Aplikacja Zdrowie w iOS 8 – Karta Medyczna
Wraz z iOS 8 na naszych iPhonach zagościła aplikacja Zdrowie. Wg mnie świetny pomysł, na zrobienie jednego “huba”, zbierającego informacje o stanie naszego zdrowia w jednym miejscu z różnych aplikacji łączących się z urządzeniami zewnętrznymi służącymi do lifeloggingu.
Coraz więcej urządzeń i aplikacji wspiera HelathKit, czyli współpracują poprzez eksportowanie danych z aplikacją Zdrowie. M.in. iHealth (który nawet informuje już o tym w swoim bannerze u nas na górze) zaktualizował swoje aplikacje aby wysyłały dane do Zdrowia – testowaliśmy już w iMagazine m.in. ich pulsoksymetr, glukometr i opaskę – i wszystko świetnie pokazuje się na wykresach.
Swoją drogą ciekawi mnie opinia lekarzy na temat po pierwsze tego rozwiązania, a po drugie informacji jakie są zbierane – na ile wg specjalistów są one dokładne i czy pomagają w ocenie pacjenta czy wręcz przeciwnie, “zaciemniając” stan? Czy jest tu jakiś lekarz na sali?
Jedną z opcji Zdrowia jest Karta Medyczna. Jest to funkcja, która powinna być bardzo wyeksponowana w systemie, a niestety nie jest. Uważam, że z jednej strony użytkownicy iPhonów, a z drugiej wszystkie służby medyczne powinni być przeszkoleni i wiedzieć, co to jest Karta Medyczna i gdzie ją można znaleźć.
Kartę Medyczną wypełniamy jak uruchomimy Zdrowie. Znajdziecie ją klikając w przycisk po prawej stronie w dolnej belce programu. Wpisujemy nasz wiek, osobę, którą byśmy chcieli powiadomić w sytuacji awaryjnej, ewentualne choroby, grupę krwi, wagę, wzrost itp.
Gdy już wypełnimy kartę, będzie do niej dostęp nawet z zablokowanego ekranu.
Wystarczy, że wejdziemy w ekran “Alarmowe”.
Potem pojawi klawiatura na białym tle umożliwiająca połączenie alarmowe, a na dole będzie przycisk “Karta Medyczna”.
Gdy w nią klikniemy, pokaże się dokładnie ta sama karta jaką wypełniliśmy w Zdrowiu. Z poziomu Karty Medycznej będziemy mogli wykonać połączenie pod wskazany numer alarmowy, bez potrzeby odblokowywania telefonu.
Polecam wypełnić sobie Kartę Medyczną i pokazać swoim bliskim gdzie ona się znajduje. Warto.
Oby nigdy nie była potrzebna.
Komentarze: 12
A jak sprawdzić, albo jak ustawić program by współpracował z aplikacją zdrowie. U mnie wyświetla dystans i kroki. Ale chyba z Withings nie współpracuje, a może ja czegoś nie wiem?
Trzeba po pierwsze sprawdzić, czy Withings już współpracuje z HealthKit, a potem w aplikacji masz, przynajmniej ja tak mam w iHealth, zgodę na eksport danych do Zdrowie
Dzięki. Przeglądnąłem i chyba jeszcze nie współpracują ze sobą.
“Gdy w nią klikniemy, pokarze się” – pokaże się
Pokarała mnie cholerna autokorekta w iOS:-/
Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawione.
super – czy moglby ktos potwierdzic jak ten “Health” zlicza ile sie przeszlo?
Pedometr? GPS? Bo chyba nie zyroskop?
Zna ktos program ktory zlicza ile metrow w gore przeszedlem (zamiast tylko pieter)?
Czy jest mozliwosc zobaczenia wykresu z np. wczoraj?
Mysle iz na temat tego “Health” to spokojnie moglbym napisac kilkustronnicowy artykul gdybym znal ta aplikacje – jest tyyyle pytan bez odpowiedzi
Kwestia – jak dane zgromadzone w aplikacji udostępnić lekarzowi. Niekoniecznie wszystkie.
Druga kwestia to pomiar glukozy. Na pulpicie jest to pokazywane jako suma poszczególnych pomiarów. Po za tym nie są oznaczane pomiary “przed” i “po” jedzeniu. Czy to można “gdzieś” ustawić? Jak?
Na karcie “Dzień” nie wyświetlane są na osi czasu godziny tylko same “12-tki”. Jak to zmienić?
Czy ktoś może wie jak wpisać grupę krwi np. A1Rh-?
A- po prostu?
Czy ktoś może wie jak wpisać grupę krwi np. A1Rh-?
Czy można usunąć urządzenie z zakładki “Źródła” w aplikacji Zdrowie, np. Watch?