iMagazine

Robienie zrzutów ekranu w OS X

17/08/2014, 17:32 · · · 8

Wykonywanie zrzutów ekranu jest bardzo przydatne, szczególnie, jeżeli staramy się wyjaśnić coś innej osobie. W OS X zaimplementowano kilka skrótów klawiszowych, które ułatwiają zrobienie dokładnie takiego zrzutu ekranu, jakiego potrzebujemy.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Zrzut całego ekranu

Do zapisania zrzutu całego ekranu służy skrót Command+Shift+3. Na stworzony obraz nie zostanie naniesiony kursor. Plik zostanie zapisany bezpośrednio na Biurku. Jeżeli zrzut ekranu ma zostać zapisany w schowku, należy użyć kombinacji Command+Control+Shift+3.

Zrzut wycinka ekranu

Dzięki skrótowi Command+Shift+4 możliwe jest zrobienie zrzutu wybranej części ekranu. Po wciśnięciu kombinacji na ekranie wyświetla się kursor, pokazujący współrzędne punktu. Po zaznaczeniu obszaru obraz zapisuje się na Biurku.

1

Zrzut zaznaczonego okna

Jeżeli zależy nam na pokazaniu wyłącznie określonej aplikacji, możliwe jest zapisanie zrzutu pojedynczego okna. W tym celu przytrzymujemy kombinację Command+Shift+4, a następnie naciskamy Spację. Kursor zmieni się w ikonę aparatu. Wystarczy kliknąć na wybrane okno, żeby zostało zapisane na Biurku jako obraz.

2

8

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
nasdaqMateusz MachDominik ŁadaPawelDKonrad Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Fabian Woźniak
Gość

O tej ostatniej metodzie nie wiedziałem. Dzięki!

MDW2
Gość
MDW2

Też nie znałem tej ostatniej metody. A właśnie czegoś takiego często mi brakowało. Teraz nie potrzebuję już żadnej dodatkowej aplikacji do screenshotów.

dsfdfsfds
Gość
dsfdfsfds

Korzystając z okazji polecam http://applidium.com/en/news/pastetoweb_screenshot_sharing/ Najlepsza rzecz do screenów. Za darmo bez reklam bez jakiegokolwiek użycia procesora czy pamięci. :)

Konrad
Gość
Konrad

OS X stał się jeszcze bardziej wspaniały :- D

PawelD
Gość
PawelD

Można też użyć aplikacji Podgląd, czyli Preview: Menu Plik – Zrób zrzut ekranu. Dla tych co nie lubią pamiętać skrótów klawiszowych ;-)

Dominik Łada
Gość

A czy jest jakaś kombinacja klawiszy aby zrobić zrzut całej www jeśli jest dłuższa niż ekran?

Mateusz Mach
Gość

Z tego co wiem niestety nie. Nie dawać mi za to łapek w dół ;)

nasdaq
Gość
nasdaq

Cennych wskazówek. Można również użyć wbudowanego w narzędzia Grab Maca zrobić zrzut ekranu na Mac. Zapewnia opcje komentowania.