iMagazine

Pierwsze wrażenia – adapter Kanex Thunderbolt na USB3.0, eSATA

22/12/2014, 23:38 · · · 6

Od 2-3 lat standardem w świecie IT zaczęło robić się USB3.0. W tej chwili praktycznie wszystkie dyski zewnętrzne produkowane są w tym standardzie. Problem w tym, że maki, USB3.0 mają dopiero od 2013 2012 roku. Jest wiele komputerów na rynku, które są szybkie i nie wymagają jeszcze wymiany, ale nie mają możliwości korzystania z dobrodziejstw szybkości nowoczesnych dysków. Od ok 2011 roku, praktycznie wszystkie maki mają złącze Thunderbolt, ale jak zapewne zorientowaliście się, akcesoria z nim kompatybilne są raczej drogie (wszystko kwestia licencji…). Mając iMaca, Maka mini czy Macbooka Pro możecie albo korzystać z USB2.0 albo z Thunderbolt. Dzięki temu drugiemu i adapterowi Kanex, możecie rozszerzyć możliwości swoich maszyn.

IMG_7580

Kanex KTU10 to świetny „kabelek”. Brakujące ogniwo dla starszych maków. Dzięki niemu, mamy jednocześnie dostępny port USB3.0 jak i eSATA wykorzystywane czasem w dyskach zewnętrznych.

IMG_7579

Adapter Kanex KTU10 jest niewielkim, czarnym, błyszczącym pudełeczkiem z krótkim kablem Thunderbolt.

Podłączenie nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników – po prostu „plug and play” i od razu mamy w starych komputerach USB3.0.

IMG_7582

Z testów jakie na szybko przeprowadziłem podłączając dysk USB3.0 do mojego starego Macbooka Pro 13″ Early 2011, osiągnąłem bardzo przyzwoite wyniki.

mbp_USB30_via_Kanex

Podczas gdy ten sam dysk podłączony do złącza USB2.0 wypadł znaaacznie gorzej.

mbp_usb20

Liczby mówią same za siebie…

Kanex KTU10 nie jest tani. Kosztuje 399PLN w sklepie Forcetop, ale dla użytkowników wymagających szybkości, a nie potrzebujących od razu wymieniać komputera na najnowszy, stanowi to realne i świetne wyjście.

IMG_7585

Istnieje też druga wersja adaptera, oznaczona KTU20. W tej samej cenie, mamy adapter Thunderbolt na USB3.0 i gigabitowy ethernet. Ten adapter chyba jest jeszcze ciekawszy, w szczególności dla użytkowników Macbooków Air.

6

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Sebastian BagińskiDominik ŁadalookashMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Pro mid 2012 też ma USB 3.0, więc nie tylko te od 2013 roku ;)

Dominik Łada
Gość

Masz rację – moje niedopatrzenie

lookash
Gość

Szkoda, że nie ma tam jeszcze przelotki dalej na TB. W starszych MacBookach Pro jest tylko jedno gniazdo TB, więc stoi się przed wyborem – albo praca z dodatkowym monitorem, albo USB 3.0 i eSATA.

Dominik Łada
Gość

Ale możesz podpiąć adapter do monitora – myślę o Apple Thunderbolt Display

lookash
Gość

Niestety chyba tylko ten jeden posiada takie przejście. Korzystam z eizo po displayporcie i jak większość monitorów, ma on na końcu tylko usb oraz jacka. Jakby ten adapter miał DP można by go śmiało używać jako stacje dokującą podłączając do laptopa jedynie TB i zasilanie.

Sebastian Bagiński
Gość

Tyle czasu przyszło czekać na przejściówkę TB -> USB… szkoda. Kupiłbym takową już 2 lata temu, oficjalną od Apple. Trzeba będzie się w to zaopatrzyć – nie lubię marudzić ale MBP Pro z jedynie dwoma portami USB to naprawdę żenada.