iMagazine

Übersicht – następca GeekTool

12/06/2015, 21:50 · · · 1

Każdy dostosowuje swój komputer do własnych potrzeb. Niektórzy utrzymują Maca w stanie „surowym”, nie instalują dodatkowych narzędzi polegając tylko na tych systemowych. Inni (między innymi ja) lubią natomiast grzebać, majsterkować, upiększać itd. Jednym z dodatków umilających pracę z Makiem był GeekTool. Jego czasy niestety już minęły.

GeekTool, jak być może niektórzy z Was wiedzą to narzędzie, które pozwala na wyświetlanie przeróżnych informacji na Biurku, jak na przykład nasz numer IP, ostatnie wpisy na Twitterze, godzinę itp. Była to aplikacja, która wyświetlała wyniki utworzonych przez użytkownika skryptów. GeekTool oferował przy tym możliwość konfigurowania wyglądu wyświetlanej informacji za pomocą specjalnego panelu. Niestety narzędzie to nie jest rozwijane już od dwóch lat i miejscami potrafi już się „wykrzaczać”.

Jakiś czas temu powstała jednak podobna aplikacja — Übersicht, która także pozwala na wyświetlanie przeróżnych informacji na ekranie z utworzonych przez użytkowników skryptów. Jednak w odróżnieniu od GeekTool nie mamy panelu, który pozwalałby na konfigurację wyglądu. Do jego konfiguracji posługujemy się kodem zgodnym z HTML5. Z jednej strony to utrudnienie, bo nie można wyglądu ustawić za pomocą suwaków, z drugiej jednak mamy większą wolność, by na przykład jeszcze lepiej skomponować widżety z wyświetlaną tapetą. Wystarczy chociażby popatrzeć na dostępną na stronie aplikacji galerię. Lub skorzystać z predefiniowanych preferencji samej aplikacji.

Co prawda na początku trudno wszystko ogarnąć, ale trzeba przyznać, że dokumentacja jest bardzo pomocna.

Ja na przykład utworzyłem skrypt, który wyświetla na Biurku godzinę w postaci tekstu. Korzystam także z widżetu pogody.

Ubersicht – następca GeekTool

A czy Wy korzystacie z Übersicht? Jeśli tak, to podzielcie się, z jakich widżetów korzystacie.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Remik napisał(a):

Jest jeszcze NerdTool, ktory mimo, ze z 2011 działa bardzo dobrze

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK