iMagazine

Thunderbolt 3 będzie miało złącze USB-C

07/06/2015, 00:53 · · · 2

Intel poinformował, że Thunderbolt 3 będzie miał złącze identyczne do tego, jakie ma USB-C. Jedyna różnica we wtyczce będzie polegała na tym, że będzie miała jeszcze charakterystyczny piorun.

thunderbolt3_usbc

Nowy standard Thunderbolt 3 będzie miał prędkość 40GBps, czyli będzie 2 razy szybsze od Thunderbolt 2 i 4 razy od pierwszej wersji.

Thunderbolt_3_Graph_v2_cropped

Zastosowanie złącza identycznego do USB-C niewątpliwie dodatkowo umocni tego drugiego na rynku, już i tak promowanego przez Apple i Google. Z drugiej strony wpłynie też na popularność produktów z Thunderbolt 3, które będą działać z urządzeniami ze złączem USB-C, tyle że wolniej.

Urządzenia ze złączem Thunderbolt 3 zaczną pojawiać się na rynku w końcu 2015 roku, czyli realnie od 2016.

Macbook ze złączem Thunderbolt 3 brzmi całkiem kusząco…


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Iro D napisał(a):

Brawo Intel !!!
Czyli można powiedzieć, że Thunderbolt przeżyje jedynie dzięki kompatybilności z USB.
Jeszce przydało by się uprościć budowę kontrolerów TB na PCIe, żeby starsze komputery jak i te nowe mogły skorzystać z tych nowalijek.

Paweł Nyczaj napisał(a):

Jedynie słuszny ruch. Thunderbolt 3 ma szanse jedynie dzięki kompatybilności z USB typu C. Docelowo ten standard może zastąpić wszystkie inne interfejsy kablowe tj. HDMI, Ethernet itp. a w urządzeniach pobierających do 100 W nawet oddzielne złącze zasilania jest zbędne, bo USB typu C pozwala na zasilanie odbiorników pobierających do 100 W.

Zapewne pojawią się kontrolery TB 3 na PCIe będące zarazem kontrolerami USB typu C.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK