iMagazine

Firmware starszych Maców ma poważną lukę

02/06/2015, 16:33 · · · 0

Nie ma systemów doskonałych. Zawsze znajdzie się jakiś sposób, by obejść zabezpieczenia, jakaś luka. Niestety odnaleziono nową i to na niższym poziomie.

Jedna z osób zajmujących się badaniem bezpieczeństwa komputerów Mac ujawniła na swoim blogu, że z poziomu UEFI można wprowadzić trudny do wykrycia kod malware.

UEFI to w skrócie interfejs łączący system operacyjny ze sprzętem, na którym pracuje. Normalnie dostęp do niego jest zablokowany przed użytkownikiem. Okazuje się jednak, że uśpienie i wybudzenie Maca pozwala na modyfikację UEFI, a co za tym idzie — na wgranie niepożądanego kodu.

Problem dotyczy wszystkich komputerów Mac wyprodukowanych przed połową 2014 roku (czyli dla modeli starszych niż mid-2014).

Jak na razie jedynym obejściem tej luki jest wyłączanie Maca zamiast jego usypianie. Jest to o tyle ważne, że odkrywca tej luki nie zgłosił jej najpierw do Apple, a opublikował u siebie…

Źródło: Macworld


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK