iMagazine

HK Center

73% zysków z Apple Music będzie wypłacane wytwórniom oraz artystom

15/06/2015, 11:16 · · · 2

9,99 dolarów miesięcznie za usługę dla jednej osoby, 14,99 dolarów miesięcznie za usługę dla osób sześciu. Takie opłaty będą uiszczać użytkownicy Apple Music i będą one lądowały na kontach w Cupertino. 58% Około 73% z tych wpływów będzie przekazane wytwórniom oraz mniejszym artystom.

Wypłata będzie uzależniona od rynków, ale Apple celuje właśnie w około 73% w skali światowej. Dla przykładu, w USA będzie to 71.5%. Aby oszczędzić Wam matematyki to około 7,15 dolara lub 10,72, zależnie od wybranej wersji Apple Music. Jest to zdecydowanie mniej, niż układ 70:30 jaki Apple ma z programistami, ale trzeba pamiętać, ze Music to dużo bardziej skomplikowany proces i twórcy łatwiej dotrą do klientów, niż developerzy w App Store. W ciągu pierwszych trzech miesięcy darmowego okresu próbnego Apple nie będzie płacić ani wytwórniom, ani muzykom.

Nie wiemy dokładnie ile Spotify płaci artystom, ale mówi się, że jest to mniej, niż w przypadku propozycji z Cupertino. Dlaczego więc Apple Music ma przyciągnąć więcej twórców? Głównie dlatego, że nie oferuje wersji reklamowej. To właśnie przez „darmowe” Spotify m.in. Taylor Swift zdecydowała się na usunięcie swoich albumów z biblioteki szwedzkiego giganta.

Dostępność do poszczególnych artystów jest największym asem w rękawie dowolnej usługi strumieniowego odtwarzania muzyki. Jeśli Apple uda się przyciągnąć (albo nawet nakłonić do odejścia od konkurencji) istotnych graczy rynku muzycznego, to pomimo spóźnienia mają okazję wygrać wojnę o klienta.

Ciągle nie znamy pełnej biblioteki Apple Music, która podobno ciągle jest dopracowywana. Do startu usługi zostało 15 dni.

Artykuł został poprawiony, ponieważ poprzednie kwoty zostały uznane za nieprawdziwe.

2

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tomasz2DTomasz R Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz R
Gość
Tomasz R
Tomasz2D
Gość
Tomasz2D

58% z zysku, czyli jeśli będą wychodzić na zero albo będzie strata to nic nie wypłacą?