iMagazine

Moje aplikacje na iPadzie – a.d. 2014

24/12/2014, 21:30 · · · 4

Przygotowałem zaktualizowaną listę programów, jakie mam na swoim iPadzie. Przez rok niewiele się zmieniło, ale zrobiłem trochę porządku i pojawiło się kilka nowości. Także jeśli pod choinką znaleźliście właśnie iPada, może mój krótki tekst pomoże Wam w zainstalowaniu ciekawych, przynajmniej moim zdaniem, aplikacji. Zatem po kolei.

Pamiętajcie tylko o jednym – iPad jest świetnym urządzeniem nie tylko ze względu na swój rozmiar i wygląd, ale też ze względu na ilość dostępnych programów. Dzięki App Store nie znajdziecie dwóch takich samych iPadów. Jedni użytkownicy wolą pograć, inni poczytać, a jeszcze inni popracować. Dodatkowo poszczególne aplikacje mają zazwyczaj po kilka odpowiedników – zarówno płatnych jak i darmowych. Warto poczytać, poeksperymentować, popytać się znajomych, ale i tak to, co znajdzie się na Waszych iPadach musi być Waszą decyzją. Generalnie w dzisiejszych czasach powiedzenie „pokaż mi swoje aplikacje, powiem Ci kim jesteś” jest bardzo prawdziwe…

Zatem zaczynamy – zaznaczam, że krótkie opisy programów dostosowałem dla „newcomers” także „miszczów” proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Na swoim iPadzie mam zajęte tylko dwa ekrany – nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nie lubię mieć więcej. Najczęściej używane aplikacje mam wyciągnięte na dół do paska. Resztę aplikacji mam na ekranie, a te rzadziej używane mam w odpowiednich katalogach. Katalogi mam ponazywane tak jak mam ponazywane – czasem adekwatnie do zawartości, a czasem nie, ale się przyzwyczaiłem także tak mam. Zazwyczaj używam Spotlight aby wyszukać aplikację – jest to bardzo wygodna i w moim odczuciu najszybsza forma znalezienia tego co się chce, bo w sumie mam zainstalowane 202 programy.

Większość aplikacji jakich używam jest w wersji tabletowej, aczkolwiek jest kilka pozycji, które niestety są w wersji iPhonowej, także używam ich wtedy w trybie rozszerzonym (przycisk „2x”).

Zacznę od podstawowej aplikacji, jaką musicie zainstalować;-) – czyli iMagazine. Dzięki niej możecie czytać nasz magazyn, ale też w wygodny sposób przeglądać newsy jakie pojawiają się na naszej stronie www dzięki wbudowanemu czytnikowi RSS. Po zainstalowaniu naszej aplikacji znajdziecie ją w Newsstand, czyli Kiosku z gazetami.

W pasku mam:

Safari – moja podstawowa przeglądarka www

Mail – mój podstawowy i jedyny program do poczty

iBooks – applowa aplikacja do czytania książek i PDFów – świetna)

Wunderlist – program do zarządzania moimi zadaniami, czyli ToDo, IMO najlepszy do prostego GTD, crossplatformowy

Tweetbot – najlepszy chyba program do czytania Twittera, choć nie jest bez wad

Katalog „News” – w którym mam aplikacje, dzięki którym jestem na bieżąco z wszelkimi informacjami ze świata. Jest to Flipboard (dynamiczna gazeta), Zite (mój absolutnie ulubiony czytnik newsów z genialnym algorytmem podsuwającym czytelnikowi newsy, które mogą go zainteresować ze źródeł, o których istnieniu nawet nie słyszał, kupiony w tym roku przez Flipboarda i nie wiadomo kiedy przestanie działać, bo zapowiedzieli niestety)Feedly (czytnik RSS), Pocket (zapisuję sobie w nim ciekawe linki oraz czytam dłuższe teksty) i Instapaper (podobnie jak Pocket, teraz już tylko archiwum – nie korzystam z niego już na co dzień), iFixit (newsy techniczne, ale też świetne instrukcje reperacji wszelkich sprzętów od Apple i nie tylko). Fakty (aplikacja do oglądania Faktów TVN, bo nie mam czasu zazwyczaj o 19.00, ze względu na kąpiel Leona).

Teraz ekran główny:

Kontakty – moja podstawowa baza danych;-)

Kalendarz – bez niego nie wiem co się dzieje

Evernote – notatki tylko w nim robię, bo jest crossplatfomowy i…współpracuje z analogowym notesem Moleskine.

Zegar – systemowy, często potrzebuję wiedzieć jaka jest godzina w innych częściach świata, budzik też się przydaje

WeatherProHD – wg mnie najlepsza aplikacja do prognozy pogody. Bardzo rozbudowana.

FaceTime – systemowy program do wideorozmów, a od iOS7 też głosowych

Wiadomości – systemowe iMessages – darmowe SMSy z innymi użytkownikami iPhonów, iPadów i maków

Air Video HD – mój podstawowy program do oglądania wideo z komputera. Genialnie współpracuje z AppleTV, konwertuje w locie formaty jakich nie czyta iOS i wspiera polskie napisy

Katalog „Nawigacja” – mapy AppleGoogle Maps (moje podstawowe mapy w iOS), Google EarthNational Geographic World Atlas (świetny atlas, szkoda tylko, że nie po polsku), puniverse (mapa nieba – przydatne bardzo latem jak się chce wiedzieć co za gwiazda nad nami świeci), NASA (newsy wprost ze źródeł), HistoryMaps (mapy historyczne)

Katalog „Biurowe” – Keynote (darmowy odpowiednik Powerpointa), Pages (darmowy odpowiednik Worda), Numbers (darmowy odpowiednik Excela), iA Writer (mój podstawowy edytor tekstów na iOS), Notatki (nie używam), GoodReader (świetny czytnik PDF z możliwością komentowania i nanoszenia uwag, podkreśleń itd – w nim robię korektę iMagazine na iPadzie), Mindjet Maps (mindmapping – mapy myśli), Przypomnienia (nie używam – wolę Wunderlist), MagicPlanHome3D (oba programy służą do projektowania mieszkań, robienia planów itp), DayOne (pamiętnik – nie używam, ale jakiś czas temu był za free to zainstalowałem, pięknie zrobiona aplikacja), Mój Orange (do zarządzania rachunkami w Orange), Scanner Pro (program do skanowania dokumentów), Screenshot (program do robienia screenshotów ze stron www).

Katalog „Narzędzia” – 1Password (manager haseł – obowiązkowy), Znajdź mój iPhone (obowiązkowy program do instalacji – służy do namierzania swojego iPada, iPhona, Maka), WordPress (do zarządzania WordPressem, ale po ostatnich aktualizacjach został wykastrowany i wolę używać przez Safari), Apple Remote (pilot do iTunes i AppleTV), TeamViewer (zdalne wsparcie dla rodziny z pecetami, ewentualnie zdalne zarządzanie swoim komputerem), MacTracker (baza danych WSZYSTKICH przętów Apple od początku istnienia firmy), AirPort (program do zarządzania siecią Wifi opartą o Apple Airport), Scan (do czytania kodów QR), Quicklitics (do sprawdzania statystyk Google Analytics), WinZip (rozpakowuje pliki ZIP), Speedtest (do sprawdzania prędkości internetu), QuickVoice (dyktafon dla iPada), Epson iPrint (do drukowania na drukarkach Epsona).

Katalog „Social Network” – FacebookLinkedInGoogle+SkypeHangoutsTwitter i Facebook Strony (do zarządzania fanpage’ami)

Katalog „Photography” – w zasadzie nie wiem dlaczego mam aż tyle aplikacji do fotografowania, bo nie robię zdjęć iPadem… – Instagram (niestety tylko wersja iPhonowa), PicFrame (do robienia kolarzy z kilku zdjęć), AparatPowerCamHD (zamiennik aparatu), Camera! (zamiennik aparatu), TiltShiftGen (generuje efekt zdjęć makro), Photo BoothF-Stop (dla fotografów, do obliczania głębi ostrości), Phoster (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia), iPhoto (zarządzanie i edycja zdjęć), Photogene (edycja zdjęć), Snapseed (edycja zdjęć), Photo fx Ultra (edycja zdjęć), Procreate (program do zaawansowanego rysowania), ArtRage (program do zaawansowanego rysowania), ArtStudio (polski hit! program do zaawansowanego rysowania), Art Set (program do zaawansowanego rysowania), Paper (absolutnie przegenialny program do rysowania – mój ulubiony i podstawowy, teraz działa też z dedykowany „ołówkiem” – rewelacja), Adobe Ideas (robienie notatek na zdjęciach  – ostatnio nie używam, ale mam spore archiwum w nim także trzymam), Share Board 2 (bardzo fajna polska aplikacja – wspólna tablica do pracy grupowej), OldBooth HD (genialna polska aplikacja, do zabawy ze zdjęciami, której współtwórcą jest nasz grafik – Pejot), Over (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia), Makr (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia)

Katalog „Video” – YouTubeiMovie (do montażu filmów), Wideo (systemowy do oglądania filmów z iTunes), AVPlayerHD (odtwarzacz filmów z napisami), TED (świetne wykłady TED), TVNPlayerIPLAVoD OnetTVP (filmy i programy VOD).

Katalog „Apple” – iTunesApp StoreiTunesU (koniecznie, darmowe wykłady z uniwersytetów z całego świata), iTunes Connect (dla developerów)

Katalog „Chmura” – iFiles (zarządzanie plikami na wszelkich serwerach i chmurach), DropboxOneDriveBoxDysk GoogleCopySeagateMedia (do odtwarzania mediów z bezprzewodowych dysków Seagate), QManager (zarządzanie NASem QNAP), Qfile HD (zarządzanie plikami na NASie QNAP).

Kiosk, czyli Newsstand – tutaj mamy domyślnie wszystkie gazety i magazyny jakie czytamy. Polecam oczywiście nasz iMagazine. Polecam też Connected Magazine. Poza tym macie do wyboru kilkaset tytułów, z czego coraz więcej jest po polsku. Pamiętajcie, że większość jest płatnych, choć sama aplikacja do czytania jest za darmo. iMagazine i Connected są w pełni darmowe;-)

Katalog „Muzyka” – Muzyka (ta z iTunes), Tidal (podstawowy do streamingu, muzyka w jakości HiFi) i Spotify (wersja free daje radę), TuneIn Pro (najlepszy program do słuchania radia).

ipadair2_2

Przejdźmy do drugiego ekranu.

Katalog „Books” – eGazety (tu też znajdziecie iMagazine), Zinio (kiosk z gazetami głownie amerykańskimi, trzymam tylko ze względu na archiwum starych magazynów, odkąd jest Kiosk praktycznie z niego nie korzystam), Katalog Ikea (świetny interaktywny katalog), Kindle (kiedyś mój podstawowy program do czytania, bo synchronizuje mi się też z moim Nexusem 7, ale odkąd mam iPad Air2 to nie używam Androida), BeoMagazine (świetny magazyn o Bang&Olufsen), Productive! (magazyn o produktywności, edycja polska), Kenia (album Wojtka Pietrusiewicza), Issuu (tu też znajdziecie archiwalne numery iMagazine)

Katalog „Reference” – Google (wszystko od Google w jednym miejscu), Chrome (czasem potrzebna do usług Google), IMDB (baza z filmami), WolframAlpha (wyszukiwarka), Epicurious (baza przepisów kulinarnych), WP Program TV (tu sprawdzam co jest w TV), Puffin (gdy potrzebuję otworzyć stronę www z Flashem – wszystko działa, także nie wierzcie jak Wam mówią, że nie ma Flasha na iOS;-), Allegro (klient Allegro)

Katalog „Podróże” – TreningTrenerTłumacz (do nauki i utrwalania języków), Google Translate (tłumacz), Yelp (w skrócie – wyszukiwarka knajp), Loty (szukasz biletu lotniczego?), FlightRadar24 (do obserwowania samolotów), The Converter (konwertuje wszystko na wszystko i ma bazę kursów walut), Booking.comTripAdvisorKayak (do rezerwowania hoteli, pensjonatów itp)

Katalog „Gry” – nie jestem graczem, ale mam kilka pozycji głownie ze względu na syna, ale w niektóre czasem też pogram –  Sid Meier’s Pirates! (genialna gra z czasów mojego liceum), Assassins Creed Pirates (świetny klimat piracki i uzupełnienie AC z konsoli), Secret Files Tunguska (świetna gra przygodowa i do tego, co rzadkość, w pełni spolszczona i zdubbingowana), The Settlers (genialna), SimCity DLX (genialna gra z czasów mojego liceum), TintinNorth vs South (genialna gra mojego dzieciństwa), Tiger Woods 12, Harbour MasterAmazing AlexSpy vs Spy (genialna gra mojego dzieciństwa),  Tiny ThiefSPYmousePitfallWind-up KnightAngry Birds Star Wars IITicket to Ride (świetna planszówka), Monopoly, Blokus, TetrisShanghai LiteChess FreeKrzyżówkiAirplanes (instrukcje budowy samolotów z papieru), World Quiz, Threes

Katalog „Auta” to też są gry, ale samochodowe – Reckless Racing HDReckless 2RealRacing2HDTraffic RushTrainConductorLane SplitterParkingManiaTablice (żeby wiedzieć skąd jest dana tablica rejestracyjna), GTA Chinatown Wars (pięknie zrobiona), GTA Vice CityGTA San Andreas

Katalog „Music” – SoundHound (do rozpoznawania muzyki jaka „leci” gdzieś i nie wiemy co to), GarageBand (świetny applowy program do robienia muzyki), Animoog (znacie ostatnią płytę Daft Punk? O tym syntezatorze opowiada Giovanni Giorgio), Discovr Music (świetna aplikacja do znajdowania powiązań i inspiracji pomiędzy wykonawcami), Podcasty (do słuchania podcastów), Traktor DJ (do miksowania muzyki), Radium (radio internetowe z polskimi stacjami)

Katalog „Biurowe” – w ostatnim czasie Microsoft udostępnił swój pakiet biurowy Office kompletnie za darmo na urządzenia mobilne, świetna sprawa – Word, Excel, PowerPoint, dodatkowo Google wyodrębnił swój pakiet biurowy z Google Drive i korzystam z Dokumentów oraz Arkusza.

Aplikacje luzem na drugim ekranie:

Wikipedia – klient Wikipedii

SzybkoCzytać – kurs nauki szybkiego czytania

AV Controller – wygodny pilot do amplitunera Yamahy

Horizon Go – UPC mobilnie, szkoda, że nie ma wszystkich tych samych kanałów jakie mam w pakiecie w domu, ale zawsze coś, na wakacjach jak znalazł

Wings of Valor – to chyba moja ulubiona gra z dzieciństwa, pogrywam sobie w wolnych chwilach

Calculator Pro – często okazuje się, że potrzebuję coś policzyć, a iPad nie ma wbudowanego kalkulatora

Slack – świetne narzędzie do pracy grupowej w firmie

mydlink Baby – elektroniczna niania działająca nawet spoza domu

Mam nadzieję, że pomogłem. W osobnych wpisach przeczytacie podobne zestawienia dotyczące iPhona i Macbooka Pro.

4

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Grzegorz StępieńMDW Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MDW
Gość
MDW

Tak na pierwszy rzut oka – skoro uywasz GoodReader to WinZip możesz skasować.

Grzegorz Stępień
Gość
Grzegorz Stępień

Bardzo ładny układ ikon programów oraz tapeta.