iMagazine

SIP – próbkowanie kolorów bez robienia screenshotów

13/07/2015, 22:11 · · · 6

Przez wiele lat kolory ze zdjęć próbkowałem jak debil – robiłem screenshota wybranego fragmentu ekranu lub otwierałem wybrane zdjęcie w Photoshopie i następnie korzystałem z wbudowanego w ten program narzędzia do pobrania wartości HEX danej barwy. Okazuje się, że… there’s an app for that.

SIP 02SIP to proste narzędzie, które żyje w naszym pasku menu. Wyzwalamy go za pomocą skrótu klawiszowego lub klikając w ikonę. Na ekranie pojawia się lupa powiększająca, za pomocą której wybieramy poszczególny piksel, którego kolor nas interesuje. Klikamy i… to wszystko. Kolor zostaje zapisany w historii programu lub opcjonalnie od razu przekazany do Photoshopa jako kolor foreground lub background. Program umożliwia pracę zarówno myszką, jak i skrótami klawiszowymi, a dodatkowe funkcje można odblokować przez in-app purchase. Za dodatkowe 9,99 euro otrzymujemy możliwość odblokowania tworzenia palet, modyfikowania próbek, dzielenia się wszystkim z innymi oraz synchronizowania wszystkich danych pomiędzy kopiami aplikacji na różnych komputerach przez iCloud.

SIP – Mac – €0.00


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 4/2015

6

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
B3N14M1NMichałDariusz OkonMoridinRobert Nowak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawciu
Gość

Jest na to jeszcze prostszy sposób podczas pracy w Photoshopie. Zmniejszamy rozmiar okna zdjęcia na którym pracujemy i próbnikiem (klawisz „i”) pobieramy kolor z dowolnego okna, programu, np. jakiegoś zdjęcia otwartego w przeglądarce.
Istotne jest tylko, że musimy zacząć próbkować na zdjęciu w Photoshopie i z wciśniętym klawiszem myszki wyjść kursorem poza zdjęcie na dowolną część ekranu i już Photoshop w tym momencie próbuje kolor z każdego innego programu.

Nie trzeba do tego instalować żadnej dodatkowej apki,

Robert Nowak
Gość

Jeśli pracujesz w Photoshopie :) To narzędzie sądzę iż jest najbardziej przydatne dla webdeweloperów i webdesignerów. Kombinacja klawiszy, kliknięcie i mamy HEX koloru. Bardzo przydatne. Zauważyłem jednak iż na starszych kompach (tak z okresu 2011 i wcześniej) jest ono jednak ciut za „ciężkie” i widać małe opóźnienie. Podobne narzędzie ale lżejsze i bardziej przyjazne dla starszych komputerów – Frank DeLoupe – tak samo darmowe i tak samo w App Store, może trochę mniej wizualnie piękne i nie ma wszystkich funkcji, ale daje radę :)

Moridin
Gość

Warunek musi być taki że ktoś ma i akurat potrzebuje PS. Do webdesignu niekoniecznie.

Dariusz Okon
Gość

Narzędzie znane i używane przezemnie od praktycznie samego początku istnienia w appstore. Bardzo ale to bardzo ułatwia pracę podczas tworzenia stron internetowych ale również tworzenia grafiki na strony www gdzie trzeba co chwilę tworzyć coś pod kolor który mamy np. na stronie www. Z tego co widziałem to pełna wersja (dodatki) kosztują obecnie 14.99euro co jest kwotą dość dużą jak na proste funkcje. Darmowa wersja i tak sporo ułatwia życie. Ja czekam na jakąś promocję. Jak zejdą z dodatkami do 5 euro to kupuje od ręki.

Michał
Gość
Michał

Używałem SIPa, ale miałem z nim spory problem (może jest na to jakieś obejście). SIP pokazywał mi próbkowany kolor z uwzględnieniem ustawień monitora, przez co na ekranie MacBooka zwracał inny hex niż na zewnętrznym monitorze.

B3N14M1N
Gość
B3N14M1N

Przecież w systemie jest narzędzie do tego. Kolorymetr cyfrowy czy jakoś tak.

Tutaj macie nawet skroty klawiszowe.
https://support.apple.com/kb/PH6838?locale=en_US&viewlocale=pl_PL
Kolejna apka dublująca funkcjonalność

Ja potrzeba dostać się lepiej do danego pixela to możecie przecież powiekszyć ekran . Przycisk CTRL + scroll myszki.
Trzeba włączyć w USTAWIENIA->DOSTĘPNOŚĆ