iMagazine

Gładzik z Force Touch jako tablet graficzny

29/03/2015, 23:00 · · · 4

Rozpoznawanie siły nacisku przez gładzik w nowych MacBookach może być wykorzystane nie tylko w zastępstwie kliknięcia trzema palcami. Deweloperzy również mogą zaimplementować jego obsługę w swoich aplikacjach. W Inklet Force Touch umożliwia wykorzystanie gładzika jako tabletu graficznego.

Inklet jest aplikacją do tworzenia grafiki, w której główną rolę odgrywa gładzik z Force Touch. Dzięki wprowadzeniu rozpoznawania siły nacisku możliwe było zaimplementowanie obsługi rysika. Grubość linii zmieniać się będzie w zależności od tego, jak mocno będzie przyciskany do powierzchni gładzika. Ponadto twórcy wprowadzili też rozpoznawanie położenia nadgarstka, co powinno ograniczyć liczbę niechcianych linii. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni gładzika w MacBooku nie wydaje się jednak zbyt potrzebna, nadgarstek może być z powodzeniem oparty również na obudowie komputera.

Możliwości oferowane przez Inklet są teoretycznie podobne do tych, jakie dają proste tablety graficzne. Mają one jednak rysiki dedykowane tabletowi, z dużo lepszym rozpoznawaniem przypadkowego dotyku oraz precyzyjnym wykrywaniem siły nacisku. Z drugiej strony są natomiast droższe, niż aplikacja Inklet (jeśli dodatkowo mamy już rysik, to inwestycja ogranicza się wyłącznie do zakupu programu). Inklet powinien przypaść więc do gustu amatorom, którzy chcą spróbować swoich sił w grafice.

Aplikacja Inklet (oraz jej wersja demonstracyjna) dostępna jest na stronie producenta w cenie 24,95$.

Źródło: The Verge / Inklet


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

MASAKRA napisał(a):

Jestem mega podekscytowany jakie możliwości moze dać Force Touch w pracy, uczelni czy w codziennym życiu. Ciekawe czy to oznacza ze beda aplikacje do pisania i tworzenia notatek? W iPadzie nie udało kinsie tego nigdy wcielić w życie tak zeby pozbyć sie na zawsze juz papieru. Moze znowu MacBook w końcu na to pozwoli Dodatkowo można by było użyć programu do rozpoznawania pisma odręcznego. Ciekawe czy sa juz takie aplikacje na OS X?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK