Mastodon

Apple wstrzyma rozwój iPhoto oraz Aperture na OS X

8
Dodane: 10 lat temu

Wraz z OS X Yosemite, Apple zaprezentowało aplikację Zdjęcia na OS X. Dziś pojawiła się informacja, że wraz z premierą tego programu, wstrzymany zostanie rozwój iPhoto oraz Aperture.

Informacja, która pojawiła się na blogu The Loop, potwierdza, że Apple zrezygnuje z dalszego wsparcia iPhoto oraz Aperture. O ile zastąpienie ociężałego iPhoto prostszym programem wydaje się oczywiste, to już dość dużym zaskoczeniem jest zaprzestania Aperture, oferującego znacznie większe możliwości.

“With the introduction of the new Photos app and iCloud Photo Library, enabling you to safely store all of your photos in iCloud and access them from anywhere, there will be no new development of Aperture.”

Po pojawieniu się aplikacji Zdjęcia na OS X, możliwe będzie przeniesienie biblioteki Aperture oraz iPhoto do nowego programu. Widać, że Apple chce ujednolicić oprogramowanie na obu systemach. Możliwe, że Apreture nie cieszyło się wystarczającą popularnością, a konkurencja ze strony Adobe była zbyt silna, by opłacało się inwestować w rozwój programu.

Źródło: The Loop

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 8

“Możliwe, że Apreture nie cieszyło się wystarczającą popularnością” Skąd takie przypuszczenie?

Aperture jest na pierwszym miejscu wśród płatnych aplikacji fotograficznych AppStore

Ja chyba widzę podwójnie bo u mnie jest na 11 :)

Autorowi chodziło raczej o konkurencję ze strony Adobe, a nie tę z AppStore. W AppStore, oprócz omawianego Aperture, nie widzę innego, sensownego wyboru. Jeżeli chodzi o Adobe – CreativeCloud w zestawie z Photoshop’em i przede wszystkim Lightroom’em, że nie wspomnę o darmowej przestrzeni w „chmurze” – to już gruba konkurencja.

Autor nie wyraził się precyzyjnie. A Apple raczej swoje zarabiało na Aperture.

“Apple zrezygnuje z dalszego wsparcia iPhoto oraz Aperture.”

Jak to zrezygnuje ze wsparcia Aperture? Przecież oni olali ten program już lata temu. Ja Wybrałem Aperture, bo Lightroom mi nie odpowiadał, a teraz Apple namawia mnie żebym porzucił Aperture i wybrał Lightroom. Żenada, chyba trzeba będzie się nawrócić ponownie na Windows, bo na Maku niedługo już nie pozostanie żadne porządne oprogramowanie dla profesjonalistów.