iMagazine

Finder jako przeglądarka zdjęć

21/06/2014, 22:05 · · · 4

Jak wiadomo Finder ma kilka trybów wyświetlania widoków. Osobiście preferuję widok listy, ale jeśli chodzi o przeglądanie zdjęć, to bardzo dobrze do tego celu nadają się miniatury. Normalnie jednak nie chciałoby mi się przełączać i konfigurować widoku miniatur. Na szczęście z pomocą przychodzi AppleScript.

Dla wyjaśnienia, korzystając z metod tradycyjnych, żeby przełączyć się z widoku listy na widok ikon można w Finderze skorzystać ze skrótu klawiszowego Cmd ?+1. Pozostaje jednak kwestia ustawienia wielkości ikon za pomocą suwaka. Stwarza to z kolei następny problem – po zmianie rozmiaru miniatur okno Findera nie rozmieści automatycznie plików i w takim wypadku trzeba je przewijać zarówno w pionie jak i w poziomie. Aby to naprawić trzeba jeszcze posortować pliki (np. wg nazwy skrótem Ctrl ^+Cmd ?+1). Jeśli mamy do czynienia tylko z jednym folderem, to nie ma większego problemu, bo raz ustawiony powinien zapamiętać konfigurację wyświetlania. Jeśli jednak mielibyśmy wykonywać ten zabieg na wielu katalogach, to stanie się to dość żmudne. Problem rozwiązuje jednak poniższy AppleScript:

Jego zadanie to przełączenie wyświetlania Findera na widok ikon oraz ustawienie ich wielkości na 256 pikseli. Można ją oczywiście dowolnie zmienić, aczkolwiek wydaje się być optymalną do podejrzenia wystarczającej ilości szczegółów zdjęć. Następnie ustawia porządkowanie plików według nazwy. Na koniec folder jest zamykany i otwierany ponownie – ten zabieg jest konieczny w systemie OS X Mavericks, gdzie występuje pewien bug, który nie zapamiętywałby ustawień.

Powyższy skrypt można zapisać jako aplikację w dowolnym miejscu, a następnie w oknie Findera przejść do jej lokacji, wcisnąć i przytrzymać klawisze Alt ?+Cmd ? a następnie przeciągnąć na pasek przycisków Findera, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do tej akcji cały czas.

Źródło: leancrew.com


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Domin Kowalczyk napisał(a):

Ustawiłem przypadkowo w ‚dokumentach’ i zrobiło się na stałe pod widokiem ‚ikony’.
Jak wrócić do pierwotnego ustawienia? Z góry dzięki :)

Domin Kowalczyk napisał(a):

Co za głupie pytanie, wystarczyło zmienić rozmiar ikon… Sorry about that

monk napisał(a):

Fajna opcja, dzięki!

BGN napisał(a):

Dobry tip, minus jest jedynie taki, że po odpaleniu tego skryptu okno findera jeszcze raz musi się załadować, co jest denerwujące.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK