iMagazine

iTouch ID – skaner linii papilarnych dla Maka

31/03/2015, 23:41 · · · 4

Odkąd w iPhone’ach pojawiło się Touch ID, odblokowywanie zabezpieczonego urządzenia stało się banalnie proste. W Makach ciągle jednak konieczne jest wpisywanie hasła. iTouch ID może je jednak zastąpić.

iTouch ID to kolejny produkt, który może wejść do produkcji dzięki Kickstarterowi. Idea urządzenia jest bardzo prosta – ma ono zastąpić wpisywanie na komputerze haseł i wykorzystać do tego odcisk palca. Pozwoli nie tylko na odblokowanie komputera, ale też na wprowadzenie danych logowania do aplikacji i witryn internetowych. Urządzenie ma aluminiową, zgrabną obudowę, zaprojektowaną w ten sposób, by nie było konieczności odłączania go od laptopa podczas przenoszenia go. Wbudowany skaner ma rozdzielczość 500 ppi i przykryty jest szafirowym szkłem, co zmniejsza ryzyko pogorszenia jakości odczytu w wyniku powstawania na powierzchni rys. Zastosowano też szyfrowanie AES-256, a dane odcisku palca przechowywane są wyłącznie w pamięci urządzenia i nie można ich wyeksportować.

Rozwiązanie wydaje się świetne, ale też możliwe do zastąpienia. Do logowania się wszędzie za pomocą tego samego hasła możemy użyć też 1Password, choć nie będzie ono równie wygodne, co skan odcisku palca. Ponadto wystający z obudowy element może przeszkadzać (tyczy się to szczególnie MacBooków Air). Niemniej jednak z chęcią zastąpiłbym mozolne wpisywanie haseł właśnie skanerem linii papilarnych i liczę na to, że prędzej czy później pojawi się w Makach.

iTouch ID kompatybilne jest zarówno z OS X, jak i z Windowsem. Urządzenie jest obecnie w trakcie finansowania w serwisie Kickstarter – jeżeli projekt zostanie zrealizowany, to będzie ono dostępne w cenie 129$. Obecnie można wesprzeć twórców i zamówić je w cenie 99$.

Źródło: Blog Cortland / Kickstarter


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

daszek napisał(a):

??? – zbędny duperel.

Paweł Nyczaj napisał(a):

Znacznie lepsze byłoby odblokowywanie Macbooka za pomocą TouchID w iPhone. Jest juz takie rozwiązanie softwerowe, ale bezpieczniejsze byłoby jednak oficjalne rozwiązanie Apple. Docelowo zapewne czytnik TouchID powędruje do MBA i MBP. Lepiej jednak, by ten czytnik nie czytał linii papilarnych, tylko układ naczyń krwionośnych palca (czytnik FingerVein). Poza tym mówi się, że niektóre banki zaczną rozdawać czytniki biometryczne i stąd prosta droga do wykorzystywania ich także do logowania do systemu.

daszek napisał(a):

Czytniki lini pap. istnieją w laptopach od dawna. Apple już dawno mogłoby taki czytnik wsadzić w swój produkt, ale widocznie blokuje to jakiś patent. Stąd takie dziwaczne wynalazki.

pan_jakub napisał(a):

polecam MacID, działa świetnie :) i całkiem niedawno był za free w AppStore :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK