iMagazine

TimeCalc dla iPhone – pomoc przy robieniu filmów poklatkowych

21/07/2015, 18:34 · · · 1

Odkąd w moim życiu pojawił się Fuji X100T z opcją korzystania z elektronicznej migawki, zacząłem nim robić filmy poklatkowe. To sposób składania filmów z pojedynczych zdjęć, robionych w równych odstępach czasu.

TimeCalc 01

Dla przykładu, jeśli chcę godzinny zachód słońca uchwycić na filmie, to musiałbym nakręcić godzinny film. W przypadku filmu poklatkowego wystarczy wykonać wybraną liczbę zdjęć w stałych odstępach czasu i potem je połączyć w całość. Dzięki temu godzinne przedstawienie może zostać przyśpieszone w specyficzny sposób, do na przykład kilkunastu sekund.

Jeśli chcemy wyliczyć, ile potrzebujemy zrobić zdjęć do filmu poklatkowego, potrzebujemy trochę danych – takich jak chociażby wynikowy czas filmu, ile klatek na sekundę ma nasz projekt oraz długość trwania fotografowanego zjawiska. Można to robić na piechotę i tak dotychczas robiłem, ale postanowiłem zrobić zestawienie najlepszych kalkulatorów do tego celu z App Store. Niestety plan się zupełnie nie powiódł, ponieważ znalazłem tylko jedną aplikację, która była dostosowana do ekranów iPhone’a 6 i 6 Plus − TimeCalc. Na szczęście jest świetna.

TimeCalc 02

Program jest banalnie prosty, czyli dokładnie taki, jak lubię, a przy tym bardzo atrakcyjny. Składa się z zaledwie dwóch ekranów, gdzie na pierwszym wprowadzamy potrzebne dane do obliczeń, a na drugim mamy listę prostych i często zapominanych porad – zapewne ukłon od autora dla początkujących. Na pierwszym ekranie wystarczy podać oczekiwaną przez nas liczbę klatek na sekundę, długość fotografowanego wydarzenia i długość wynikowego klipu. Potem już wystarczy wcisnąć „Calculate”, aby program przeniósł nas na stronę z wynikami. Dla przykładu, przy projekcie 25 fps, minutowym wydarzeniu i wynikowym klipie o długości 20 sekund TimeCalc wyliczył, że potrzebuję wykonać 500 zdjęć, co 0,12 sekundy każde. To troszkę nierealne, ale przy wydłużeniu czasu fotografowania wydarzenia do godziny interwał wynosi 7,2 sekundy, co jest już wykonalne. Niestety wiele aparatów ma nastawy tylko na pełne sekundy, bez ułamków, więc trzeba na to wziąć odpowiednią korektę.

TimeCalc – iPhone – €0,99 →

1

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Paweł Piotrowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Piotrowski
Gość

To już lenistwo straszliwe, liczyć to w jakimś programie :)