iMagazine

W Polsce internet mobilnie przeglądamy na iPhonie

01/02/2015, 18:01 · · · 4

Wydawać by się mogło, że urządzenia Apple nie należą do najpopularniejszych w Polsce. Pomimo tego to właśnie one są najczęściej wykorzystywane do mobilnego przeglądania internetu.

Ostatnie badanie firmy Gemius wykazało, że iPhone jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem mobilnym używanym w naszym kraju do przeglądania sieci. Firma opiera swoje badania na ruchu, jaki jest generowany w internecie przez dane urządzenie. iPhone’y oraz iPady zostały uwzględnione w nim zbiorowo, bez podziału na poszczególne modele, co może nieco wypaczać wynik.

Według informacji firmy Gemius do września 2011 roku pierwsze miejsce rankingu zajmował iPhone. Następnie został wyprzedzony przez iPada, który jest znacznie wygodniejszym urządzeniem do przeglądania internetu. Przez długi czas tablet Apple był liderem, jednak w listopadzie 2014 roku ponownie wyprzedził go iPhone. Obecnie smartfony Apple odpowiadają za 13,4% generowanego przez urządzenia mobilne ruchu w sieci w Polsce, a iPady za 12,94% (dane z okresu od 5 do 11 stycznia 2015 r.).

Zmiana lidera rankingu może być spowodowana kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie do iPhone’ów większych wyświetlaczy, na których wygodniej przegląda się internet. Osoby, które już posiadają iPada, raczej nie zmienią szybko swoich nawyków, ale już ci, którzy rozważają zakup jednego lub obu tych urządzeń mogą zdecydować się jedynie na smartfona. Nie bez znaczenia jest też dostępność iPhone’ów w ofertach operatorów – w zestawieniu nie wyszczególniono udziału poszczególnych modeli, jednak prawdopodobnym jest, że dzięki niższej cenie wersji 5c, udział iPhone’a w generowaniu ruchu wzrósł. Trudno określić natomiast, jak na udział w ruchu wpłynął spadek sprzedaży iPadów (nie podano informacji odnośnie wyników sprzedaży w Polsce).

Źródło: Tablety.pl, Ranking.pl

4

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Gregory HouseAdamPJacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

iPhone, (ipad pewnie też) często służy jako urządzenie umożliwiające dostęp do internetu i wcale nie jest narzędziem do przeglądania. Tak jest to u mnie.

AdamP
Gość
AdamP

A Twoim zdaniem Gemius nie identyfikuje urządzenie końcowego klienta?

Jacek
Gość
Jacek

No chyba identyfikuje i u mnie jest to komputer PC, z przeglądarką chrome, a internet mam z iPhona.

Gregory House
Gość

Ja często używam iPhone do przeglądania stron. Jest to wygodne np . podczas jazdy pociągiem, zakładam słuchawki , co by ludzi nie słuchać , i przeglądam strony w internecie.