iMagazine

Film stworzony na iPhonie 5s – Tangerine – zdobywa uznanie na festiwalu Sundance

02/02/2015, 08:28 · · · 3

Jedną z niezaprzeczalnych zalet iPhone’ów jest świetny aparat. Począwszy od modelu 4 każda kolejne iteracja telefonu pozwala na tworzenie coraz to lepszych ujęć. Co za tym idzie, iPhone jest wykorzystywany do coraz „poważniejszych” zadań.

Tym razem głównym bohaterem historii jest zeszłoroczny model 5s. Wyposażony jest on w 8-megapikselowy aparat z pięcioelementowy obiektyw, który gwarantuje naprawdę wysoką jakość zdjęć, jak i wideo. To właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że Sean Baker – reżyser Tangerine – postanowił stworzyć swój film używając telefonów Apple.

Co ciekawe, twórca określił swoje wyzwanie jako zaskakująco łatwe. Do osiągnięcia zamierzonego efektu potrzebował czterech rzeczy. Pierwszą były komplet iPhone’ów 5s (dokładnie trzy sztuki). Na każdym z nich zainstalowano wartą 8 euro aplikację Filmic Pro, dzięki której można kontrolować przesłonę, ostrość oraz temperaturę kolorów. Następnie telefony zostały przymocowane do Steadicam, aby zredukować trzęsienie się obrazu. Ostatnim elementem układanki były odpowiednie soczewki przygotowane przez firmę Moondog Labs. To one sprawiły, że jakość nie odstawała od pozostałych filmów.

Aktorzy biorący udział w produkcji do pomysłu podchodzili z rezerwą. Znany z The Wire James Ransone bał się o swoją dumę. Mimo to przyznał, że iPhone zapewniał pozwalał czasem na więcej, niż „klasyczna” kamera. Dla przykładu, reżyser nagrał kilka scen jeżdżąc na swoim rowerze dookoła aktorów.

Oczywiście, nie oznacza to, że każdy kto weźmie do ręki iPhone’a będzie w stanie nagrać świetny film. Wiedza potrzebna przy kręceniu filmu konwencjonalnymi metodami jest potrzebna również tutaj. Niemniej, przykład Tangerine pokazuje, że ważniejsze są umiejętności, niż sam sprzęt. Oraz, że możliwości iPhone’a są praktycznie nieograniczone.

Źródło: The Verge, Apple (grafika tytułowa)

3

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
igruNowyWiewiorMP Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MP
Gość
MP

Przedostatni akapit trochę się pogubił w drodze między draftem, a publikacją :P A, co do samej treści – ciekaw jestem jakie parametry miały te soczewki od Moondog Labs

NowyWiewior
Gość
NowyWiewior

A mówią, że aparaty w iDevices są do dupy (androidowcy). A czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego 8MP nie nagrywa w 4K, skoro 4k to chyba 4,1MP?

igru
Gość
igru

Bo 4K to 8,3 MPix w 16:9 a matryca w iP ma 4:3, więc musiałaby mieć 11,6 MP żeby nagrywać w 4K. Zastanawia mnie tylko, dlaczego domyślnie nie mogą nagrywać w QHD albo 3K, skoro iMaki 27″, MBP i iPady mają rozdzielczości koło QHD (sprzętowo jest to możliwe).