iMagazine

iOS 9 przynosi multitasking na iPada, nową klawiaturę, Apple News i ulepszone Siri

08/06/2015, 21:08 · · · 10

Trudno uwierzyć, że to już 8 lat odkąd znamy system operacyjny iPhone’a. Powstał jako iPhone OS, żeby w 2010 roku zostać przemianowany na iOS. Od wersji siódmej możemy zaobserwować wielkie zmiany w systemie: najpierw wygląd, potem otwartość, a teraz funkcjonalność. Poznajcie iOS 9.

Ulepszone Siri

Prezentację sytemu otworzyło ogłoszenie drugie wcielenie Siri. Wirtualny asystent dostaje każdego tygodnia około miliard zapytań od użytkowników. Widząc tak wysokie zainteresowanie klientów Apple postanowiło pójść krok do przodu i rozszerzyć funkcjonalność Siri. Jeśli czytaliście o Proactive kilka dni temu, to tym właśnie jest nowa wersja asystenta.

Po pierwsze, rozszerzono funkcjonalność głosową. Można teraz poprosić Siri o pokazanie zdjęć z danego miesiąca. Można poprosić o przypomnienie o kawie zostawionej na dachu samochodu, kiedy wsiądziemy do pojazdu. Wreszcie, Siri może grzebać w aplikacjach, więc można poprosić o przypomnienie o stronie internetowej, którą właśnie przeglądamy, gdy dotrzemy do domu czy przypomnienie o wiadomości SMS (dzięki Apple, czekałem na to wieki!). Z całą pewnością więcej z tych nowinek odkryjemy po pierwszych testach iOS 9.

Po drugie, Siri będzie uczyła się naszych nawyków. Będzie mogła zacząć odtwarzać muzykę po podpięciu słuchawek (mam nadzieję, że będzie to działało również z głośnikami Bluetooth). Otwierając Spotlight – które teraz będzie mocno zintegrowane z Siri – pojawią się tam sugestie aplikacji, które zazwyczaj otwieramy o tej porze dnia lub w tym miejscu, a także kontaktów, z którymi często rozmawiamy. Skoro mówimy o Spotlight, to warto wspomnieć, że będzie ono mogło teraz przeszukiwać też zawartość aplikacji.

Wreszcie, Siri będzie korzystała z informacji, które trzymamy na telefonie. Dla przykładu, jeśli zadzwoni do nas obcy numer, który pojawił się wcześniej w jakimś mailu, podpowie ona, że być może to jest dana osoba. Jeśli dostaniemy zaproszenie na wydarzenie, to pojawi się ono automatycznie w kalendarzu. Później, gdy samo wydarzenie będzie się zbliżać, Siri podpowie kiedy musimy wyruszyć, żeby dotrzeć na czas.

Najważniejsze: Siri będzie zupełnie anonimowa. Nie będzie powiązana z Apple ID, dane nie będą współdzielone z programistami, a pełną kontrolą nad nią będzie sprawował użytkownik.

Wallet

Kolejna zmiana dotyczy Passbooka i Apple Pay. Ten pierwszy został przemianowany na Wallet (po polsku: Portfel), ponieważ pozwala na wiele więcej, niż tylko trzymanie kart pokładowych czy kart lojalnościowych.

Samo Apple Pay zyska na popularności, dzięki umowie ze Square, które wprowadzi specjalny czytnik pozwalający na realizowanie płatości przy użyciu iPhone’a czy Apple Watcha. Poza tym, system w końcu opuszcza Stany Zjednoczone i będzie dostępny również w Anglii. Co ciekawe, Apple Pay będzie działało jako bilet do londyńskiej komunikacji miejskiej. W Pay pojawią się także karty lojalnościowe do sklepów.

Notatki

Popularna wśród użytkowników aplikacja Notatki zyskała kilka udoskonaleń. Będzie można teraz dodawać zdjęcia do notatek prosto z telefonu, a także zapisywać linki do stron internetowych prosto z Safari. Poza tym, po latach Apple wprowadza możliwość szkicowania w notatkach.

Mapy

Apple Maps można potraktować jako jeden z nieśmiesznych żartów Apple. Mimo to, firma stara się z każdym rokiem dostarczać coraz lepszą wersję swojej usługi i podobnie jest tym razem. Zgodnie z plotkami, Apple Maps będzie wspierało teraz komunikację miejską. Będzie można wyszukać w niej przystanki, rozkłady jazdy autobusów/tramwajów/metra oraz zaplanować całą podróż. Na starcie funkcja będzie dostępna tylko w wybranych miastach.

Apple News

Passbook nie jest jedyną aplikacją, która zniknie z iOS. Podobny los spotka Newsstand (po polsku: Kiosk), który zostanie zastąpiony Apple News. Będzie to nic innego jak czytnik stron internetowych od Apple, coś co znamy między innymi dzięki Flipboard. Artykuły będą mogły pojawiać się z wcześniej wybranych stron internetowych, a także z takich, które piszą o danej kategorii (jak gotowanie, czy motoryzacja). Apple dostarcza wytyczne jak powinny być formatowane takie artykuły, ale nie wymaga od wydawców stosowania się do nich. W Apple News wbudowana będzie usługa do zapisywania wpisów na później, być może będzie ona zintegrowana z Listą Czytelnia z Safari. Niestety, na starcie Apple News będzie dostępne w USA, Anglii oraz (z jakiegoś powodu) Australii.

Ulepszona klawiatura na iPadzie

iOS 9 przyniesie zmiany do klawiatury na iPadzie. Nad klawiszami, w pasku QuickType pojawią się teraz skróty do szybkiego kopiowania, wklejania i wycinania tekstu, a także formatowania i wstawiania załączników (jeśli aplikacja to wspiera). Poza tym kładąc dwa palce na klawiaturze będziemy mogli przewijać kursor w prawo i lewo.

Split-view na iPadzie

Drugą nowością zarezerwowaną tylko dla iPada (a dokładnie iPada Air 2) jest split-view. Funkcja ta pozwoli na otwierania dwóch aplikacji jednocześnie na tablecie Apple, dzieląc ekran albo na pół, albo w stosunku 7:3. Obie aplikacje będą cały czas aktywne oraz – co ważne – będzie można wygodnie przesyłać dane z jednej do drugiej, dzięki prostemu gestowi przeciągania. Pojawi się również możliwość oglądania wideo z małym oknie lewitującym nad resztą systemu. Chciałbym to dla Face Time.

Tryb oszczędzania energii

Po ponad miesiącu z Apple Watchem zastanawiałem się, kiedy Apple wprowadzi tryb oszczędzania energii do iPhone’a. Okazuje się, że będzie to miało miejsce wraz z iOS 9. Ten tryb wyłączy w telefonie przełączniki, „o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy” pozwalając na 3 godziny dodatkowej pracy na baterii.

Dostępność

iOS 9 będzie dostępny dla programistów dzisiaj, dla osób zapisanych do publicznych testów w lipcu, zaś dla wszystkich na jesień. Co ciekawe, każde urządzenie obsługujące iOS 8 będzie zaktualizowane do 9, włącznie z iPhone’em 4s czy iPadem mini pierwszej generacji.


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

lukaszkar napisał(a):

szkoda tylko że SIRI nadal nie działa po polsku, apple pay nie działa w Polsce… generalnie prawie żadne nowości i funkcjonalności nie działają u nas, ciężko się podniecać faktem że zapłacimy za bilet w UK czy w McDonald’s amerykańską kartą. Uważam że skoro Apple sprzedaje swoje urządzenia w Polsce za nie małe pieniądze to uważam że powinno traktować ich użytkowników poważnie. Takie jest moje skromne zdanie.

Paweł Nyczaj napisał(a):

Z Apple Pay problem polega na warunkach, jakie stawia on bankom. Akurat AP na razie nie będzie dostępny nie tylko w Polsce, ale także np. w Niemczech. Warto dodać, że debiutujący Android Pay nie będzie pobierał od merchantów opłat za transakcje i to powinno zmusić Apple do obniżenia opłat, bo Android nadal rządzi w sensie udziału w rynku http://prnews.pl/hydepark/android-pay-bedzie-tansze-dla-bankow-niz-apple-pay-3356389. Jest więc szansa, że Apple rozszerzy zasięg ApplePay, bo Android Pay nie będzie czekał.

Marcinq napisał(a):

Nikt nie będzie używał Android Pay bo po prostu nikt nie ufa temu systemowi. (Trochę generalizuję. Ok. Znajdzie się 10 osób, które to użyją.)

Mike napisał(a):

Skąd taka ignorancja? Pewne jest to, że nikt przez najbliższy czas nie będzie w Polsce korzystał z Apple Pay. Tak samo jak z Siri (po polsku). Zbliżeniowe karty debetowe są u nas mega popularne, mimo że brak PINu w transakcjach do 50zł drastycznie zwiększa ryzko utraty pieniędzy w sytuacji zagubienia karty / kradzieży. Telefony z Androidem mają NFC. Jeśli ludzie będą mogli płacić przy pomocy telefonu, to będa to robić – proste. Mając jednocześnie apkę od swojego banku, która pokazuje na bieżąco wszystkie transakcje, salda i inne informację, nie będą się zastanawiali nad bezpieczeństwem. Skoro bank uznał, że płatności są bezpieczne, to przeciętny Kowalski nie będzie się nad tym zastawiał.

Marcinq napisał(a):

Gwarantuję Ci, że przeciętny kowalski nie wie co to jest NFC, Google Pay i że można w ogóle płacić zbliżeniowo. Mało tego. 70% ludzi nawet nie wie jaki ma telefon i tak mówią, że mają Samsung Xperia, iPhone S5 itd.

Piotr Michalik napisał(a):

Mnie osobiście denerwuje brak Split-view w iPadzie Air. Wydaję mi się że pod względem wydajności spokojnie dałby rade.

jamirq napisał(a):

to jest wina pazerstwa Apple i magii optymalizacji IOS

Piotr napisał(a):

nie dałby rady na 1GB RAM’u…

Grzegorz Okaz napisał(a):

A gdzie teraz podzieje się zawartość Kiosku? Subskrypcje prasy? iMagazine? Forbes? Nesweek i inne?

antoni kraska napisał(a):

iMagazine jak i reszta trafia do kosza.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK