Alfred i instalowanie aplikacji
Pamiętam, że jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiły na mnie wrażenie po przesiadce z Widnowsa na OS X był sposób instalowania aplikacji – nieporównywalnie bardziej przyjazny w drugim systemie. Chciałbym Wam przedstawić workflow, który może ten proces jeszcze przyspieszyć.
W zdecydowanej większości przypadków instalacja aplikacji pod OS X sprowadza się do skopiowania lub przeniesienia pobranej aplikacji1 do folderu /Programy
(/Applications
). Zazwyczaj są one dostarczane na dwa sposoby: w archiwach zip
lub w obrazach dmg
. Trzeba je więc najpierw rozpakować/zamontować, a następnie przenieść stamtąd aplikację. Postanowiłem ten proces uprościć oczywiście za pomocą Alfreda.
Zadanie mojego workflow jest łatwe: ma „zainstalować” wskazaną w folderze Pobrane rzeczy
(Downloads
) aplikację poprzez jej skopiowanie do folderu /Programy
(/Applications
) bez względu na to, czy znajduje się w tym miejscu jako pakietów .app
, czy też jest spakowana, przechowana w obrazie lub nawet jeśli jest to instalator (plik z rozszerzeniem .pkg
).
Słowem kluczowym jest install
i po wybraniu workflow ukarze się nam lista wszystkich plików .zip
, .dmg
, .pkg
czy pakietu .app
znajdujących się w wymienionym domyślnym folderze (który można oczywiście zmienić edytując element Script filter w workflow). Możemy również zawęzić pole wyszukiwania wpisując ciąg znaków występujących w nazwie plików.
Wybranie dwóch ostatnich opcji działa banalnie: otwierany jest instalator lub aplikacja kopiowana jest do folderu z aplikacjami. Z kolei wskazanie archiwum wypakowuje go i następnie wykonywana jest akcja sprawdzająca, co znajduje się w środku (czyli w zasadzie trzy pozostałe możliwości). Analogicznie przedstawia się sprawa z obrazem .dmg
, który jest montowany i w zależności, czy znajduje się w nim aplikacja, czy instalator (zakładam, że nie znajdziemy tam paczki .zip
) wykonywana jest odpowiednia akcja. Oprócz wspomnianego słowa kluczowego workflow uruchomimy również za pomocą File Action pod nazwą Install App w przeglądarce Alfreda.
Jedyną rzeczą, którą nie do końca rozgryzłem jest usuwanie plików źródłowych po przeniesieniu aplikacji do celu. Jeśli jednak mi się to uda, z pewnością uaktualnię ten wpis.
Workflow Install App możecie pobrać stąd → Install App workflow.
Więcej wpisów z serii poświęconej workflows dla Alfreda 2 znajdziecie tutaj → link.
Aktualizacja (5 minut później): Dodałem możliwość zawężania wyszukiwania poprzez wpisanie ciągu znaków występujących w nazwie plików.
Aktualizacja (17 kwietnia 2015 r.): Zmieniłem sposób kopiowania aplikacji na bardziej stabilny.
-
W tym artykule piszę oczywiście o aplikacjach spoza Mac App Store. ↩
Komentarze: 2
Jak skopiowanie aplikacji do folderu z aplikacjami może być trudniejsze od instalatora pod Win? 0_o
Konsola i brew cask install dawno bije na glowe wszelkie gui