iMagazine

Przeglądanie zawartości iCloud Drive na iOS

27/12/2014, 21:21 · · · 6

W OS X Yosemite iCloud Drive widoczny jest jako katalog, który możemy swobodnie przeglądać. W iOS nie ma już takiej możliwości, jednak dzięki aplikacji Workflow możemy dodać tą funkcję.

Workflow to program, który pozwala na tworzenie własnych skryptów w bardzo prosty sposób. Z jego pomocą można zautomatyzować czynności wykonywane na smartfonie lub tablecie. Z racji tego, że Apple nie udostępnia podglądu rzeczy wrzuconych na iCloud Drive, wykorzystałem go do stworzenia prostej przeglądarki plików, która umożliwia też otwieranie ich w dowolnej aplikacji.

Zaczynamy od utworzenia nowej kolejki czynności poprzez dotknięcie przycisku Create Workflow na ekranie głównym programu. Następnie z menu Actions wybieramy kolejno czynności tak, aby utworzyły poniższą kolejkę (możemy skorzystać z pola wyszukiwania na górze ekranu).

wflow1

Czynność Pick file umożliwia przeglądanie zawartości iCloud Drive. W razie potrzeby możemy podmienić ją na przykład na przeglądanie Dropboxa. Quick Look odpowiada natomiast za podgląd wybranego pliku. Obie te czynności umieszczone zostały również w pętli Repeat, by umożliwić powrót z podglądu do przeglądania plików. W pętli (ważne!) umieszczamy czynność Choose from Menu, która pozwala wywołać menu i przypisać do niego akcje – w tym wypadku jest to Open in (do otwierania wybranego pliku w określonej aplikacji), Pick File (by wrócić do przeglądania plików z iCloud Drive) oraz Exit Workflow (które kończy kolejkę czynności).

Później wybieramy ikonę trybu z prawego, górnego rogu ekranu, nadajemy kolejce czynności nazwę oraz przypisujemy ikonę, a na koniec dodajemy ją jako ikonę na SpringBoardzie (poprzez przycisk Add to Home Screen).

IMG_1013

Finalnie otrzymujemy prostą przeglądarkę plików, która pozwala na podejrzenie, a następnie otwarcie pliku z iCloud Drive w aplikacji na iPhone’ie lub iPadzie. Niestety, nie wszystkie katalogi są dostępne (nie można wejść na przykład do folderu z plikami Pixelmatora).

IMG_1015

Aplikacja Workflow dostępna jest obecnie w App Store w cenie 2,99€. Możecie pobrać ją pod tym adresem.

Opisany workflow możecie pobrać tutaj.


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Kuba napisał(a):

Polecam program Cloud Opener Free

jimmy napisał(a):

szkoda, ze podany link pod tekstem nie dziala.

Paweł Hać napisał(a):

Poprawione, dzięki za czujność!

Radosław Szeja napisał(a):

I co po tych 100 razach ? Lepiej polecić aplikację integrującą kilka chmur – Documents.

Paweł Hać napisał(a):

Koniec pętli, ale zakładam, że tyle wystarczy, by znaleźć co trzeba. Documents jest niezłe, ale w Workflow chodzi o uniwersalność, można zmodyfikować tą kolejkę by zautomatyzować czynności. Documents i pokrewne na to nie pozwalają.

Radosław Szeja napisał(a):

We wpisie mowa tylko o przeglądaniu plików, tylko tak mogę się do niego odnieść.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK