iMagazine

Szybkie tworzenie notatek w OS X

13/07/2014, 22:17 · · · 3

Podczas przeglądania stron często zdarza się mi kopiować fragmenty treści do notatek. Od niedawna korzystam jednak z innego sposobu, żeby zapisywać krótkie informacje.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Do tworzenia krótkich notatek wykorzystuję aplikację Nalepki, obecną standardowo w OS X. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba jej uruchamiać przed stworzeniem nowego wpisu. Zaczynamy od aktywowania skrótu klawiszowego do tworzenia nalepek. W tym celu przechodzimy do Preferencji systemowych, do menu Klawiatura. W zakładce Skróty z menu po lewej wybieramy pozycję Usługi, natomiast z listy po prawej stronie aktywujemy skrót Utwórz nową notatkę.

1

Teraz zaznaczamy zawartość, którą chcemy umieścić w notatce (może to być zarówno tekst, jak i grafika). Następnie wciskamy kombinację przycisków Command+Shift+Y.

2

Wciśnięcie kombinacji spowoduje uruchomienie aplikacji Nalepki, a także utworzenie nowej i umieszczenie w niej zaznaczonego uprzednio tekstu. Zaletą nalepek jest możliwość stałego utrzymywania ich na wierzchu, więc sprawdzają się idealnie do przetrzymywania informacji, które są potrzebne tylko przez krótki czas.

Źródło: OS X Daily

3

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BielackWojciech StępkowskiTomasz Żuk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz Żuk
Gość
Tomasz Żuk

Można również w programie PopClips zaznaczyć opcję Notes i po zaznaczeniu interesującego fragmentu zapisać w notesie.

Wojciech Stępkowski
Gość

Ech! Tego mi było trzeba! Dziękuję po stokroć!!!

Bielack
Gość
Bielack

To chyba nawet defaultowo w Maveriksie jest włączone. Przynajmniej u mnie było, ale nie miałem o tej sztuczce pojęcia – jest świetna!