iMagazine

Nowy MacBook rozłożony przez iFixit

15/04/2015, 15:12 · · · 3

Konstrukcja nowego MacBooka jest zdecydowanie bliższa urządzeniom mobilnym pokroju tabletów, niż bardziej tradycyjnym komputerom. iFixit rozłożyło go na części, co pozwoliło dojść do kilku interesujących wniosków.

MacBook oznaczony jest symbolem A1534. Skręcono go za pomocą śrub pentalobe, które stosowane są też w innych modelach komputerów Apple. Dostanie się do wnętrza obudowy nie jest proste, okazuje się bowiem, że bateria umieszczona w dolnej pokrywie jest połączona taśmą z elektroniką przytwierdzoną do korpusu. Co więcej, akumulator został przyklejony, podobnie jak w iPhone’ach. Ma to najprawdopodobniej oszczędzić miejsce, które zajęłoby inne mocowanie tego elementu. Sposób podłączenia baterii został natomiast zapożyczony z iPada – gniazdo znajduje się bowiem pod płytą główną. Wewnątrz zastosowano też rzadko spotykane śruby z trzyramiennym łebkiem oraz pentalobe P2, spotykane w iPhone’ach.

Na podstawie analizy konstrukcji komputera, iFixit oceniło łatwość jego naprawy na 1, w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza najłatwiejszą naprawę. Winne są temu nie tylko nietypowe rozwiązania konstrukcyjne oraz występowanie różnych rodzajów rzadko spotykanych śrub, ale też wlutowanie pamięci RAM oraz flash na stałe na płytę główną. Pomimo tego, że MacBook pracuje na OS X, konstrukcyjnie jest dużo bliższy iPadowi, w którym uszkodzenie któregokolwiek z elementów na płycie głównej równoznaczne jest z jej całkowitą wymianą. Polecam przyjrzeć się bliżej całemu, przeprowadzonemu przez iFixit procesowi – nowy MacBook jest naprawdę interesującą konstrukcją.

Źródło: iFixit


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

emigrant napisał(a):

Najważniejsze w tym wszystkim to, że pamięć flash to SLC. Decyzja bardzo dobra bo SLC ciężko zajechać i są mało awaryjne. Nadal bardzo drogie. Jak zostało wspomniane pamięć flash wlutowana, więc to główny powód SLC. W dużej mierze zbyt duża cena mb to też zasługa SLC.

Dariusz Gardyński napisał(a):

Z ciekawości wszedłem na ifixit, a tam… MLC, a nie SLC. Tak więc niestety nie masz racji. Szkoda, bo to by była świetna wiadomość.

emigrant napisał(a):

Widzisz, jak pisałem tego posta to na ifixit pamięc flash była rozpoznana jako SLC, widzę, że zmienili na MLC :/. Więc rację miałem dopóki nie zmienili. Szkoda.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK