iMagazine

Sterowanie odtwarzaniem za pomocą gestów w powietrzu

08/02/2015, 20:42 · · · 2

Leap Motion udowodniło mi, że kontrolowanie komputera za pomocą ruchów dłoni w powietrzu jak najbardziej ma sens. W Mac App Store pojawiła się bezpłatna alternatywa dla tego urządzenia – nie dająca co prawda takich możliwości, ani też nie tak dopracowana technicznie, niemniej jednak spełniająca swoje zadanie.

Bezpłatna aplikacja ControlAir integruje się z aplikacjami do odtwarzania muzyki oraz filmów. Wśród nich znajdziemy iTunes, Spotify, Vox, VLC oraz kilka innych programów. ControlAir nie wymaga podłączania do komputera żadnych dodatkowych urządzeń, jego działanie zostało bowiem oparte na odczytywaniu obrazu z kamery. Oznacza to oczywiście kilka ograniczeń – bez odpowiednich warunków oświetleniowych program po prostu nie działa, o czym na szczęście informuje użytkownika. Leap Motion z oczywistych względów wypada tu dużo lepiej, urządzenie opiera bowiem detekcję ruchu o światło podczerwone, które po emisji i odbiciu od obiektu powraca do czujnika.

Pomimo ograniczeń ControlAir sprawdza się całkiem nieźle. Przy dobrym oświetleniu program prawidłowo odczytuje wszystkie gesty. Tych jest stosunkowo niewiele. Na ekranie wyświetlany jest rząd przycisków, odpowiadających za zmianę głośności, przełączanie utworów oraz pauzę. Po przesunięciu w powietrzu palca tak, aby znalazł się nad przyciskiem, wybieramy daną funkcję. Następnie zginamy palec, by wcisnąć przycisk. Możemy też zatrzymać i wznowić odtwarzanie przykładając palec do ust.

Aplikacja ControlAir dostępna jest bezpłatnie w Mac App Store.

Źródło: eyeSight


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Simon217 napisał(a):

Podobna aplikacja, Flutter, jest w Mac App Store już od bardzo dawna.

Piotr Hnatiuk napisał(a):

Ciekawa, ale do działania potrzebuje dużo światła. Kolejny krok w kierunku pozbycia się klawiatury, może następne maki będą miały dwie kamery do analizy stereoskopowej?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK