iMagazine

WWDC 2014 – iOS 8

02/06/2014, 20:31 · · · 9

Po zeszłorocznej rewolucji jaką był iOS 7, tegoroczne zmiany mogą wydawać się drobne. Apple tym razem postawiło na funkcjonalność i to widać.

Interaktywne Powiadomienia

Ostatnią zmianą w powiadomieniach w iOS było wprowadzenie Centrum Powiadomień w 2011 roku. iOS 8 wprowadza coś nowego – Interaktywne Powiadomienia. Pozwala ona na odpowiadanie na powiadomienia bez konieczności otwierania aplikacji. Dla przykładu, chcąc odpisać na wiadomość, która przyszła przed chwilą, wystarczy delikatnie ściągnąć w dół notyfikację. Funkcja ta działa również z aplikacjami trzecimi, na przykład z Facebookiem.

Mail

Mail na iOS zyskał gesty do szybkiego oznaczania wiadomości jako nieprzeczytaną oraz usuwania ich. Ciekawą funkcją jest również możliwość minimalizowania okna pisania nowego maila. Wystarczy zsunąć panel w dół.

Spotlight

Apple udoskonaliło Spotlight również w iOS. Podobnie jak wersja dla OS X, pozwala teraz na przeszukiwanie sklepów App Store oraz iTunes Store. Ulepszono również przeszukiwanie Wikipedii oraz zawartości urządzenia.

Klawiatura

Wiele osób uważa klawiaturę z iOS jako najlepszą na rynku urządzeń mobilnych. Nie znam jednak nikogo, kto uznawałby autokorektę w iOS za taką. Wraz z nowym iOS Apple ulepszyło autokorektę, która nie tylko poprawia błędy, ale również podpowiada słowo, którego szukamy. Do tego, autokorekta uczy się stylu pisania z każdą z osób, dzięki czemu podpowiadane słowa są jeszcze dokładniejsze.

Wiadomości

Korzystanie z grupowych rozmów iMessage było dosyć uciążliwe, dotychczas. Brak możliwości wypisywania się z grupy, brak możliwości nazwania danej konwersacji. To wszystko zmieniło się wraz iOS 8. Dodano również możliwość włączania trybu Nie Przeszkadzaj dla konkretnej rozmowy. Ułatwiono również wysyłanie wideo. W iMessage można również teraz wysyłać krótkie wiadomości głosowe.

Rodzinne Dzielenie

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń Apple scenariusz, w którym każdy w rodzinie posiada iPada lub iPhone’a występuje coraz częściej. Apple wychodzi takim rodzinom na przeciw, oferując Rodzinne Dzielenie w iOS 8. Funkcja ta pozwala na łatwe udostępnianie każdemu zdjęcia, listę przypomnień a także treści z App Store i iTunes Store, łącznie z dzieleniem się jedną kartą kredytową.

Siri

Asysten głosowy w iOS również uzyskał wiele funkcji. Teraz, aby wywołać Siri wystarczy powiedzieć „Hey Siri”. Tekst wypowiadany pojawia się teraz od razu, słowo po słowie, a jedną z nowych komend jest rozpoznawanie słuchanej piosenki.

9

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Michał ZielińskiArturŁukaszrycekRafał Sobierański Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość

Ciekawe czy w tych 22 nowych językach Siri będzie polski

Łukasz
Gość
Łukasz

nie

Artur
Gość

Czemu?

Michał Zieliński
Gość

Siri nie ma nowych języków. iOS 8 wprowadza 22 nowe języki dyktowania tekstu i tak, jest tam polski. Niestety, działa koślawo (jak w sumie całe dyktowanie w iOS 8 na ten moment).

Marek Zakrzewski
Gość
Marek Zakrzewski

Kiedy pojawi się aktualizacja ?

Rafał Sobierański
Gość
Rafał Sobierański

Beta deweloperska juz jest a pełna pewnie jak zawsze na jesieni

Rafał Sobierański
Gość
Rafał Sobierański

Najbardziej zawiedzeni pewnie sa użytkownicy Iphone 4,którzy nie dostaną iOS 8,fajnie ze iPad 2 ciagle wspierany,za rok nowy system pewnie pomknie 4s a za 2 lata Iphone 5

rycek
Gość
rycek

Co ty piszesz? iP4 dławi się na siódemce jak 3GS na szóstce i 3G na czwórce. Normalna kolej rzeczy.

Rafał Sobierański
Gość
Rafał Sobierański

A czy ja w którymś z komentarzy napisałem ze mnie taki stan przeszkadza ? Nie