iMagazine

Narzędzie do sprawdzania DNS-ów

25/02/2014, 20:55 · · · 1

DNS to usługa, dzięki której w przeglądarce nie musimy wpisywać adresów IP witryn, ale podawać ich „przyjazne” nazwy. Istnieje wiele serwerów obsługujących DNS-y. Od tego, jaki serwer wybierzemy zależeć może prędkość, z jaką zaczną wczytywać się strony. A zły wybór DNS-ów może spowodować nawet brak wczytywania się stron z czym miałem nieprzyjemność spotkać się wczoraj. Chciałbym pokazać wam narzędzie, które pozwala na szybkie sprawdzenie serwerów DNS i wybranie najlepszego.

Standardowa metoda sprawdzenia DNS-ów składa się z dosyć żmudnego procesu. Musimy uruchomić Preferencje systemowe, przejść do ustawień Sieci, potem wybrać Zaawansowane, otworzyć zakładkę DNS i tam dodać serwery. Potem wystarczy już „tylko” je przetestować.

Choć korzystanie z komend w Terminalu wydaje się czasem powolniejsze od wykonywania takiej samej czynności za pomocą aplikacji z GUI (czyli w uproszczeniu „okienkowej”), to w opisywanym przypadku będzie to dużo szybsze.

Mowa o narzędziu dig, które według instrukcji (man dig) służy do diagnostyki DNS-ów. Jego działanie jest bardzo proste. Żeby sprawdzić aktualnie ustawiony DNS wystarczy wpisać:

Na przykład, aby przetestować prędkość połączenia z naszą stroną polecenie wyglądałoby następująco:

Wynik powinien wyglądać podobnie do poniższego:

Najważniejsza informacja znajduje się w polu Query time:. Im mniejsza wartość, tym lepiej. Gdyby się na przykład okazało, że czas zapytania wynosi dużo powyżej 100 ms, to warto rozejrzeć się za innym adresem DNS. Ale zamiast go zmieniać w podany na początku sposób, gdzie tracimy wiele czasu „w ciemno”, można przetestować go od razu dodając go do polecenia dig w ten sposób:

Jednym z ogólnie znanych serwerów DNS są te od Google: 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4. Żeby przetestować pierwszy z nich z naszą stroną, komenda będzie wyglądać następująco:

Tip: Innym znanym serwerem DNS jest OpenDNS: 208.67.220.220 oraz 208.67.222.222

Jeśli znajdziemy już najbardziej odpowiedni serwer, to dopiero wtedy możemy ustawić odpowiednie DNS-y w Preferencjach systemowych.

Źródło: Mactuts+


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Andrzej Zalewski napisał(a):

Witam,

Polecam namebench na https://code.google.com/p/namebench/

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK