iMagazine

Finder jako przeglądarka zdjęć

21/06/2014, 22:05 · · · 4

Jak wiadomo Finder ma kilka trybów wyświetlania widoków. Osobiście preferuję widok listy, ale jeśli chodzi o przeglądanie zdjęć, to bardzo dobrze do tego celu nadają się miniatury. Normalnie jednak nie chciałoby mi się przełączać i konfigurować widoku miniatur. Na szczęście z pomocą przychodzi AppleScript.

Dla wyjaśnienia, korzystając z metod tradycyjnych, żeby przełączyć się z widoku listy na widok ikon można w Finderze skorzystać ze skrótu klawiszowego Cmd ?+1. Pozostaje jednak kwestia ustawienia wielkości ikon za pomocą suwaka. Stwarza to z kolei następny problem – po zmianie rozmiaru miniatur okno Findera nie rozmieści automatycznie plików i w takim wypadku trzeba je przewijać zarówno w pionie jak i w poziomie. Aby to naprawić trzeba jeszcze posortować pliki (np. wg nazwy skrótem Ctrl ^+Cmd ?+1). Jeśli mamy do czynienia tylko z jednym folderem, to nie ma większego problemu, bo raz ustawiony powinien zapamiętać konfigurację wyświetlania. Jeśli jednak mielibyśmy wykonywać ten zabieg na wielu katalogach, to stanie się to dość żmudne. Problem rozwiązuje jednak poniższy AppleScript:

Jego zadanie to przełączenie wyświetlania Findera na widok ikon oraz ustawienie ich wielkości na 256 pikseli. Można ją oczywiście dowolnie zmienić, aczkolwiek wydaje się być optymalną do podejrzenia wystarczającej ilości szczegółów zdjęć. Następnie ustawia porządkowanie plików według nazwy. Na koniec folder jest zamykany i otwierany ponownie – ten zabieg jest konieczny w systemie OS X Mavericks, gdzie występuje pewien bug, który nie zapamiętywałby ustawień.

Powyższy skrypt można zapisać jako aplikację w dowolnym miejscu, a następnie w oknie Findera przejść do jej lokacji, wcisnąć i przytrzymać klawisze Alt ?+Cmd ? a następnie przeciągnąć na pasek przycisków Findera, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do tej akcji cały czas.

Źródło: leancrew.com

4

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BGNmonkDomin Kowalczyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Domin Kowalczyk
Gość
Domin Kowalczyk

Ustawiłem przypadkowo w ‚dokumentach’ i zrobiło się na stałe pod widokiem ‚ikony’.
Jak wrócić do pierwotnego ustawienia? Z góry dzięki :)

Domin Kowalczyk
Gość
Domin Kowalczyk

Co za głupie pytanie, wystarczyło zmienić rozmiar ikon… Sorry about that

monk
Gość
monk

Fajna opcja, dzięki!

BGN
Gość

Dobry tip, minus jest jedynie taki, że po odpaleniu tego skryptu okno findera jeszcze raz musi się załadować, co jest denerwujące.