iMagazine

Zamykanie kart w Safari kursorem myszy

16/03/2014, 20:50 · · · 8

Jutro poniedziałek, więc w ten niedzielny wieczorek coś prościutkiego, aczkolwiek myślę, że pożytecznego. Mały tip dotyczący korzystania z Safari szczególnie dla osób, które nie czują się jeszcze zbyt dobrze jeśli chodzi o skróty klawiszowe.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Na wstępie przyznaję się bez bicia, że nie wiem, od kiedy taka możliwość istnieje. I już piszę, o co chodzi.

Jeśli do przeglądania stron korzystacie z Safari i preferujecie karty (tudzież zwane zakładkami), to z pewnością nie raz po zapoznaniu się z interesującymi Was informacjami zamykaliście taką kartę. A może i nawet kilka na raz. I teraz przejdźmy do sedna sprawy.

W którejś wersji Safari zakładki w belce dostosowywały swoją szerokość do okna. Przykładowo, gdy mamy otwarte dwie zakładki, to każda z nich zajmuje połowę okna, gdy mamy trzy, to 1/3, itd. Zamknięcie karty wiąże się z najechaniem kursorem myszy na krzyżyk po lewej stronie. Ale gdy karty miały różne szerokości, to nie dało się zamknąć szybko kilku kart na raz.

Od pewnego czasu jednak, gdy kursor myszy będziemy trzymać w miejscu zamknięcia karty (ale uwaga: musimy mieć jeszcze jakieś karty z prawej strony), to przy zamknięciu belka zakładki się nie „rozjedzie”, ale w dalszym ciągu będzie tej samej szerokości, dzięki czemu kolejne zamkniemy bez poruszania kursorem, wystarczy znowu kliknąć. Poniżej demonstracja.

Dopiero poruszenie kursorem nad lub poniżej belki zakładek spowoduje ich dostosowanie się do szerokości okna.


Jeśli jednak szukacie jeszcze szybszej metody, to szczerze zachęcam do nauczenia się podstawowych skrótów klawiszowych (które nota bene w wielu aplikacjach są te same). W powyższym przypadku, aby zamknąć kartę (lub okno) wystarczy wcisnąć klawisze Cmd ⌘+W.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Jacek Wołpiuk napisał(a):

Dzięki za poradę. Jestem początkującym mac userem i takie rady są bardzo pomocne. Pozdrawiam

bionicl napisał(a):

Pamiętam że zawsze mnie to denerwowało w Safari, szczególnie, że w Chromie jest to już od dawna…

Kmil napisał(a):

Cmd ⌘+W oraz Cmd ⌘+Q to podstawy na MacBooku ;-)

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Ja to wiem, Ty to wiesz, ale są osoby, które i tak wolą korzystać z myszy. :)

Kmil napisał(a):

Nie musisz tego tak odczytywać. Potraktuj to jako dobrą radę dla początkujących użytkowników Maca od innego początkującego użytkownika ;-)

Dariusz Grabowski napisał(a):

A jak włączyć zamknięcie karty za pomocą środkowego przycisku myszy? Tak by nie było potrzeby celowania w krzyżyk…

Marecki napisał(a):

Dariusz znalazłeś gdzieś odpowiedź na to pytanie?

MASAKRA napisał(a):

no ad mavericksa to weszlo.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK