iMagazine

Virtualo przedstawia raport na temat e-booków w Polsce

20/10/2014, 16:25 · · · 2

Virtualo przygotowało bardzo ciekawy raport na temat rynku e-booków. Jest to pierwszy taki dokument w Polsce zbierający i podsumowujący wszystkie najważniejsze dane dotyczące e-książek oraz e-czytelnictwa. Raport zawiera dane z lat 2010-2014, dokładnie opisuje rozwój i zmiany na rynku e-booków, które spowodowały, że jest on jednym z najprężniej rozwijających się rynków e-książki w Europie.

– Do tej pory brakowało dokumentu, w którym znajdowałyby się wszystkie najważniejsze dane na temat powstania i wzrostu rynku e-książki w Polsce. Chcieliśmy wypełnić tę lukę i zaprezentować raport, w którym będą dostępne kluczowe informacje związane z polskim rynkiem e-booków – mówi Martyna Bednarczyk, Koordynator ds. marketingu Virtualo. Praca nad tym projektem trwała 3 miesiące, od czerwca do września 2014 r. W raporcie Virtualo wykorzystało przede wszystkim własne dane sprzedażowe oraz informacje zebrane podczas licznych badań i ankiet m.in. przeprowadzonego w maju 2014 r. przy współpracy z Burda Książki i Allegro pierwszego ogólnopolskiego „Czytnikoliczenia” czy badań zorganizowanych na przełomie maja i czerwca 2014 r. w ramach projektu iPiracy.

Do współpracy przy tworzeniu raportu Virtualo zaprosiło blogerów i właścicieli najpopularniejszych serwisów zajmujących się e-książkami: Roberta Drozda ze Świata Czytników, Marcina Łukiańczyka z UpolujEbooka.pl oraz Paulinę Poniewską z nowo powstałego serwisu Bookto.pl oraz przedstawicieli znanych polskich wydawnictw – Małgorzatę Rzepkowską z Grupy Wydawniczej Foksal, Piotra Matłokę z Domu Wydawniczego Rebis, Magdalenę Żelazowską z Harlequin Polska i Iwonę Kielak z wydawnictwa Wielka Litera. W dokumencie wykorzystane są również wypowiedzi pisarzy biorących udział w akcji „E-book też książka, przetestowane przez autorów” – m.in. Mariusza Szczygła czy Magdaleny Witkiewicz.

Raport Virtualo o rynku e-booków objęty jest patronatem merytorycznym Biblioteki Analiz. Dokument napisany jest nie tylko z punktu widzenia Virtualo jako dystrybutora i sprzedawcy e-booków, ale przedstawia znacznie szerszą perspektywę prezentując komentarze i opinie wszystkich najważniejszych podmiotów zainteresowanych rozwojem rynku e-booków w Polsce. Zależało nam przede wszystkim na rzetelności prezentowanych danych i analiz. W raporcie staraliśmy się przedstawić wszelkie informacje uwzględniając perspektywę zarówno sklepów internetowych sprzedających e-booki jak i blogerów oraz serwisów promujących e-czytelnictwo, wydawców i autorów oraz samych e-czytelników – komentuje Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo. Na pewno jednym z najciekawszych rozdziałów w tym kontekście jest ten dotyczący polityki cenowej, w którym ścierają się poglądy wszystkich grup zainteresowanych rozwojem rynku e-booków w Polsce. Poza aspektem cenowym w raporcie poruszane są najważniejsze tematy związane z rynkiem e-booków w Polsce m.in.: dostępność nowości i backlisty, piractwo internetowe, stawka VAT, oferta e-czytników i liczba e-czytelników.

Choć raport skierowany jest do specjalistów i ekspertów powiązanych z rynkiem e-booków, to warto go sobie przejrzeć. Polska jest jednym z najprężniej rozwijających się rynków na świecie – w czymś wreszcie wiedziemy prym.

Patronami medialnymi są: ŚwiatCzytników.pl, UpolujEbooka.pl, Biblioteka Analiz.

Raport dostępny jest do pobrania w trzech formatach: pdf, epub i mobi:

wersja pdf: http://media.innovationpr.pl/2360/pl/presskit/9688

wersja epub: http://virtualo.pl/raport_o_rynku_epub

wersja mobi: http://virtualo.pl/raport_o_rynku_mobi

2

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kidelPrzemysław Gdański Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Przemysław Gdański
Gość
Przemysław Gdański

„własne dane sprzedażowe”, brak przedstawicieli dużych wydawnictw sprzedających hity , czyli należy to czytać z przymróżeniem oka.

kidel
Gość
kidel

U mnie powiedzmy, że na 3 na 4 kupione pozycje są ebookami. Kupiłem czytnik i odzwyczajam się od normalnych książek. Z ebookami jest wygodniej. A swoją drogą Virtualo ma teraz urodziny – dużo pozycji nawet poniżej 10 zł, rabaty również na nowości.