iMagazine

5 powodów, dla których warto wykonać Jailbreak

08/02/2015, 11:03 · · · 41

Na świecie są dwa rodzaje użytkowników iPhone’ów. Pierwsi wykonują tzw. Jailbreak swoich telefonów, drudzy nie. Którzy mają rację, tego nie wie nikt. Ja należę do tych pierwszych i chciałbym wytłumaczyć dlaczego się zdecydowałem na zmianę „obozu”.

Zacznijmy najpierw od ustalenia czym jest Jailbreak. Jest to nic innego jak pozbycie się ograniczeń, które na iOS nałożyło Apple (dosłownie nazwa oznacza „ucieczkę z więzienia”). Wprowadzenie iPhone’a czy iPada w ten tryb pozwala na instalację rozszerzeń do systemu, modyfikowanie poszczególnych funkcji, wyglądu, a także instalację aplikacji, które z jakiegoś powodu nie dostały się do App Store. Głównymi wadami tego ruchu jest utrata gwarancji (chociaż tę można przywrócić instalując wolne od modyfikacji oprogramowanie), a także zmniejszone bezpieczeństwo.

O ile przeciwnicy Jailbreaka mają naprawdę mocne argumenty, to w myśl zasady yolo pewnego wieczoru przysiadłem do komputera ze swoim iPhone’em i po kilku chwilach mogłem cieszyć się systemem taki, jaki sobie wymarzyłem. A czego mi brakowało?

1. Więcej ikon/więcej miejsca

iPhone 6 pozwala na ułożenie do 24 ikon na każdym z ekranów oraz 4 pozycji w Docku. Daje nam to dostęp do maksymalnie 28 aplikacji bez konieczności machania na prawo i lewo. Dlatego też pierwsze rozszerzenie, które zainstalowałem dało mi możliwość ustawienia pięciu ikon w Docku. Nie rozumiem dlaczego Apple nie pozwala na to w iPhonie prosto z pudełka, ale całe szczęście można to obejść. W tej samej kategorii umieściłbym modyfikację, która zmienia rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Na swoim 4,7-calowym iPhonie za pomocą kilku tapnięć mogę włączyć interfejs z iPhone’a 6 Plus wraz z jego wszystkimi dobrociami, takimi jak specjalnie przygotowane aplikacje. Mówiąc o programach z App Store trzeba wspomnieć, że niektóre z nich ciągle nie są dostosowane do większych wyświetlaczy w telefonach. Całe szczęście, jest odpowiednie rozszerzenie, które sobie z tym radzi.

2. Edytowalne Centrum Sterowania

Centrum Sterowania jest świetnym wynalazkiem, który Apple zaimplementowało wraz z iOS 7. Niestety, jak to u Apple, skróty do poszczególnych ustawień czy aplikacji zostały za nas wybrane i nic z tym nie możemy zrobić. Ratunkiem jest odpowiednie rozszerzenie, które umożliwia edycję tego menu. Sam dodałem skrót do włączania Hotspotu Osobistego oraz aplikacji Ustawienia. Dodatkowo, zablokowałem skrót do Trybu Samolotowego z ekranu blokady. Dzięki temu, gdy ktoś postanowi ukraść mój telefon, nie będzie mógł zablokować działania Find My iPhone poprzez proste włączenie wspomnianego trybu.

3. Edytowalne Centrum Powiadomień

Podobnie sprawa ma się z Centrum Powiadomień. Korzystam z tego panelu każdego dnia, ale zwyczajnie jest ono źle zrobione. Bardzo często znajduję się w sytuacji, w której łatwiej jest zainstalować na nowo system, niż wyczyścić wszystkie nieprzeczytane powiadomienia. Sprawę załatwiłem dodając jeden przycisk co Centrum Powiadomień, który czyści całe menu. I po krzyku.

