkami na narzędzia uniksowe. I nie tylko Apple to robi, ale wiele innych firm. Wszystko ze względu na zwykłych użytkowników. Więc nazywanie tego kradzieżą jest chyba nie na miejscu…

Dla mnie kto bierze open source kod, zamyka go, zmienia nazwę i bierze za to później pieniądze zawsze będzie złodziejem. Oczywiście licencje np. BSD na to pozwalają, ale mimo wszystko.

No, zawsze mnie to dziwiło po co ludziom OS X nie znając txt przynajmniej totalne podstawy.

Hm przypomnij mi za ile to złe Apple sprzedaje ten OS X Mavericks?

Time Machine jest kilka wersji OS X wstecz za które się płaciło. Do tego za Mavericks też każdy płaci kupując nowego Maka, jest wliczony w cenę komputera. Tu nic nie ma za darmo, pozory.

cholercia – to mi przypomnialo by w koncu po jakos pol roku uaktualnic backup :)

P.S. Pamietam jak ostatnio przywracalem ustawienia z takowego i jakos duzo ustawien nie przywrocilo mi i musialem wiele recznie ustawiac ich