iMagazine

Łączenie się z zasobami udostępnianymi w sieci w Mavericks

15/02/2014, 20:29 · · · 2

W OS X Mavericks Apple zmieniło protokół SMB1 na SMB2, co może powodować trudności z łączeniem się z dyskami NAS oraz zasobami udostępnianymi z poziomu Windows w sieci. Rozwiązanie tych problemów sprowadza się do zmiany protokołu, za pośrednictwem którego nawiązywane jest połączenie.

W Finderze wciskamy kombinację przycisków Command+K, by wywołać okno łączenia z serwerem. Domyślnie połączenie wykonywane jest za pośrednictwem protokołu AFP. Aby go zmienić, należy przed adresem IP urządzenia, z którym chcemy się połączyć, wpisać cifs://. Powinno to wyglądać następująco:

1

Po zatwierdzeniu wyświetlone zostanie okno logowania się do urządzenia sieciowego (jeżeli nie ustawiono żadnego hasła, należy pozostawić pola bez zmian). Połączenie powinno zostać nawiązane.

Źródło: OS X Daily

2

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tomaszhidden account Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hidden account
Gość
hidden account

Generalnie zasada jest taka, że zawsze należy podawać protokół za pomocą którego się chcemy połączyć z danym hostem. Powód tego jest taki iż na danym hoście może pracować kilka różnych usług (np. http, webdav, ftp i smb jednocześnie). Dlatego dla protokołu Server Message Block (tak zwana Windows-owa samba) powinno wystarczyć wpisanie [smb://_adres_ip] lub [smb://nazwa_dns] :-)

Tomasz
Gość
Tomasz

No nie do końca, wszystko zależy od klienta z którego się łączymy z usługą, jeśli jest to przeglądarka internetowa to łączy się przez http, jeśli klient ftp to przez ftp, itd, natomiast artykuł mówi raczej o problemach z połączeniem do zasobów udostępnionych na starej sambie i w starszych windach.