Mastodon

Wyłączenie dźwięku uruchamiania OS X

11
Dodane: 10 lat temu

Podczas uruchamiania OS X odtwarzany jest kilkusekundowy dźwięk, który nie każdemu może się podobać. Można wyłączyć go z poziomu Terminala.

Aby wyłączyć dźwięk uruchamiania systemu, należy uruchomić Terminal, a następnie wpisać i zatwierdzić poniższe polecenie:

sudo nvram SystemAudioVolume=%80

Po wciśnięciu klawisza Enter system poprosi o podanie hasła administratora. Wystarczy je wpisać i zatwierdzić, aby dźwięk został całkowicie wyłączony i był odtwarzany przy każdym uruchomieniu.

W celu przywróceniu dźwięku uruchamiania, należy wpisać następującą komendę i zatwierdzić, wpisując hasło administratora.

sudo nvram -d SystemAudioVolume

Źródło: Tuts+

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 11

Poszukiwałem takiego czegoś, choć ostatnio jak sprawdzałem w internecie, natykałem się głównie na wpisy typu „nie da się” i przede wszystkim „po co ci to”.

jest taki widget do Preferencji systemowych o nazwie: Startup Sound, gdzie można zmienić głośność, a także wyłączyć całkowicie. O dziwo, nawet działa

Gorzej gdy się o tym zapomina (pewnie 90% przypadków) i potem człowiek nagle włącza sprzęt o 1:00 w nocy gdy dookoła śpią trzy osoby. Można wtedy nieźle oberwać poduszką. :)

Ja ten dźwięk wyłączyłem w swoim MacBooku kilka lat temu przy pomocy narzędzie StartNinja. Ale chyba spróbuję tej metody. Chociaż bardzo prawdopodobne, że StartNinja po prostu wywołuje tę komendę. Ale jak się zrobi ręcznie to zawsze to jedna aplikacja na dysku mniej. A włączać tego nie zamierzam i tak nigdy więc wygodne przełączanie nie jest mi potrzebne.

Mnie ciekawi czy zmiana ostatniego parametru na np. %20, spowoduje przyciszenie początkowego sygnału do b. cichego, niezależnie od poziomu głośności w systemie.
Akurat nie mam dziś możliwości sprawdzenia tego.

Dopiero po Twojej wypowiedzi się zorientowałem, że to jest %80, a nie 80%. :) Czyli jest to wartość w systemie szesnastkowym. Po przeliczeniu na dziesiętny wychodzi dokładnie 128. No to teraz, gdy widzę, że jest to jakaś skrajna wartość, nie mam już wątpliwości dlaczego taka wartość wycisza dźwięk całkowicie.

Oczywiście Twoje pytanie jest jak najbardziej na miejscu i też jestem tego ciekawy. :)