iMagazine

Sposób na niektóre filmy we Flashu

28/04/2015, 00:41 · · · 1

Chociaż technologia Flash coraz bardziej odchodzi do lamusa, nadal się napotykamy na strony, które jeszcze z niego korzystają. Aby nie szukać daleko – Facebook wyświetla filmy za pomocą Flasha. Jak można sobie z tym radzić na OS X?

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Być może zauważyliście, że wspomniane filmy nie chcą się odtwarzać na Macu bez zainstalowanego Flasha, a na iPhone’ie i iPadzie udaje się to bez problemu, mimo że tam nie posiadamy teog wypustu od Adobe. Dzieje się tak, ponieważ sporo stron, w tym Facebook rozpoznaje klienta przeglądarki i jeśli zgłosi się urządzenie mobilne, zostanie dla niego wyświetlona dostosowana strona, a w niektórych przypadkach oznacza to, że również filmy wyświetlane są za pomocą HTML5, który jest bez problemu wspierany na iUrządzeniach.

No dobrze, ale jak to się ma do komputerów działających pod kontrolą OS X? Otóż systemowa przeglądarka – Safari umożliwia zmianę klienta użytkownika w ten sposób, że dana strona „myśli”, że przeglądamy ją z urządzenia mobilnego. Jak to ustawić?

Po pierwsze uruchamiamy Safari i przechodzimy do Preferencji (menu SafariPreferencje… lub skrót klawiszowy Cmd ⌘+,). Tam przechodzimy do zakładki Zaawansowane i zaznaczamy pole na samym dole – Pokazuj menu Programowanie na pasku menu.

Zauważymy, że na pasku menu pojawi się nowy element – Programowanie. Na wybranej stronie klikamy to menu i wskazujemy Klient użytkownikaSafari iOS [wersja] – iPad.

Stronia automatycznie się przeładuje i jeśli będzie odpowiednio przygotowana pod urządzenia mobilne, być może uda się nam odtworzyć film.


Innym rozwiązaniem w podanej sytuacji może być skorzystanie z Google Chrome. Przeglądarka ta ma wbudowanego Flasha, więc nie trzeba go instalować. Jednak ostatnie wersje tej aplikacji dość mocno obciążają system i mogą znacząco wpływać na zużycie baterii w MacBookach. Wybór jednak pozostawiam Wam.

1

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Stanisław Olszak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław Olszak
Gość
Stanisław Olszak

Można też użyć rozszerzenia ClickToFlash, które automatycznie podmienia filmy osadzone we Flashu na H.264.