iMagazine

Sterowanie odtwarzaniem za pomocą gestów w powietrzu

08/02/2015, 20:42 · · · 2

Leap Motion udowodniło mi, że kontrolowanie komputera za pomocą ruchów dłoni w powietrzu jak najbardziej ma sens. W Mac App Store pojawiła się bezpłatna alternatywa dla tego urządzenia – nie dająca co prawda takich możliwości, ani też nie tak dopracowana technicznie, niemniej jednak spełniająca swoje zadanie.

Bezpłatna aplikacja ControlAir integruje się z aplikacjami do odtwarzania muzyki oraz filmów. Wśród nich znajdziemy iTunes, Spotify, Vox, VLC oraz kilka innych programów. ControlAir nie wymaga podłączania do komputera żadnych dodatkowych urządzeń, jego działanie zostało bowiem oparte na odczytywaniu obrazu z kamery. Oznacza to oczywiście kilka ograniczeń – bez odpowiednich warunków oświetleniowych program po prostu nie działa, o czym na szczęście informuje użytkownika. Leap Motion z oczywistych względów wypada tu dużo lepiej, urządzenie opiera bowiem detekcję ruchu o światło podczerwone, które po emisji i odbiciu od obiektu powraca do czujnika.

Pomimo ograniczeń ControlAir sprawdza się całkiem nieźle. Przy dobrym oświetleniu program prawidłowo odczytuje wszystkie gesty. Tych jest stosunkowo niewiele. Na ekranie wyświetlany jest rząd przycisków, odpowiadających za zmianę głośności, przełączanie utworów oraz pauzę. Po przesunięciu w powietrzu palca tak, aby znalazł się nad przyciskiem, wybieramy daną funkcję. Następnie zginamy palec, by wcisnąć przycisk. Możemy też zatrzymać i wznowić odtwarzanie przykładając palec do ust.

Aplikacja ControlAir dostępna jest bezpłatnie w Mac App Store.

Źródło: eyeSight

2

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Piotr HnatiukSimon217 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Simon217
Gość
Simon217

Podobna aplikacja, Flutter, jest w Mac App Store już od bardzo dawna.

Piotr Hnatiuk
Gość

Ciekawa, ale do działania potrzebuje dużo światła. Kolejny krok w kierunku pozbycia się klawiatury, może następne maki będą miały dwie kamery do analizy stereoskopowej?