iMagazine

Automatyczne tagowanie plików w folderze

12/06/2014, 14:57 · · · 5

OS X Mavericks wprowadził nowe narzędzie, jakim są tagi. Dzięki nim jeszcze łatwiej można utrzymać porządek wśród plików. Chciałbym Wam pokazać, jak można automatycznie przyporządkowywać tagi do wszystkich plików, które trafią do konkretnego folderu.

Na początku jednak coś wytłumaczę. Określenie tagów nowym narzędziem zostało użyte trochę na wyrost. Było ono bowiem już w OS X od dość dawna tylko lekko ograniczone i pod inną nazwą – etykiety. Wbrew pozorom nie jest to tylko sucha informacja, żeby zapełnić ten wpis, wiedza ta bowiem pomoże nam w rozwiązaniu głównego problemu – automatycznego tagowania plików.

Jeśli śledzicie wpisy z kategorii Tips & Tricks, to na pewno nie raz zauważyliście, że wiele przydatnych narzędzi znajduje się w samym OS X. Do takich należą choćby czynności katalogów. Ich zadaniem jest wykonanie jakiejś akcji na zawartości wskazanego folderu.

Aby utworzyć czynność katalogu musimy posłużyć się Automatorem. Po otwarciu aplikacji w polu Wybierz typ dokumentu wskazujemy Czynność katalogów.

Z listy czynności odnajdujemy i dwukrotnie klikamy na Przydziel etykietę rzeczom Findera (znajduje się w sekcji Pliki i katalogi). Teraz musimy wybrać odpowiedni kolor.

W tym momencie da się zauważyć pewne ograniczenie wynikające z nieprzystosowania akcji Automatora do nowych tagów. Tutaj korzystamy z etykiet (czyli de facto kolorowych tagów), a ich ilość jak widać jest ograniczona, co jednak nie powinno zbytnio przeszkadzać.

Ostatnim krokiem będzie wskazanie, jakiego folderu akcja ma się tyczyć. Służy do tego belka powyżej naszej czynności kolorowania.

Teraz wystarczy tylko zapisać akcję i zacząć wrzucać pliki do wybranego folderu. Poniższy GIF prezentuje akcję w działaniu.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

AndrzejW napisał(a):

Jak stworzyć taki animowany gif?

Grzegorz Bartkowiak napisał(a):

Dzięki serdeczne :)

AndrzejW napisał(a):

Wielkie dzięki :-)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK