iMagazine

Przeglądanie zawartości iCloud Drive na iOS

27/12/2014, 21:21 · · · 6

W OS X Yosemite iCloud Drive widoczny jest jako katalog, który możemy swobodnie przeglądać. W iOS nie ma już takiej możliwości, jednak dzięki aplikacji Workflow możemy dodać tą funkcję.

Workflow to program, który pozwala na tworzenie własnych skryptów w bardzo prosty sposób. Z jego pomocą można zautomatyzować czynności wykonywane na smartfonie lub tablecie. Z racji tego, że Apple nie udostępnia podglądu rzeczy wrzuconych na iCloud Drive, wykorzystałem go do stworzenia prostej przeglądarki plików, która umożliwia też otwieranie ich w dowolnej aplikacji.

Zaczynamy od utworzenia nowej kolejki czynności poprzez dotknięcie przycisku Create Workflow na ekranie głównym programu. Następnie z menu Actions wybieramy kolejno czynności tak, aby utworzyły poniższą kolejkę (możemy skorzystać z pola wyszukiwania na górze ekranu).

wflow1

Czynność Pick file umożliwia przeglądanie zawartości iCloud Drive. W razie potrzeby możemy podmienić ją na przykład na przeglądanie Dropboxa. Quick Look odpowiada natomiast za podgląd wybranego pliku. Obie te czynności umieszczone zostały również w pętli Repeat, by umożliwić powrót z podglądu do przeglądania plików. W pętli (ważne!) umieszczamy czynność Choose from Menu, która pozwala wywołać menu i przypisać do niego akcje – w tym wypadku jest to Open in (do otwierania wybranego pliku w określonej aplikacji), Pick File (by wrócić do przeglądania plików z iCloud Drive) oraz Exit Workflow (które kończy kolejkę czynności).

Później wybieramy ikonę trybu z prawego, górnego rogu ekranu, nadajemy kolejce czynności nazwę oraz przypisujemy ikonę, a na koniec dodajemy ją jako ikonę na SpringBoardzie (poprzez przycisk Add to Home Screen).

IMG_1013

Finalnie otrzymujemy prostą przeglądarkę plików, która pozwala na podejrzenie, a następnie otwarcie pliku z iCloud Drive w aplikacji na iPhone’ie lub iPadzie. Niestety, nie wszystkie katalogi są dostępne (nie można wejść na przykład do folderu z plikami Pixelmatora).

IMG_1015

Aplikacja Workflow dostępna jest obecnie w App Store w cenie 2,99€. Możecie pobrać ją pod tym adresem.

Opisany workflow możecie pobrać tutaj.

6

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Radosław SzejaPaweł HaćjimmyKuba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kuba
Gość
Kuba

Polecam program Cloud Opener Free

jimmy
Gość
jimmy

szkoda, ze podany link pod tekstem nie dziala.

Paweł Hać
Gość

Poprawione, dzięki za czujność!

Radosław Szeja
Gość
Radosław Szeja

I co po tych 100 razach ? Lepiej polecić aplikację integrującą kilka chmur – Documents.

Paweł Hać
Gość

Koniec pętli, ale zakładam, że tyle wystarczy, by znaleźć co trzeba. Documents jest niezłe, ale w Workflow chodzi o uniwersalność, można zmodyfikować tą kolejkę by zautomatyzować czynności. Documents i pokrewne na to nie pozwalają.

Radosław Szeja
Gość
Radosław Szeja

We wpisie mowa tylko o przeglądaniu plików, tylko tak mogę się do niego odnieść.