Elgato EyeTV Mobile
Niezwykle rzadko oglądam telewizję – po części wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do wszelkich mediów internetowych, nie jest tak łatwo dostępna. EyeTV Mobile pozwala oglądać ją wszędzie – wystarczy mieć tylko urządzenie z iOS.
EyeTV Mobile jest niewielkim tunerem DVB-T, łączącym się z urządzeniami mobilnymi za pomocą portu Lightning. Ma bardzo prostą bryłę, oprócz wystającego złącza posiada gniazdo micro USB do ładowania akumulatora oraz złącze antenowe. Na przedzie obudowy widoczna jest też niewielka dioda, sygnalizująca stan pracy. Obudowa wykonana jest z matowego plastiku, całkiem porządnego, ale jednocześnie bardzo łatwo zbierającego wszelkie odciski palców. W komplecie z tunerem dostajemy dwie anteny – teleskopową oraz stacjonarną, na kablu. Ponadto w zestawie znajduje się przejściówka do podłączenia zwykłego kabla antenowego oraz przewód do ładowania baterii urządzenia. Podobnie jak w przypadku wersji Go, Elgato poskąpiło użytkownikowi etui. Urządzenie mobilne o tak małych wymiarach, na dodatek wyposażone w jeszcze mniejszą antenę, bardzo łatwo zgubić. Dziwi mnie więc, że żadne akcesorium ochronne nie znalazło się w zestawie.
Telewizję możemy oglądać za pomocą dedykowanej aplikacji. Po podłączeniu do urządzenia pojawia się zapytanie o pobranie oprogramowania z App Store. Po instalacji i uruchomieniu aplikacji (dostępnej zarówno na iPhone’a, jak i na iPada) przechodzimy do konfiguratora, który pozwala wyszukać dostępne kanały. Skanowanie nie ma prawie żadnych ustawień, jest w pełni zautomatyzowane. To z jednej strony zaleta, bo proces staje się łatwy i przyjemny, z drugiej jednak stanowi to poważny problem. Podczas skanowania pomijane są niektóre kanały, które również można odbierać w danym miejscu. Tyczy się to przede wszystkim tych, które umieszczone są na multipleksie MUX-3 (a więc kanałów TVP). Zrobiłem porównanie z tunerem Elgato do Maca, podłączonym do tej samej anteny, umieszczonej w tym samym miejscu. Tam również kanały nie zostały znalezione podczas skanowania, ale mogłem dodać je ręcznie. Co ważne, odbierały one bez najmniejszych zakłóceń, w jakości HD. Przeprowadzałem próby w kilku miejscach, odległych od siebie nawet o 200 km (wykorzystywały więc sygnał z różnych nadajników), problem ze znajdowaniem kanałów z MUX-3 powtórzył się wszędzie. Konfiguracja urządzenia została zbyt mocno uproszczona, co spowodowało znaczne zmniejszenie funkcjonalności.
Oglądanie odnalezionych kanałów jest bardzo komfortowe. Są one grupowane w listy według lokalizacji – jeśli więc przeprowadzę skanowanie w kilku miejscach, to podczas uruchomienia program sprawdzi, czy przypadkiem nie jestem w pobliżu jednego z nich, by oszczędzić ponownego skanowania. Interfejs aplikacji został naprawdę dobrze zaprojektowany – jest czytelny, elegancki, a do tego ma polską wersję językową. Programy wyświetlane są w formie listy, przy każdym z nich znajduje się nazwa aktualnie nadawanej oraz kolejnej audycji. Dodatkowo po rozpoczęciu oglądania można wyświetlić dokładne informacje o programie, czasie trwania oraz sile sygnału. Da się też włączyć telegazetę, choć wygodniejszym rozwiązaniem jest EPG, czyli przewodnik po kanałach, pokazujący rozpisane w czasie audycje. Niestety, nie da się ustawić, by zostały one nagrane o określonej godzinie. Zapisane ręcznie programy można natomiast zgrać za pośrednictwem iTunes na dysk komputera, w formacie MP4. Urządzenie może zostać ustawione w tryb oszczędzania własnej baterii lub też ograniczenia wykorzystania akumulatora iPhone’a lub iPada. Podczas testów na iPadzie godzina oglądania telewizji w trybie oszczędzania baterii EyeTV zużywała około 15% baterii. Warto mieć na uwadze to, że tuner podłączany jest do złącza Lightning, wobec czego jednoczesne korzystanie z niego i ładowanie tabletu bądź smartfona nie jest możliwe.
EyeTV Mobile to bardzo dobre urządzenie, którego możliwości ograniczane są przez oprogramowanie. Aplikacja wygląda doskonale i jest bardzo intuicyjna, jednak z niewiadomych względów nie pozwala na swobodne dodawanie kanałów. To zdecydowanie jej największa wada – z tego powodu nie mogłem oglądać wszystkich dostępnych na danym obszarze programów. Sam sprzęt sprawuje się natomiast dobrze, zapewnia bardzo wyraźny odbiór, ponadto jest bardzo uniwersalny dzięki mnogości anten, które można do niego podłączyć.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 07/2014
Komentarze: 5
Czy kanały HD można oglądać ?
Teoretycznie sygnał i obraz był w wysokiej rozdzielczości, ale już nie pamiętam czy miał znaczek “HD”