iMagazine

WALTR — sposób na multimedia

22/06/2015, 08:58 · · · 4

Podejrzewam, że większość z Was choć raz spotkało się z problemem wgrania muzyki, czy wideo na iUrządzenie. Piszę „problemem”, bo zazwyczaj wiąże się to z konwersją plików do błogosławionego przez Apple formatu lub odnalezienia właściwej aplikacji. A co jeśli moglibyśmy o tym zapomnieć?

Taki cel przyświeca właśnie ciekawej aplikacji dla OS X — WALTR od firmy Softorino — radzić sobie z formatami mediów, które nie są oficjalnie wspierane przez Apple. Jeśli macie zgrane z płyty pliki FLAC lub MKV, to zapewne z grymasem na twarzy konwertujecie je, by skorzystać z nich na iPadzie czy iPhone’ie.

Tymczasem WALTR radzi sobie z wieloma rodzajami plików1 i wgrywa je na iUrządzenie do natywnych aplikacji Wideo i Muzyka. Przy czym sam proces zgrywania jest do bólu uproszczony. Co prawda musimy skorzystać z „archaicznego” podłączenia np. iPada do Maca za pomocą kabla USB, ale potem wystarczy przeciągnąć na okno programu interesujące nas multimedia, a te są od razu zgrywane na urządzenie bez utraty jakości. Przykładem niech będzie wspomniany wcześniej format FLAC, który co prawda jest konwertowany przez WALTR w locie, ale do formatu ALAC, czyli po prostu przyjaznego dla Apple, ale raz jeszcze — bez utraty jakości. Albo filmy w formacie MKV. Takie VLC dla iOS, choć radzi sobie także z wieloma rodzajami plików, nie ma niestety licencji na popularny kodek audio AC3, co objawia się po prostu brakiem dźwięku. Tymczasem ten sam film MKV zgrany za pomocą WALTR nie dość, że bez problemu go odtwarza, to jeszcze wspiera napisy w popularnym formacie .SRT — wystarczy, że podczas wgrywania przeciągniemy jednocześnie film i napisy. Proste, a przede wszystkim skuteczne.

Ponadto zgrane do natywnych aplikacji pliki w większości posiadać będą swoje miniatury, np. okładkę albumu lub filmu. Nie ma jednak problemu, by wyposażyć je we własne okładki — wystarczy umieścić plik multimedialny oraz plik okładki (który musi się nazywać picture.png) w jednym folderze i przenieść go na okno aplikacji.

WALTR potrafi także zgrać seriale do odpowiedniej sekcji w Wideo — trzeba tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nazewnictwa — tytuł_serialu.SxxEyy.format, gdzie xx to oczywiście numer sezonu a yy odcinka.

WALTR nie należy do tanich aplikacji, kosztuje niemal 30 USD (czyli ok. 110 PLN), ale myślę, że to co daje w zamian — prostotę obsługi i bezproblemowość — tylko tyle, ale aż tyle. Osoby, które regularnie wgrywają muzykę i filmy na swoje iUrządzenia powinny to bardzo szybko docenić.


Parę dni temu pojawił się także WALTR for Windows, więc również użytkownicy okienek mogą się cieszyć bezproblemową obsługą multimediów na iUrządzeniach z pominięciem iTunes (które co prawda i tak musi być zainstalowane).


  1. Obsługiwane obecnie typy plików to: MP3, FLAC, APE, ALAC, M4R, AAC, M4B, AIFF, WAV, WMA, CUE, OGG, OGA, WV, TTA, DFF oraz MKV i AVI (z obsługą napisów w formacie .SRT i .ASS), MOV, MP4, M4V, 3GP, WMV.  ↩

4

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.