iMagazine

Photo Investigator dla iOS

26/06/2015, 13:45 · · · 2

Problem ze zdjęciami robionymi smartfonami jest taki, że domyślnie do nich (zdjęć, nie smartfonów) dodawane są informacje o współrzędnych miejsca, w którym dane zdjęcie było robione. To może być szczególnie problematyczne, jeśli wkleicie jakieś zdjęcia z Barbados na Twittera, podczas gdy powinniście chorować w domu. Szef prawdopodobnie i tak się zorientuje i nie będzie do tego potrzebował współrzędnych GPS, ale wiadomo, o co chodzi – jeśli chodzi o naszą prywatność, to nie każdy ma ochotę ze światem dzielić się, gdzie mieszka z rodziną lub lokalizacją swojego tajemniczego mieszkania dla kochanki/kochanka.

Photo Investigator 3 Combined

Dane o współrzędnych zapisywane są do EXIF zdjęcia, wraz z informacją o modelu aparatu, podpiętym do niego obiektywie, czasem migawki i wieloma innymi informacjami. To są zwykłe tekstowe metadane, więc ich usunięcie nie jest kłopotliwe. Od dawna zresztą istnieje wiele aplikacji na iOS i OS X, które wybrane dane mogą usunąć. Mnie jednak zależało na tym, aby zrobić to bezpośrednio z systemowej aplikacji Zdjęcia/Photos. Od debiutu iOS 8 jest to możliwe dzięki temu, że Apple wprowadziło do swojego mobilnego systemu operacyjnego Rozszerzenia dla zewnętrznych deweloperów.

Photo Investigator 5 Combined

Photo Investigator jest darmowym programem, który zawiera dwie płatne funkcje – za jedno euro możemy dodać funkcję kasowania współrzędnych GPS z EXIF, a za drugie – usunąć z niego reklamy. Jeśli planujemy korzystać jedynie z Rozszerzenia, to nie będziemy musieli uruchamiać samej aplikacji i reklam nawet nie zobaczymy.

Photo Investigator 7 Combined

Funkcja kasowania danych GPS z EXIF jest banalnie prosta. Wystarczy w aplikacji Zdjęcia wybrać interesujące nas zdjęcie, wcisnąć ikonę Współdzielenia i tam wywołać odpowiedni Action Sheet (może być ukryty, wtedy należy go włączyć pod ikoną Więcej). Na koniec wciskamy przycisk Usuń/Remove w górnym prawym rogu, a program zapisze kopię zdjęcia bez tych danych.

Bezpiecznie, wygodnie i to wszystko za 1 euro dla iPhone’a i iPada równocześnie. Polecam!

Photo Investigator w App Store


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Quetz666 napisał(a):

Można wybrać kilka zdjęć naraz i usunąć z nich dane GPS?

Lokinpl napisał(a):

Zrzuty ekranu iPhone jakoś się zlewają ze sobą nawzajem i z reklamami. Przydałaby się ramka w postaci iPhone. Polecam iWrapper lub Screen Pro.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK