iMagazine

iPod Classic Vintage 5G Flash Edition

11/06/2014, 17:00 · · · 23

iPod 5 generacji z dyskiem flash? To w ogóle możliwe? A jednak. Mam teraz wyjątkową wersję iPoda, jedyną na rynku, której może pozazdrościć mi Norbert – iPod Classic Vintage 5G Flash Edition. Ale po kolei…

Wg mnie iPody skończyły się we wrześniu 2007 roku. Wtedy pojawił się iPod Classic, a skończona została produkcja, jedynych prawdziwych wg mnie, iPodów w kolorze białym. Wielu z Was się pewnie z tym nie zgodzi, ale jak spojrzycie na historię tych urządzeń to od 2001 roku te „prawdziwe” iPody były zawsze białe. Wprowadzenie Classica zamknęło pewną erę. Ja zawsze byłem konserwatywny i biały iPod był moim ulubionym…zaraz obok drugiego jaki miałem w limitowanej wersji U2.

iPod5G_classic 1

Mój iPod, przez część osób nazywany 5,5G (A1136), dzielnie służył mi przez dłuższy czas. Do momentu, aż pewnego niefortunnego dnia, spalił się od przepięcia z samochodowej ładowarki. Wtedy też dostałem na pocieszenie takiego samego (też A1136), w wersji U2.

iPod5G_classic 2

Jednak nie dawało mi to spokoju. Chciałem go jakoś zreanimować. Poszedłem do chłopaków z MacLife i zaczęliśmy się zastanawiać co z nim można zrobić. Okazało się, że dysk 1,8″ jaki miał wbudowany nie uległ zniszczeniu. Przepaliła się tylko jakaś wiązka na płycie głównej. Postanowiłem skorzystać z okazji, skoro był już otwarty, i poprosiłem MacLife aby przerobili mi go na wersję z dyskiem flash. Założenie było takie, że wszystko będzie po staremu, tylko będzie, dzięki pamięci flash, dłużej działał na baterii.

iPod5G_classic 5

Zostawiłem go u nich i zdążyłem już nawet o nim prawie zapomnieć. W końcu odezwał się do mnie Kuba Żukowski, współwłaściciel MacLife, i powiedział, że ma dla mnie dobrą wiadomość – mój iPod jest gotowy. Ucieszony odebrałem go i od razu włączyłem. Coś mi tylko nie pasowało menu…było inne od tego, do jakiego byłem przyzwyczajony wcześniej, inne od tego jakie miałem w bliźniaczym iPodzie U2.

iPod5G_classic 12

Sprawdziłem numer wersji oprogramowania i wyświetla się 2.0.1. Ki czort? Przecież mam w U2 wersję 1.3, maksymalną do tego modelu. Podłączyłem go do iTunes i…okazało się, że mój iPod 5,5G stał się…Classic’iem (model A1238). Niezły numer.

iPod5G_classic 4

MacLife po bardziej dokładnej analizie mojego przypadku i stwierdzeniu zdecydowanie większych uszkodzeń niż ta jedna, widoczna gołym okiem, przepalona wiązka, zdecydował się wymienić całą płytę główną z jakiegoś innego „padniętego” iPoda. Okazało się, że nie ma absolutnie żadnych problemów, aby „dawcą” był model nowszy o dwie generacje. Wszystko pasowało – ekran, przyciski, złącza, kółko zostało z mojego starego iPoda. Co więcej przez taką operację, mój „nowy” iPod zaczął współpracować z moim samochodem i aplitunerem Yamahy, które do działania wymagały właśnie nowszego sprzętu. Jestem zachwycony – jedyne co zdradza, że coś jest „nie tak”, to podłączenie kablem do iTunes – zamiast białego iPoda 5G, pokazuje się czarny Classic…jakoś to przeżyję.

iPod5G_classic 11

Ale wracając do sedna, czyli montażu pamięci flash w miejsce dysku 1,8″. Potrzebna do tego jest specjalna przejściówka ze złącza ZIF (w dyskach 1,8″) na złącze do kart CompactFlash. Koszt takiej przejściówki razem z robocizną w MacLife wynosi 70 zł. To, jakiej użyjecie karty flash, zależy już tylko od Was. Ja nie wiem dlaczego, ale kupiłem kartę 32GB. Teraz sobie pluję w brodę, że nie kupiłem od razu większej. Ale nic nie jest stracone – dziś na Allegro zamówiłem kartę SDXC 128GB za ok 250 zł oraz czytnik w formie karty CF za ok 60 zł. Czekam jak do mnie dojedzie i jeszcze raz udam się do MacLife i wymienimy wtedy na docelowy rozmiar – 128GB.

iPod5G_classic 8

Ostatnią rzeczą jaką zrobiłem to również na Allegro znalazłem małą obudowę USB na dysk 1,8″ ze złączem ZIF. Przez to mam dodatkowy, mały, awaryjny dysk o pojemności 30GB.

Dawno tak się nie cieszyłem jak wczoraj. Operacja udana, pacjent żyje i jest…młodszy i szybszy. Co więcej mam prawdopodobnie jedyny taki model na rynku – Classic w klasycznej, białej, „szczupłej” obudowie z modelu 5G.

Polecam podobny zabieg jeśli macie padnięty dysk. Z informacji jakie dostałem z MacLife wynika, że kolejne przejściówki do takiego zabiegu będą mieli za ok 2 tygodnie.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

@Orlowskii napisał(a):

A co z szybkością samego iPoda? Widać różnice w systemie czy tylko w wrzucaniu plików na iPoda?

Kuba Żukowski napisał(a):

Przy odtwarzaniu muzyki różnicy raczej nie zobaczysz (a przynajmniej dobrze jeśli nic nie przyspieszyło :P). Sam system natomiast nie znajduje się na flashu czy też dysku, tylko na kości na płycie głównej. Z tego wynika, że różnicę zobaczysz podczas importu danych do iPoda oraz z długości żywotności baterii.

Dominik Łada napisał(a):

właśnie to miałem napisać;-)

@Orlowskii napisał(a):

„szybkość samego iPoda” to był skrót myślowy oczywiście chodziło mi o szybkość i płynność działania samego systemu. Co do importu to ciekawy jestem jaka jest to różnica, ponieważ jak ktoś już kupuje iPoda 120 GB i zapełnia go muzyką to jednak to trochę musi potrwać.

Dominik Łada napisał(a):

Zobaczę w przyszłym tygodniu jak dojdzie do mnie karta 128GB

rybak17 napisał(a):

Skoro 120GB idzie przez wolne USB 2.0 to czego byś tam nie wsadził to i tak potrwa długo ;-)

Kuba Żukowski napisał(a):

Sam transfer danych czy to na dysk czy to na kartę odbywa się poprzez wolny ZIF (PATA), więc to bardziej ogranicza niż USB ;)

rybak17 napisał(a):

A takie dyski nie były w pierwszych MacBookach Air? Chyba nie powinno być tak źle?

rybak17 napisał(a):

Ile taki iPod odtwarza muzykę z kartą zamiast HDD?

5.5G i 6G mają taką samą baterię z czego 6G odtwarza muzykę dużo dłużej o czym nie napisaliście.

rybak17 napisał(a):

Pliki szybko się wrzuca w starszych iPodach przez kabel FreWire.

konrado0905 napisał(a):

Czy ktoś wie czy zadziałałaby przy tym przejściówka SD->CF?

Dominik Łada napisał(a):

Będę wiedział w przyszłym tygodniu;-) powinno działać. Napiszę

Paweł Mazurek napisał(a):

Genialne

nie ta pojemność ale podobny pomysł ;)
http://lifehacker.com/5643878/replace-a-dead-ipod-hard-drive-with-a-compact-flash-card

Marcin Koćmierowski napisał(a):

Nie jest to żadna nowość :) zresztą Norbert pisał już na swojej stronie o tych przejściówkach i kartach CF a nawet o dysku SSD 1,8 który można zainstalować w iPod Video. W swojej kolekcji mam kilka video i classic przerobionych w ten sposób. Co do kart trzeba pamiętać że nie każda będzie działać miałem i takie przypadki. Zresztą jak się dobrze poszuka w necie to da radę znaleźć info które karty pasują. Ale rzeczywiście jest to bardzo wygodne i fajne rozwiązanie. Daj znać czy karta 128 GB SDXC będzie działać. iPod Video ma przewagę taką że można na nim postawić soft który czyta praktycznie wszystkie pliki muzyczne i działa bardzo stabilnie. Na Classicu bywa z tym różnie i chociaż da się to zrobić nie działa to tak jak trzeba. Pozdrawiam

Dominik Łada napisał(a):

Owszem, o przeróbkach i zamianach dysku na CF czytałem w wielu miejscach, ale o wymianie płyty głównej i wstawieniu z Classica do obudowy 5G nigdzie nie słyszałem/czytałem;-)

Marcin Koćmierowski napisał(a):

To prawda tu się zgadzam :) też się nie spotkałem. Daj znać koniecznie jak ta karta 128 GB zadziała. Pozdro

MacMax napisał(a):

Rewelacja! To prawda, iPod Video był świetny! Fakt też – softwarowo lepszy Classic, czyli mamy połączenie idealne :)

rybak17 napisał(a):

iPod 5/5,5G ma fajniejsze, prostsze i bardziej przejrzyste menu.

rybak17 napisał(a):

To jeszcze zainstaluj Roxboxa i ładuj pliki FLAC :D
O ile na 6G działa wystarczająco.

Prawdziwa modyfikacja jest tutaj: http://forum.mp3store.pl/topic/82429-imod-5g-czyli-co-sie-da-wycisnac-z-popularnego-ipoda-5g-video/

Marcin Koćmierowski napisał(a):

No właśnie na 6G nie działa zbyt stabilnie jest z nim dużo problemów. No i sama instalacja nie jest tak łatwa jak w 5G. Często się wiesza i niestety po podłączeniu do zasilania przestaje odtwarzać muzykę. Ja szybko wróciłem do oryginalnego softu na 6G.

GrzesioC napisał(a):

A jaki jest koszt takich modyfikacji w Maclife?

Michał Chęciński napisał(a):

A jakich słuchawek używasz do iPoda?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK