iMagazine

Ukrywanie pojedynczych ikon dysków na biurku

11/06/2014, 20:27 · · · 7

Jeżeli korzystacie z dysków, które zawsze podpięte są do komputera, ale rzadko ich używacie, pomocne może okazać się ukrycie ich ikon na biurku. To bardzo prosta czynność, którą można ułatwić sobie za pomocą Automatora.

Po uruchomieniu Automatora wybieramy utworzenie nowej usługi. Ustawiamy, by nie otrzymywała ona żadnych danych wejściowych i była aktywna w Finderze.

1 2

Z listy po lewej stronie dodajemy funkcję Uruchom AppleScript i wypełniamy pole następującym poleceniem (w miejsce JetDrive wpisujecie nazwę dysku, który chcecie ukryć):

quit application "Finder"
tell application "System Events" to ¬
set visible of disk "JetDrive" to false
delay 1
launch application "Finder"

Finalnie powinno wyglądać to następująco:

1 3

Zapisujemy usługę – od teraz widoczna będzie w Finderze, w odpowiednim menu. Sam utworzyłem dodatkowo drugą usługę, przywracającą widoczność ukrytego dysku (wystarczy zamiast false w poleceniu wpisać true).

Źródło: Macrumors


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Grzegorz Bartkowiak napisał(a):

przydatny tip.

A ja potrzebował bym czegoś z gatunku tagowania. Chciałbym stworzyć usługę, która automatycznie przypisuje określony (własny lub systemowy) tag wszystkim plikom wrzucanym do konkretnego folderu.

Wiem, że to może troszkę naiwne, bo przecież na boczną belkę można wyciągnąć sam folder, żeby mieć do niego szybki dostęp, ale miałem już kilka sytuacji przy których posiadanie tagu przyspieszyło by wyszukiwanie wielu elementów. Znowuż oznaczenie tagiem samego folderu nie powoduje oznaczenia tym samym tagiem plików umieszczonych wewnątrz, co też jest całkiem logiczne. Da się zrobić? Można prosić?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Oczywiście, że jest taka możliwość. I nawet nie jest tak skomplikowana w utworzeniu. Postaram się dziś puścić coś na ten temat. ;)

shanhaevel napisał(a):

A ja mam takie pytanie czy jest możliwość aby dysk na stale podłączony do maca i zasilania nie montował się automatycznie po włączeniu ww. urządzenia? I czy jest jakaś możliwość aby stworzyć skrypt np. w automatorze, które by mi po kliknięciu w niego montował i odmontowywał dany dysk?

Paweł Hać napisał(a):

Da się to zrobić przez Terminal, więc można też przez skrypt. Wrzucę poradnik jutro.

shanhaevel napisał(a):

Dzięki wielkie. W takim razie czekam na skrypt:)

gracjangk napisał(a):

A nie można tego przypadkiem zrobić w preferencjach Findera?

Paweł Hać napisał(a):

Można, ale wszystkie na raz. Ta metoda pozwala ukryć tylko wybrane.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK