iMagazine

Apple zainwestuje 1,7 miliarda euro w europejskie centra danych

23/02/2015, 19:35 · · · 1

Pomimo, że największym rynkiem dla Apple dalej są USA, produkty z nadgryzionym jabłkiem zyskują coraz to większą popularność w krajach Starego Kontynentu. Nic więc dziwnego, że firma postanowiła otworzyć dwa nowe centra danych w Europie. Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 1,7 miliarda euro.

Centra te, które będą służyć do „napędzania” usług online Apple takich jak iTunes oraz App Store, iMessage, Mapy czy Siri zostaną zbudowane w Irlandii oraz Danii. Tradycyjnie już będą działały w 100% z odnawialnej energii – ekologia od dawna była ważnym elementem dla Apple.

Irlandzkie centrum (w Athenry) zostanie zbudowane na ziemi dawniej używanej jako szkółka drzew, które naturalnie nie występują na tym terenie. Firma chce pomóc w odtworzeniu znajdującego się w okolicy lasu Derrydonnell, a także zapewnić otwarte tereny edukacyjne dla lokalnych szkół oraz ścieżki spacerowe.

Z punktu widzenia ekologii, centrum w duńskim Viborg może wyglądać znacznie ciekawiej. Tutaj Apple zdecydowało się na lokalizację blisko jednej z największych duńskich stacji energoelektrycznej. Dodatkowo, nadmiar ciepła wytwarzany przez oprzyrządowanie w środku będzie używany do ogrzewania domów w sąsiedztwie.

Obie jednostki będą miały powierzchnię 166 tysięcy metrów kwadratowych i zostaną oddane do użytku w 2017 roku. Apple sugeruje również niebanalny wygląd obiektów. Dotychczas firma zatrudniała ponad 18 000 osób w 19 różnych krajach europejskich, z czego 2 000 zostało zatrudnione tylko w zeszłym roku.

Źródło: Apple, grafika tytułowa

1

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Gość
Bart

responsywnosc uslug Apple bedzie szybsza (znaczy sie ODCZUWALNA) bo cyferki nie wygladaja tak fajnie np. zamiast 0.2s bedzie 0.1s