iMagazine

Usuwanie zbędnych języków programów

09/03/2014, 13:30 · · · 9

Standardowy instalator OS X, a także liczne aplikacje, posiada wiele wersji językowych. Praktycznie nikomu nie są one wszystkie potrzebne, a ich pliki zajmują wiele miejsca. Za pomocą niewielkiej aplikacji Monolingual można je bezpiecznie usunąć.

UWAGA: Przed rozpoczęciem usuwania plików językowych pamiętajcie o zrobieniu kopii zapasowej systemu. A nawet dwóch.

Na początku należy zaopatrzyć się w Monolingual. Aplikację można pobrać bezpłatnie z tej strony. Po zamontowaniu obrazu i uruchomieniu programu wyświetlona zostanie lista zawartych w oprogramowaniu wersji językowych. Zaznaczamy na niej wszystkie języki, które chcemy usunąć. Pamiętajcie, by oprócz języka, z którego korzystacie w systemie, pozostawić również angielski.

1

Po zaznaczeniu języków wystarczy wybrać przycisk Usuń i odczekać chwilę, by zbędne pliki zostały usunięte.

Jeżeli nie chcecie usuwać plików językowych dla określonego programu, możecie ustawić dla niego wyjątek w preferencjach Monolingual. Wywołujemy ich okno (kombinacją Command+,), a następnie za pomocą przycisku Add dodajemy ścieżki katalogów programów, które mają być wyłączone z procesu usuwania plików językowych.

2

Źródło: tuts+


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Darek DiGi napisał(a):

ile miejsca mozna dzieki temu zaoszczedzic?

Paweł Hać napisał(a):

To zależy od liczby zainstalowanych programów. Przynajmniej 1 GB, jeżeli w systemie zostawisz język polski i angielski.

Dominik Łada napisał(a):

Mi zeszło kilka GB (5-6).

Jarosław Pawłowski napisał(a):

Kilka razy robiłem takie czyszczenie i efekt był opłakany. Często cały pakiet CS trzeba było instalować ponownie. Program mógł być przydatny kiedy mieliśmy do dyspozycji dyski 100-200 GB. Obecnie kiedy raczej każdy posiada po kilka TB pamięci taki zabieg czyszczenia może przynieść więcej niepotrzebnego stresu niż pożytku. Oczywiście to tylko i wyłącznie moje zdanie może ktoś inny ma zupełnie inne i pozytywne spostrzeżenia.

rycek napisał(a):

Teraz znów używamy dysków po 100-200 GB z tym, że SSD ;)

Paweł Hać napisał(a):

Jasne, jeżeli masz dużo miejsca, to nie ma co sobie zawracać głowy. Ale przy małym SSD różnica jest. A co do pakietu Adobe – jest właśnie podatny na takie usuwanie plików językowych, dlatego trzeba go dodać do wyjątków.

Dominik Łada napisał(a):

Przy dyskach SSD to jest konieczność.

Osobiście robiłem to już kilka razy i nie miałem problemów – oczywiście trzeba uważać i zrobić to rozważnie

lulu napisał(a):

Poprosze chociaz 1 Tb…

mariuszp napisał(a):

3.5GB usunięte

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK