iMagazine

Sposób na kolumny w Finderze

25/03/2014, 23:20 · · · 6

OS X Mavericks, najnowsza odsłona systemu od Apple wydaje się być szybsza od poprzedniej wersji. Naprawiono w niej wiele błędów. Niestety, doszły inne, a część z nich trochę mnie irytuje. Jednym z nich jest problem z kolumnami w Finderze, a szczególnie z pierwszą – Nazwa. Po otwarciu nowego okna jest ona zbyt szeroka przez co, aby zobaczyć resztę kolumn musimy bawić się w przewijanie. Dziś chciałbym Wam pokazać kilka sposobów na obejście tego błędu.

Na początku zaprezentuję może o co chodzi. Wszystko powinno być jasne po zerknięciu na poniższego GIF-a:

Dzieje się tak u mnie w przypadku wielu okien. Ale jest na to kilka sposobów.

1. Włączenie i wyłączenie pełnego ekranu

Pierwszym, najłatwiejszym, ale i najwolniejszym sposobem jest przełączenie okna Findera w tryb pełnoekranowy i wyłączenie tego trybu. Najszybciej to wykonać skrótem klawiszowym Ctrl ^+Cmd ⌘+F. Metoda ta działa jednak tylko z Finderem, a problem potrafi występować także w oknach dialogowych wielu aplikacji.

2. Automator i AppleScript

Drugi sposób działa zdecydowanie szybciej, choć również w zasadzie tylko w Finderze. Polega na stworzeniu specjalnej usługi przy pomocy Automatora oraz AppleScript. Poniżej przepis.

  • Uruchamiamy Automator (z katalogu /Applications) i w oknie wyboru typu dokumentu wskazujemy na Usługę.

  • Z prawej strony ustawiamy następujące „zdanie”: Usługa otrzymuje brak danych wej. w dowolnym programie (choć można również ograniczyć do samego Findera).

  • Teraz na liście z lewej strony odnajdujemy pozycję Run AppleScript (najlepiej wykorzystać pole szukania) i klikamy na nią dwukrotnie, aby dodać do okna wykonywanych czynności.

  • W polu tekstowym, w miejsce (* Your script goes here *) wstawiamy poniższy kod:

    Najbardziej w tym miejscu będą nas interesowały dwie przedostatnie linijki set bounds of window 1 to …. Pierwsza z nich ustawia szerokość okna na 3000 pikseli, żeby mieć pewność, że wszystkie kolumny zostaną odkryte. Z kolei w drugiej linijce ustawiamy współrzędne położenia okna (pierwsze dwie liczby) i jego rozmiary (ostatnie dwie liczby), które okno Findera będzie przybierało za każdym razem, gdy wywołamy tę usługę. Warto dostosować te wartości do własnych potrzeb.

  • Następnie zapisujemy naszą usługę.

Teraz mamy do wyboru dwa wyjścia wywołania utworzonej usługi. Pierwszym, zdecydowanie wolniejszym jest każdorazowe przechodzenie do paska menu i wybrania FinderUsługiDostosuj okno (czyli nazwa stworzonej przez nas usługi). Ze swojej strony polecam przypisać tej usłudze skrót klawiszowy. W tym celu musimy przejść do Preferencji systemowych i wskazać ustawienia Klawiatury.

Tutaj przechodzimy do zakładki Skróty (1.) i z listy po lewej wybieramy Usługi (2.).

Na liście po prawej odszukujemy sekcję Ogólne, gdzie znajdować się będzie nasza usługa. Zaznaczamy ją i klikamy przycisk obok – dodaj skrót.

Wciskamy kombinację klawiszy, która będzie wywoływać usługę. Ja wybrałem Ctrl ^+Cmd ⌘+Z.

Działanie tej usługi wywołanej skrótem klawiszowym pokazuje poniższy GIF:

3. Keyboard Maestro

Ostatnia metoda również jest bardzo szybka, a na dodatek działa ze wszystkimi oknami wyświetlającymi pliki (czyli np. okna dialogowe Otwórz i Zapisz). Niestety, wymaga zakupu specjalnej aplikacji do automatyzacji czynności (coś jak rozbudowany Automator) – Keyboard Maestro (~115 PLN). Używam jej od dawna (oczywiście nie tylko do rozwiązania nakreślonego w tym wpisie problemu) i z czystym sumieniem polecam wszystkim tym, którzy chcą przyspieszyć swoją pracę z OS X. Poniżej przedstawiam zrzut z budowy akcji utworzonej w Keyboard Maestro.

Źródło: blog.nwoolls.com


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

mariuszp napisał(a):

Mnie irytuje inna rzecz w Finderze. Jest to brak możliwości kliknięcia na innej niż wybrana kolumnie i ustawienie w niej trybu rosnąco/ malejąco. Czyli np. mam w kolumnie Nazwa sortowanie po nazwie od A do Z, a chciałbym odszukać największe pliki na danym dysku czy katalogu i wyświetlić je w kolumnie Wielkość posortowane od największego do najmniejszego. Górna belka przy Wielkości jest „nieklikalna” i nie mogę tego zmienić, mam pliki posortowane w/g Nazwy. Nie dzieje się to zawsze, ale bywa. Nie doszedłem jeszcze do tego, w jakich sytuacjach mi się to trafia. Czy ktoś z Was ma ten problem również u siebie i zna sposób na obejście?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Hmm, bardzo dziwne, ja u siebie nic takiego nie zaobserwowałem. Co prawda nie korzystam zbyt często z takiego sortowania, ale jeśli już, to zawsze mi działa, tak samo zresztą, jak w innych kolumnach.

rycek napisał(a):

Instalowałeś jakieś dodatki do Findera kiedykolwiek?

mariuszp napisał(a):

Tak, kiedyś tak, ale to było bardzo bardzo dawno. Już nawet nie wiem co to było.. Tylko może jakieś śmieci pozostały, bo kolejne wersje systemu były nadinstalowywane a nie stawiane na nowo.

rycek napisał(a):

Stawiam na te śmiecie. Pogrzeb w Bibliotece, może znajdziesz pozostałości.

mariuszp napisał(a):

Pewnie masz rację, tylko ja nie wiem jak się za to zabrać. Muszę oddać wszystkie projekty i zwyczajnie postawić system na czysto. Mój znajomy twierdzi, że u niego są podobne objawy. Byłem więc przekonany, że ten system jest wciąż niedopracowany (w sumie jest, choćby ze względu na szerokie kolumny, jak w artykule).

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK