iMagazine

Recenzja Philips Fidelio E5 CSS7235Y

13/05/2014, 08:21 · · · 11

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 03/2014

Dźwięk przestrzenny na życzenie.

Nigdy w domu nie miałem zestawu kina domowego. Komplikacja systemu, kilka różnych głośników, plątanina kabli, a to wszystko po to, aby raz w miesiącu lub rzadziej zasiąść wygodnie na kanapie i obejrzeć film. To nigdy mi się nie kalkulowało, chociaż przestrzenny dźwięk często mnie kusił. Jednak wady takiego rozwiązania przegrywały i ograniczałem się do dobrego zestawu stereo, w końcu to właśnie muzyki najczęściej słucham w salonie. Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie zalet systemu stereo z systemem dźwięku przestrzennego, w dodatku bez skomplikowania, jakie mamy przy tym drugim systemie. Niestety takie rzeczy tylko w Erze, a jako że nie ma już Ery…

Tak myślałem do czasu, kiedy pół roku temu na targach IFA zobaczyłem głośniki Philips Fidelio E5 z enigmatycznym systemem „Surround on Demand”. Dość długo trwało, aż głośniki trafiły do naszej redakcji do testów i to tylko powodowało wzrost oczekiwań. Pozytywnie może nastrajać obecność Fidelio w nazwie. Sprzęty oznaczone tym logiem chyba nigdy nie sprawiły mi zawodu. Zobaczymy, jak będzie z E5.

Fidelio_e5-1

W bardzo dużym pudełku dostajemy pięć elementów: subwoofer, dwie kolumny oraz dwa mniejsze głośniki. Subwoofer oraz kolumny to proste bryły bez specjalnych udziwnień, pokryte miłym w dotyku ciemnoszarym materiałem, przypominającym obicia wygodnych kanap. Kolumny nie porażają swoimi rozmiarami, mają około 30 cm wysokości, subwoofer to już sporo większy sprzęt wielkości pufy. Jednak dzięki pokryciu wspomnianym materiałem umiejętnie maskuje się w mieszkaniu. Na lewej kolumnie ukryto pięć przycisków sterujących najważniejszymi funkcjami. Cała reszta sterowania odbywa się z poziomu pilota.

Philips Fidelio E5 to jest zestaw, który przyciągnie wzrok wyszukanym wzornictwem, który zachwyci szczegółami wykończenia, o których będzie można godzinami rozmawiać. Jest za to bardzo ascetyczny i właśnie dlatego nie znajdzie się dużo osób, którym E5 zdecydowanie nie będzie „leżeć”. Będzie albo się podobać, albo go po prostu nie zauważymy.

Fidelio_e5-2

Jednak najbardziej zagadkowe są dwa najmniejsze głośniki. W przeciwieństwie do głównych kolumn oraz subwoofera, nie pokryto ich materiałem a aluminiową siatką maskującą. Od góry zaś wykończono brązowym drewnem oraz skórzanym paskiem z napisem Fidelio. Pasek już na pierwszy rzut oka ewidentnie służy do przenoszenia głośników. Tylko po co przenosić głośniki?

Powoli dochodzimy do tego, czym jest „Surround on Demand” lub jak ten system sobie roboczo nazwałem – „Surround na piechotę”. Gdy na co dzień korzystamy z E5 podczas oglądania wiadomości lub słuchania muzyki, stawiamy te mniejsze głośniki na kolumnach. Bardzo dobrze komponują się ze sobą oraz w takiej konfiguracji grają jako dodatkowy przetwornik stereo. Jeśli jednak raz na jakiś czas chcemy obejrzeć film z dźwiękiem przestrzennym, to po prostu zdejmujemy małe głośniki i rozstawiamy je w tyle naszego pomieszczenia. W takiej konfiguracji łączą się one bezprzewodowo z jednostką centralną i służą jako tylne głośniki. Jako że mają wbudowaną baterię, która ładuje się, gdy stoją na kolumnie, są całkowicie bezprzewodowe i mogą grać bez ładowania przez 10 godzin. Gdy skończymy oglądać film, po prostu znów stawiamy mniejsze głośniki na właściwej kolumnie. To tak proste i tak funkcjonalne, że trudno uwierzyć w to, że nikt wcześniej tego nie zastosował.

Fidelio_e5-4

Dość szerokie możliwości dźwiękowe niosą zazwyczaj ryzyko dość skomplikowanego systemu podłączeń. Pamiętacie pewnie tylne ścianki amplitunerów kina domowego, które wyglądają na bardziej skomplikowane niż tablice sterujące w wehikule czasu. W Fidelio E5 nic takiego nie znajdziecie. Złącza ograniczono do niezbędnego minimum. Mamy więc dość gruby kabel łączący ze sobą obie kolumny – subwoofer działa bezprzewodowo, dwa wejścia i jedno wyjście HDMI z ARC, złącze optyczne oraz wejście mini Jack. Panel połączeń wygląda naprawdę ascetycznie i jednocześnie niczego nie brakuje.

Instalacja w naszym domu będzie ograniczała się do wpięcia do kolumny odtwarzacza DVD/BR i np. dekodera TV przez HDMI, następnie zaś podpięcia kolumny również kablem HDMI do telewizora. To w zasadzie wszystko. Dzięki wsparciu HDMI ARC, jeśli akurat będziemy oglądali obraz na TV pochodzący z wbudowanego weń tunera, dźwięk również popłynie z podłączonych głośników.

Oczywiście nie zabrakło technologii bezprzewodowego przesyłania muzyki. Niestety nie jest to nasz ulubiony AirPlay, tylko Bluetooth, ale za to kodekami APT-X oraz AAC i parowaniem za pomocą NFC. Na AirPlay też jest zresztą sposób, bo złączem optycznym można podłączyć AirPort Express.

Fidelio_e5-5

Pora się więc przekonać, jak ten model Fidelio gra. To jest ten moment, w którym produkt z oceny 6/6 może nagle zlecieć na 3/6. W specyfikacji technicznej wszystko się zgadza. Całkowita moc zestawu to 210 W w RMS, z czego 90 przypada na subwoofer i 120 na resztę zestawu. W kolumnach zastosowano wysokotonowy przetwornik 1″ wykonany w technologii Crystal Clear Sound oraz pełnozakresowy o rozmiarze 3″. W głośnikach dźwięku przestrzennego mamy pełnozakresowy przetwornik o rozmiarze 2,5″. Jak już wspomniałem, gdy głośniki dźwięku przestrzennego postawione są na kolumnach, to grają jako wzmocnienie systemu stereo. W bezprzewodowym subwooferze mamy duży 6,5-calowy głośnik i system Bass Reflex. PLAY.

Na początek test. Stereo i muzyka w bezstratnym formacie wysyłana bezprzewodowo przez Bluetooth. Zdecydowanie jest moc! Cały 210-watowy zestaw gra naprawdę potężnie, głównie za sprawą wielkiego subwoofera. Moc basu czuć na każdym kawałku ciała, przy czym wcale nie maskuje ona reszty dźwięku. Dzięki wsparciu dwóch pełnozakresowych przetworników środek dźwięku jest naprawdę bardzo wyraźny i pełny. Radę dają też niskie tony, są precyzyjne i jednocześnie dość delikatne, bez tak częstego i niemiłego wrażenia metaliczności. Zestaw brzmi czysto praktycznie od początku skali do końca, na koniec zaś jest już naprawdę głośno. Można się przyczepić jedynie do lekkiego braku dynamiki przy cichym i bardzo głośnym słuchaniu muzyki. Stereo w wydaniu Fidelio E5 robi bardzo dobre wrażenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pora na test dźwięku przestrzennego. Bierzemy głośniki za skórzane paski i przenosimy na tył pokoju. System automatycznie wykrywa, że przeszedł w tryb dźwięku przestrzennego. Technicznie jest to system 4.1, ale producent zapewnia, że powinniśmy mieć wrażenia jak przy dźwięku 5.1. Siadam więc na kanapie i zaczynam odtwarzanie „Transformers 3”. Znów od razu daje się odczuć dużą moc zestawu. Bas jest potężny, a wiadomo, że to właśnie tony niskie w ogromnym stopniu odpowiadają za efekt wow w filmach. Jednak w tym przypadku najważniejsza jest przestrzenność dźwięku. Jak dla mnie jest ona bardzo dobra, ale sporo zależy od właściwego rozstawiania głośników. Warto na ten element poświęcić chwilę przy pierwszym uruchomieniu systemu. Potem możemy już działać na pamięć. Dźwięk będzie nas przyjemnie otaczał jak w klasycznych rozbudowanych zestawach kina domowego. Oczywiście nie osiągniemy takiego efektu jak przy potężnym systemie 7.1, ale zysk z prostoty tego rozwiązania jest dla mnie dużo większy niż strata spowodowana mniej przestrzennym dźwiękiem. Strata, której pewnie i tak bym nie usłyszał.

Philips Fidelio E5 to sprzęt prawie idealny, dzięki swojemu dość powściągliwemu wyglądowi będzie pasować do każdego wnętrza. Dzięki różnorakim możliwościom podłączeń dopasuje się do każdego systemu w naszym domu. Zaś dzięki „Surround on Demand” i zdumiewająco dobremu dźwiękowi zaspokoi potrzeby większości użytkowników. Wszystko to przy akceptowalnej cenie około 2600 zł.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przez redakcję iMagazine, i jednocześnie mój dom, przewija się tak dużo różnych urządzeń, że rzadko miewam ochotę na zakup na stałe jakiegoś sprzętu grającego. Tym razem mam, lepszej rekomendacji wystawić nie mogę.

Ocena iMagazine 5,5/6 (-0,5 za brak AirPlay)

11

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

11
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
PiotrNorbert CałaKamil StachowiakDominik ŁadaTomasz Lechowicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
M8
Gość
M8

Mało orientuję się w kinach domowych. Ten zestaw jednak.. WOW. Ograniczenie kabli do minimum, świetny wygląd + system przekładania głośników… Drugie WOW. W trakcie czytania tekstu przewijały mi się myśli „oho, cena pewnie zabije”, jednak miłe zaskoczenie. Zaporowa nie jest. Chciałbym mieć możliwość sprawdzenia ich w akcji. Jeśli faktycznie grałyby tak mega dobrze… Miodzio.

Marcin Dmochowski
Gość
Marcin Dmochowski

Świetny pomysł. Zastanawia mnie tylko czy wykorzystanie Bluetooth nie obniża zbyt mocno jakości dźwięku oraz czy nie pojawiają się jakieś niewielkie opóźnienia. Dobrze by było samemu przetestować przed zakupem…

Tomasz Lechowicz
Gość
Tomasz Lechowicz

Poczułem się zdesperowany żeby pozbyć się swojego 5.1 dla tego wynalazku. Poważnie! Klasyczne kolumny zajmują kupę miejsca, a kable idą przez cały salon. Wiecie może czy jest możliwość wypożyczenia sprzętu za kaucją do testu?

Dominik Łada
Gość

Niestety nie wiem. Trzeba popytać się u sprzedawców – wiem, że bywają w Cortlandzie, iSpocie itp.

Tomasz Lechowicz
Gość
Tomasz Lechowicz

Muszę, bo aż umysł wypiera wiarę na słowo recenzjom mówiącym, że jakość odsłuchu jest porównywalna ze średniej klasy sprzętem 5.1 składającym się z ampli i 6 jednostek … Ktoś w redakcji ma 5.1 i słuchał Philipsa? Jak p. Norbert sam się przyznał, że KD nie miał, to obiektywność recenzji jest trochę słaba :(

Norbert Cała
Gość

Hmmm o jakim KD mówisz?
Napisałem w recenzji, że oczywiście to nie system 7.1 i nie należy go porównywać. Nic nie wspominam o średniej klasy sprzęcie 5.1. Piszę jedynie, że jak dla mnie gra jak system klasy 5.1. Na co dzień używam sprzętu Bang&Olufsen więc wiem co mówię. Ten Philips gra lepiej niż większość systemów 5.1 z marketu z elektroniką.

Zresztą będziesz miał okazję przeczytać inny test. Jan Urbanowicz czyli nasz człowiek od filmów w aktualnym numerze rozpoczyna cykl testów sprzętów do kina. Przetestował Soundbar Yamahy. W nowym numerze będzie klasyczne 5.1 z wysokiej półki czyli Bang&Olufsen zasilany Apli z również z wysokiej półki. W kolejny zaś weźmie na warsztat jeszcze raz ten zestaw Philipsa.

Tomasz Lechowicz
Gość
Tomasz Lechowicz

Dzięki za odpowiedź, chyba zbyt mało precyzyjnie się wyraziłem i już prostuję :)

W pierwszym zdaniu nie odnosiłem się bezpośrednio do Twojej recenzji, ale do zagranicznych, z YouTube i obietnic na stronach Philipsa (nie ma tego jeszcze zbyt wiele).

Tak jak piszesz, wiadomo, że ten Philips nie da wrażeń godnych 7.1. Zastanawiam się jaka będzie różnica w odbiorze filmów między moim obecnym, średniej klasy, tradycyjnym, zestawem 5.1 (ampli Denon + kolumny Jamo). Tego nie miałeś okazji porównać. Jeśli chodzi o stereo- wierzę i to jasno uwzględniłeś jako osłuchany użytkownik.

Bang&Olufsen to niestety nie moja półka, ale podoba mi się filozofia tej firmy i mam wrażenie, że (przynajmniej jeśli chodzi o pomysłowość i design) ten model Philipsa mógłby równie dobrze nosić logo B&O. Trochę się napaliłem na ten sprzęt i nie mogę się doczekać kolejnej recenzji. Pozdrawiam.

Marcin Dmochowski
Gość
Marcin Dmochowski

Jak już Ci się uda gdzieś znaleźć ten zestaw do odsłuchu to daj znać. W żadnym z większych sklepów tego nie ma, amazon tego nie ma, jest tylko w oficjalnym brytyjskim sklepie Philips który nie wysyła do PL. Ludzie na zachodzie w internetach narzekają, że Philips pokazuje takie zestawy, rozsyła do testów a w sklepach nie idzie tego dostać…

Kamil Stachowiak
Gość
Kamil Stachowiak

Zawsze można podpiąć Apple TV i będziemy mieli Air Play.

Norbert Cała
Gość

nawet airport express wystarczy – kablem optycznym – o czym zresztą wspominam w tekście.

Piotr
Gość
Piotr

1. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku Fidelio E5 amplituner/wzmacniacz jest zbędny?
2. „Całkowita moc zestawu to 210 W w RMS, z czego 90 przypada na subwoofer i 120 na resztę zestawu.” Czyli w przypadku trybu stereo wychodzi po 60W na głośnik?