iMagazine

W Polsce internet mobilnie przeglądamy na iPhonie

01/02/2015, 18:01 · · · 4

Wydawać by się mogło, że urządzenia Apple nie należą do najpopularniejszych w Polsce. Pomimo tego to właśnie one są najczęściej wykorzystywane do mobilnego przeglądania internetu.

Ostatnie badanie firmy Gemius wykazało, że iPhone jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem mobilnym używanym w naszym kraju do przeglądania sieci. Firma opiera swoje badania na ruchu, jaki jest generowany w internecie przez dane urządzenie. iPhone’y oraz iPady zostały uwzględnione w nim zbiorowo, bez podziału na poszczególne modele, co może nieco wypaczać wynik.

Według informacji firmy Gemius do września 2011 roku pierwsze miejsce rankingu zajmował iPhone. Następnie został wyprzedzony przez iPada, który jest znacznie wygodniejszym urządzeniem do przeglądania internetu. Przez długi czas tablet Apple był liderem, jednak w listopadzie 2014 roku ponownie wyprzedził go iPhone. Obecnie smartfony Apple odpowiadają za 13,4% generowanego przez urządzenia mobilne ruchu w sieci w Polsce, a iPady za 12,94% (dane z okresu od 5 do 11 stycznia 2015 r.).

Zmiana lidera rankingu może być spowodowana kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie do iPhone’ów większych wyświetlaczy, na których wygodniej przegląda się internet. Osoby, które już posiadają iPada, raczej nie zmienią szybko swoich nawyków, ale już ci, którzy rozważają zakup jednego lub obu tych urządzeń mogą zdecydować się jedynie na smartfona. Nie bez znaczenia jest też dostępność iPhone’ów w ofertach operatorów – w zestawieniu nie wyszczególniono udziału poszczególnych modeli, jednak prawdopodobnym jest, że dzięki niższej cenie wersji 5c, udział iPhone’a w generowaniu ruchu wzrósł. Trudno określić natomiast, jak na udział w ruchu wpłynął spadek sprzedaży iPadów (nie podano informacji odnośnie wyników sprzedaży w Polsce).

Źródło: Tablety.pl, Ranking.pl


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Jacek napisał(a):

iPhone, (ipad pewnie też) często służy jako urządzenie umożliwiające dostęp do internetu i wcale nie jest narzędziem do przeglądania. Tak jest to u mnie.

AdamP napisał(a):

A Twoim zdaniem Gemius nie identyfikuje urządzenie końcowego klienta?

Jacek napisał(a):

No chyba identyfikuje i u mnie jest to komputer PC, z przeglądarką chrome, a internet mam z iPhona.

Gregory House napisał(a):

Ja często używam iPhone do przeglądania stron. Jest to wygodne np . podczas jazdy pociągiem, zakładam słuchawki , co by ludzi nie słuchać , i przeglądam strony w internecie.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK