iMagazine

Wszystko o DRM, iCloud Music Library i iTunes Match

11/07/2015, 12:39 · · · 8

DRM zniknął z kupowanych utworów i albumów z iTunes Music Store zanim ten sklep pojawił się oficjalnie w Polsce. Później pojawił się iTunes Match, a wraz debiutem Apple Music jego użytkownicy otrzymali iCloud Music Library, a wraz z nim wrócił DRM. Nie jest to jednak próba przywrócenia DRM przez Apple.

iTunes Music Store

Muzyka kupowana w iTunes, niezależnie czy są to pojedyncze utwory czy całe albumy, nie mają DRM i prawdopodobnie nigdy nie będą miały.

Jeśli nie macie iTunes Match ani iCloud Music Library to nie jest wskazane kasowanie kupionych piosenek z dysku – może nie być możliwości ich ponownego pobrania pomimo że Music in the Cloud działa w Polsce. Zdarzają się od czasu do czasu przypadki, że Apple w tej kwestii pomoże, ale nie liczyłbym na to osobiście. Zatem naszą bibliotekę warto backupować, aby jej nie stracić – odkupienie wszystkich utworów może nie być mały wydatkiem.

iTunes Match – bez DRM

Ta usługa pojawiła się kilka lat temu i wprowadziła możliwość streamowania naszej własnej biblioteki muzycznej do każdego naszego Maca, iPhone’a, iPada, Apple TV czy iPoda touch. Usługa polega na tym, że porównuje listę naszych utworów do katalogu iTunes. Jeśli znajdzie odpowiednik danego utworu to oznacza go jako “sparowany”, a jeśli nie to uploaduje go do iCloud. Każde urządzenie korzystające z iTunes Match ma możliwość odsłuchania lub pobrania utworu bez DRM w jakości 256 Kb/s w formacie AAC – takim samym jak kupowana muzyka z iTunes Music Store. Jeśli główna biblioteka muzyczna ma wybrane utwory w gorszej jakości, to można je zastąpić tymi z iTunes. Usługa kosztuje €24,00 rocznie w Polsce. Po zakończeniu subskrypcji znika możliwość pobierania plików oraz streamowania ich.

Nie należy traktować iTunes Match jako backup naszej biblioteki!

Apple-Music-iPhone-iPad-iPod-hero

iCloud Music Library

Apple Music wprowadził usługę nazwaną iCloud Music Library. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak iTunes Match. Nasze utwory są dokładnie tako samo porównywane z ofertą iTunes, a nieznane utwory są uploadowane do iCloud. Jedyna różnica polega na tym, że utwory które pobieramy z iCloud Music Library mają DRM.

Należy jednak pamiętać, że uruchomienie iCloud Music Library nie powoduje zastąpienia plików w naszej głównej bibliotece odpowiednikami z DRM! Jeśli byśmy skasowali jakiś utwór (odpowiednik wyrzucenia płyty CD do kosza) i ponownie go pobrali z iCloud to wtedy już go będzie miał.

To kolejny powód, żeby nie traktować iCloud Music Library (ani iTunes Match) jako backup naszych danych – to nie jest usługa przeznaczona do tego.

Apple Music i iCloud Music Library jednak nie nakładają DRM-u na każdy pobierany plik. Jeśli mam włączony iCloud Music Library to utwory, które nie zostały sparowane z ofertą sklepu i zostały wgrane do iCloud, pozostaną bez DRM-u przy ich pobieraniu. Jeśli piosenka jednak została sparowana, to otrzymujemy plik z DRM z Apple Music.

Podsumowując: Apple nie zastąpi muzyki w Waszej głównej bibliotece wersjami z DRM. Chyba, że je skasujecie i potem pobierzecie z iCloud.

A mogę nie mieć DRM?

Tak. Wystarczy subskrybować obie usługi – Apple Music i iTunes Match. Należy jednak pamiętać, że parowanie utworów poprzez iTunes Match dotyczy kupionej muzyki (lub zripowanej z płyt CD, itp.), a nie pobranej z Apple Music. Nie spodziewajcie się zatem, że w ten sposób pobierzecie całą ofertę Apple Music za €24,99 bez DRM – nie byłoby to ani sprawiedliwe, ani legalne.

8

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Sebastian BagińskiMoridinPiotrek (Dookoła KotaTV)Robert BasałajRDF2 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał Kierzkowski
Gość
Michał Kierzkowski

Nie można pobierać ponownie utworów zakupionych w iTunes? Bzdura! Oczywiście że można! Jeśli dany utwór zakupiliśmy w iTunes to mamy dla niego za darmo taką samą funkcjonalność jak iTunes Match – można go w dowolnym momencie streamować i pobrać dowolnie. :) iTunes w chmurze (tak to się chyba zwie) nie obejmuje u nas jedynie filmów (ich nie da się ponownie pobrać po zakupie) Źródło: https://support.apple.com/en-us/HT204632

Robert Basałaj
Gość
Robert Basałaj

Po prostu Kupione….

RDF2
Gość
RDF2

Bardzo to proste i intuicyjne. Niedługo chcąc zrozumieć, jak działają uslugi Apple, trzeba będzie skończyć studia podyplomowe.

Piotrek (Dookoła KotaTV)
Gość

Panowie Autorzy, mała sugestia, za którą możecie podążyć bądź nie;) Może warto zastanowić się na wyjustowaniem tekstu, wtedy będzie czytać się jeszcze lepiej. Poza tym teraz jeszcze bardziej lubię ten serwis po zmianie. Pozdrawiam!

Moridin
Gość

Zdecydowanie gorzej wtedy będzie, szczególnie ma małych ekranach.

Piotrek (Dookoła KotaTV)
Gość

To zależy od gustu również, sam osobiście zdecydowanie bardziej wole wyjustowany tekst bo jest on przynajmniej dla mnie bardziej przejrzysty i łatwiejszy do czytania, również na małych monitorach bo też często na takich czytam. Niemniej jednak decyzja i tak ostatecznie należy do autora:) Pozdrawiam!

Sebastian Bagiński
Gość

Jest sens obawiać się o włączenie iCloud Music Library na OS X? Mam, zapewne tak jak Ty Wojtku dużo muzyki spoza iTunes, którą sam tagowałem itp. Nie chcę tego stracić po włączeniu tej opcji.

Inna, dla mnie kompletnie niezrozumiała rzecz: iTunes na iOS -> iCloud Music Library włączone. Na OS X wyłączone. Nie mogę przy takiej konfiguracji synchronizować z iPhonem po kabelku playlist utworzonych samodzielnie na maku. Dlaczego?

Moridin
Gość

IMO nie. Tylko nie kasuj swoich rzeczy.