Mastodon

Podgląd szczegółów pliku bezpośrednio w oknie Findera

6
Dodane: 10 lat temu

W celu wyświetlenia informacji o pliku możemy otworzyć okno ze szczegółowymi danymi. Jeśli jednak potrzeba nam tylko podstawowych parametrów, możemy posłużyć się uproszczonym oknem podglądu.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Do podejrzenia danych pliku możemy zastosować szybki podgląd, wywoływany za pomocą Spacji wciśniętej po zaznaczeniu pliku. Za każdym razem trzeba go jednak otwierać na nowo. W OS X Yosemite można ustawić wyświetlanie podglądu pliku jako część okna Findera. W tym celu z paska menu Findera rozwijamy menu Widok, a następnie wybieramy opcję Pokaż podgląd. Alternatywnie możemy skorzystać z kombinacji klawiszy Command+Shift+P.

11

Podgląd zostanie wyświetlony w prawej części okna. Pokazuje on tagi przypisane do pliku, a także miniaturę grafiku bądź ikony oraz daty modyfikacji i ostatniego użycia.

22

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

No, dobrze, ale to nie jest żaden „ficzer” (co za okropne słowo, nawiasem mówiąc). Posługuję się OS 10 od Snow Leoparda, a moim – nazwijmy to – ulubionym widokiem był kolumnowy i odkąd pamiętam zawsze ten podgląd był w ostatniej od prawej kolumnie po podświetleniu pliku. Jedyną różnicą w Yosemite jest zaimplementowanie tej użyteczności do innych sposobów wyświetlania (nie wiem, jak z Cover Flow, bo akurat nie sprawdzałem). Chyba że to wiadomość dla naprawdę początkujących z apple’owskim systemem…

Owszem, 101 to cykl dla absolutnie początkujących. A podglądu w tym stylu nie zauważyłem w poprzednich wersjach systemu, możliwe, że był ukryty pod innym skrótem klawiszowym (ten, do którego jest obecnie przypisany, przypisałem wcześniej do innej czynności bo był wolny). Dzięki za uwagę!

Dobrze, a co w przypadku, gdy z niewiadomych przyczyn finder nie pokazuje podglądów plików tylko ich programowe ikony- i tu ciekawostka, a pojedyncze podglądy pokazuje. Wcześniejsza wersja pokazywała wszystko: podglady plików AI, PSD, JPG… wszystko. Teraz widzę co setny PNG i czasem jakiś JPG, nowo tworzone PSD też widać. A co z resztą? Jakieś pomysły? Ustawienia są na podgląd, ale cos tutaj nie gra jak widać (a w zasadzie jak nie widać).

Czy istnieje jakieś rozwiązanie, aby podejrzeć w Finder więcej informacji o pliku? Zwykle opisuję swoje pliki, a szczególnie zdjęcia. Czasami chciałbym podejrzeć pewne informacje, które wprowadziłem za pomocą PS, a Finder nie podaje tytułu dokumentu, imienia i nazwiska osoby na foto.