4. Personalizacja wyglądu systemu

iOS 8 momentami nie grzeszy urodą – szczególnie, jeśli zaczniemy rozważać poszczególne ikony. Jailbreak pozwala na modyfikację praktycznie każdego elementu, od animacji, przez przezroczystość poszczególnych elementów, po używane fonty. Ja zdecydowałem się na podmianę nazwy operatora na hełm Stormtroopera ze Star Wars, ukrycie nazw aplikacji w Docku, drobne zmiany w ekranie blokady, Centrum Sterowania i Centrum Powiadomień oraz ukrycie ikon nieużywanych aplikacji.

5. Szybsze animacje

Wreszcie, animacje. To one sprawiają, że korzystając z iPhone’a 6 nie czuć mocy najnowszego procesora Apple A8.  Problem można rozwiązać za pomocą jednego rozszerzenia, które je zwyczajnie przyspiesza. Nagle telefon odblokowuje się szybciej, pulpity przewijają się szybciej, foldery otwierają się szybciej, aplikacje włączają się szybciej – telefon zwyczajnie fruwa. Jeden problem. Moim zdaniem, powolne animacje mają na celu ukrycie faktu, że iPhone 6 ma za mało RAMu. Przyspieszając je demaskujemy „intrygę”, co może momentami irytować. Niemniej, podsumowując, wszystko działa szybciej i to jest najważniejsze.

Grafika tytułowa została stworzona przy wykorzystaniu mockupu COBE.


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

Szymon napisał(a):

Przydałaby się lista tych rozszerzeń :) Byłbym wdzięczny!

Artur Kubańczyk napisał(a):

Popieram! Plus może lista jeszcze kilku(nastu) ciekawych rozszerzeń i appek pod JB? Może się zdecyduję :). Ostatni raz miałem JB na 3GS i 4.

Bartłomiej Sajdak napisał(a):

Drugi głos za :) Akurat zmieniłem iP4S na 6 i chciałbym trochę poeksperymentować na starym urządzeniu ;)

Michał Zieliński napisał(a):

Do zmian wizualnych używam Springtomize 3, do zmiany rozdzielczości Upscale (dodatkowo Rotate+), większą rozdzielczość appek wymusza ForceGoodFit. Centrum Sterowania edytowałem z FlipControlCenter, Centrum Powiadomień – Springtomize i SimpleNC. Ikonka Stormtroopera pochodzi z Zeppelin. Animacje przyspiesza NoSlowAnimations.

Dawid Liwski napisał(a):

a Auxo?… ;-)

Michał Zieliński napisał(a):

Jakoś ciągle nie mogę się do tego przekonać. Może pewnego dnia… :)

kko86 napisał(a):

witam Dawidzie, kiedys recenzjowales szkło do Jabłka 5 czy 5s. potrzebuje namiar na to szkło (5s), podeslalbys na revoltman86@gmail.com ?

BatMan napisał(a):

Ale np aplikacje bankowe już nie działają, np iPKO…

Arkadiusz Szczudło napisał(a):

czemu? wykrywa jailbreak?

BatMan napisał(a):

Dokładnie-aplikacja napisała, że wykryła jailbreake i nie bedzie działać…

Arkadiusz Szczudło napisał(a):

Ze strony bezpieczeństwa wydaje się, że jest to dobre. Ciekawe co inne banki na to.

Piotr napisał(a):

w ING było to samo jakiś czas temu, ale nie wiem jak jest obecnie

Szymon napisał(a):

na mBanku działa mimo JB :) Nie wiadomo czy się cieszyć czy nie ;)

Mateusz Ostapko napisał(a):

Mi IKO normalnie działa, tylko na początku wyświetla powiadomienie o Jailbreaku, klikam, że rozumiem zagrożenie i mogę korzystać

rybak17 napisał(a):

5 powodów dla którego nie warto robić Jailbreak.

• Stabilność i szybkość i niezawodność.
Duża ilość tweaków i modyfikacji z Cydia sprawia że iOS zaczyna przypominać w działaniu androida a przyspieszenie animacji wcale w tym nie pomaga bo nadal trzeba czekać na wczytanie niektórych aplikacji.

• Aktualizacje systemu
Korzystając z JB trzeba zapomnieć o szybkich aktualizacji systemu, trzeba czekać jak na te w Windows Phone lub dłużej.

• Większe bezpieczeństwo

• Sporo osób robi JB głównie dla piractwa co nie wpływa korzystnie na rozwój aplikacji przez deweloperów.

• Czas pracy na baterii.
Spore namieszanie w systemie potrafi niestety skrócić czas pracy naszego iPhone dlatego trzeba uważać co się instaluje.

Michał Zieliński napisał(a):

1. Nie odczułem żadnej różnicy. iOS 8 na starcie działa średnio stabilnie, więc nie zwalałbym to na JB. Do tego wspominasz o sytuacji, gdy ktoś zainstalował od groma tweaków. Jak do każdej modyfikacji, tak i do JB warto podchodzić z głową i mieć na uwadze, że im więcej zmian, tym może być gorzej. Zresztą, zawalenie „czystego” iOS aplikacjami z App Store też nie wpłynie dobrze na działanie telefonu/tabletu.

2. Tu się zgodzę, trzeba się wstrzymywać z aktualizacjami. Dla mnie to nie jest problem, bo po przygodzie z iOS 8.0.1 i niedziałającym modułem GSM czekam, aż każda nowa wersja zostanie dokładnie sprawdzona.

3. Paradoksalnie, Jailbreak pozwala bezpieczeństwo telefonu zwiększyć.

4. Ale jak ktoś nie robi dla piractwa to jest wszystko w porządku, prawda? Ten argument trochę nijaki, bo to nie robienie JB odpycha dev, tylko ludzie piracący.

5. Kolejny raz – dużo modyfikacji to dużo konsekwencji. Subtelne zmiany raczej nie sprawią, że bateria będzie wytrzymywać zauważalnie krócej. Do tego w Cydii można znaleźć odpowiednie pozycje, które monitorują baterię znacznie precyzyjniej, niż pozwala na to Apple. Dzięki temu można zoptymalizować sposób, w jaki korzystamy z urządzenia i w efekcie wydłużyć czas pracy na akumulatorze.

ProfChip napisał(a):

„Paradoksalnie, Jailbreak pozwala bezpieczeństwo telefonu zwiększyć.”
Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Jak JB pozwala zwiększyć bezpieczeństwo telefonu?

Pomijam kwestię blokowania dostępu do skrótów centrum sterowania. To jest rzeczywiście bardzo dobra opcja, ale to wiem ;)

Bart napisał(a):

zapewne wlasnie chodzilo o ten skrot ‚tryb samolotowy”

Dawid Liwski napisał(a):

poszukaj w sieci informacji o rozszerzeniach które łatały dziury w systemie jeszcze zanim zrobiło to Apple. Jeśli dobrze pamiętam jednej z nich nadal nie załatali, a po JB możesz to zrobić

Michał Zieliński napisał(a):

Tak jak Bart pisze, wspomniany tryb samolotowy + możliwość zmiany haseł dostępu do konta „root” w iOS.

majer napisał(a):

iOS 8 na starcie działa średnio stabilnie, więc nie zwalałbym to na JB. -> błahahahaha, od czasu jak ma ios8 ani razu się nie wywalił. czyli jakieś pół roku, czy może więcej…

Michał Zieliński napisał(a):

Cieszy mnie to niezmiernie. :)

majer napisał(a):

mnie smuci… bo wydaje mi się, że ew niestabilne działanie ios wynika z błędów w obsłudze, bo jak wytłumaczyć że od 2 lat iphone 4s z iOS 8 od daty premiery a wcześnie iOS7 moją mamę nigdy nie zawiódł, a Michała Zieliniskiego zawiódł w pół roku, na tyle czesto by stwierdzić i tu uwaga mocne sowo, że działa niestabilnie. Uważam że to jest po prostu rzucone techniczne słowo, które nie ma pokrycia w faktach. bardzo ciekawi mnie jaką to usterkę nawał Pan niestabilnością.

Michał Zieliński napisał(a):

Wywalanie się aplikacji (w tym systemowych), restarty, okazyjne spowolnienia i zamrożenia całego systemu. To cztery, wystarczy? Do tego na iPadzie błąd ekranu blokady, który uniemożliwia odblokowanie tabletu bez ponownego uruchomienia go.

majer napisał(a):

nie wiem gdzie kupiłeś to urządzenie, ale weź je reklamuj. nigdy nie wywaliła mi się aplikacja systemowa od czasów iphona 3GS.

Michał Zieliński napisał(a):

Powtórzę się – cieszy mnie to niezmiernie, że u Ciebie wszystko działa. :-)

majer napisał(a):

powtórzę się, uważam że nierzetelne jest pisanie artykułów na podstawie niedziałających urzadzeń. Powinieneś je reklamować. skoro ktoś nie ma problemu z urządzeniem, to prócz cieszenia się polecałbym oddanie urządzenia do reklamacji, chyba że masz 2 urządzenia i oba nie działają.

jest mi przykro, że zamiast zastanowić się odpisujesz, przykro mi, cieszę się. wg mnie zdanie: „iOS 8 na starcie działa średnio stabilnie” – jest kłamstwem.mam 5 urządzen i na wszystkich na starcie działa bardzo stabilnie. i nie choidzi że masz się cieszyć czy smucić. Po prostu zepsuło ci się urządzenie i artykuł mija się z prawdą.

Michał Zieliński napisał(a):

Artykuł != komentarz, to raz. Tematem powyższego artykułu jest Jailbreak, zaś żaden z argumentów nie bazuje na mojej opinii o stabilności iOS 8. Zdanie, że iOS 8 działa średnio stabilnie napisałem bazując na swoich doświadczeniach z kilkunastoma różnymi urządzeniami, relacjach znajomych, a także opublikowanym niedawno raporcie Crittesim, który wyraźnie pokazuje, że iOS 8 nie jest tak stabilny jak poprzednie iteracje czy konkurencyjny Android. Tak więc następnym razem zastanów się, nim oskarżysz kogoś o kłamanie. To, że coś u Ciebie działa bez problemów wcale nie oznacza, że jest to prawdą dla wszystkich, albo że ktoś kłamie czy ma popsute urządzenie. Mogę też dodać jedną ciekawostkę, tak na boku. Proponujesz mi lecieć z telefonem do serwisu. Tak się składa, że wpadłem ze swoim obecnym iPhone’em do Apple Store jakiś czas temu na szybką diagnozę i okazało się, że ze sprzętem wszystko jest w porządku – miałem problemy z szybko rozładowującą się baterią.

Szymon napisał(a):

Ad.2 W teh chwili JB jest na 8.1.2 zdaje się, natomiast najnowasza wersja iOS 8.1.3 więc nie jest źle ;) Ale racja, kiedy mamy przeskok o pełną cyfrę np. iOS7-iOS8 to trochę trzeba czekać.

rybak17 napisał(a):

W drodze już iOS 8.2 i iOS 8.3. O nowym JB jak na razie nic nie wiadomo.

Szymon napisał(a):

O ile w ogóle będzie. Ponoć w 8.1.3 załatali dziurę dzięki której był JB na 8.1.2 :)

Łukasz napisał(a):

Nie patrz na androida przez pryzmat Samsunga, albo smartfonów za 300pln. Równie dobrze mogę powiedzieć, za IOS to straszny muł, patrząc przez pryzmat najnowszego IOSa na iPhonie 4s.

osxuser napisał(a):

Specjalista słowem: „łatwiej jest zainstalować na nowo system, niż wyczyścić wszystkie nieprzeczytane powiadomienia”

Andrzej Holewa napisał(a):

Zeby jeszcze tak autor podal linki oraz nazwy zastosowanych aplikacji i rozszerzen,to bylo by super

januszp napisał(a):

nie widzę żadnego powodu, w/w niczego nie wnoszą.

Speed Demon napisał(a):

Zapomniałeś dodać „niczego nie wnoszą DLA MNIE”

Michał Zieliński napisał(a):

Przykro mi.

majer napisał(a):

genialny komentarz! dziękuję.

Marek Żele napisał(a):

zapomniałeś o możliwości zainstalowania KODI.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK