Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Przygotuj się na El Capitana

Przygotuj się na El Capitana

28
Dodane: 9 lat temu

Jak zapewne większość z Was pamięta, podczas ostatniej konferencji Apple „przypadkowo” wyciekła data premiery oficjalnej wersji kolejnego OS X – El Capitan. Będziemy mogli cieszyć się nowym systemem już jutro. Informację tę oficjalnie potwierdziło samo Apple w dzisiejszej notce prasowej. Co warto zrobić przed instalacją?

Po pierwsze, kopia zapasowa

Przy każdej premierze nowej wersji OS X w kółko powtarzamy to samo – róbcie kopie zapasowe. Lepiej dmuchać na zimne i być spokojnym o dane przechowywane na naszym komputerze. W tym celu możemy skorzystać z kilku metod.

Jedną z nich jest upewnienie się, że posiadacie najświeższą kopię zapasową wykonaną za pomocą Time Machine. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze będziecie mogli przywrócić system do poprzedniego stanu.

Inną metodą jest skorzystanie z oprogramowania tworzącego bootowalną kopię zapasową, czyli taką, którą pozwoli na uruchomienie komputera z dysku zapasowego. W tej dziedzinie prym wiodą dwie znane aplikacje (obie są płatne) – Carbon Copy Cloner (ok. 140 PLN) oraz SuperDuper! (ok. 100 PLN).

Po drugie, naprawa uprawnień dyskowych

Drugim dobrym nawykiem jest sprawdzenie i ewentualna naprawa ustawień dyskowych. Zawsze da nam to dodatkową pewność, że w czasie instalacji nowego systemu nic się nie sypnie.

Aby jednak wykonać tę operację musimy uruchomić Maca w trybie Recovery. Jak to zrobić? Podczas uruchamiania komputera, jak tylko usłyszymy sygnał startowy, musimy wcisnąć na klawiaturze klawisz [Alt]. Trzymamy go do momentu, aż pojawi się ekran wyboru partycji startowej. Tam wskazujemy Recovery HD.

Po załadowaniu z okna Narzędzia OS X wybieramy Narzędzie dyskowe. Następnie z listy partycji wskazujemy tę, na której zainstalowany jest nasz system (domyślnie nazywa się Macintosh HD). W pierwszej zakładce – Pierwsza pomoc – korzystamy kolejno z dwóch narzędzi – Napraw uprawnienia dysku oraz Napraw dysk. W obu przypadkach nie powinny się pojawić poważniejsze błędy (jeśli jednak się pojawią, może to oznaczać, że zaczynają się kłopoty z dyskiem…).

Po trzecie, bootowalny dysk instalacyjny

Ten krok będziecie mogli wykonać dopiero jutro, jak El Capitan ukaże się w Mac App Store. Oczywiście zaraz po pobraniu instalacji będzie można ją przeprowadzić z dysku głównego, ale jeśli macie dodatkowego pendrive’a, to warto utworzyć instalacyjny dysk na przyszłość.

W tym celu będziemy potrzebować pamięć o pojemności co najmniej 8 GB. Oczywiście im szybsza tym lepiej. Za pomocą Narzędzia dyskowego (które znajdziemy w folderze /Applications/Utilities) wymazujemy pena do formatu Mac OS Extended (kronikowany) oraz nadajemy mu nazwę, np. Instalacyjny.

Teraz otwieramy Terminal (również z folderu /Applications/Utilities), gdzie wywołujemy poniższą komendę:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Instalacyjny --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Będziemy musieli podać hasło administratora, a potem rozpocznie się proces tworzenia dysku instalacyjnego. W zależności od rodzaju pendrive’a może to potrwać do 30 minut. Czekajcie na komunikat o zakończeniu – Done.

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 28

Dzięki za wpis. Premiera zbiega się akurat z moją instalacją w MBP13 dysku SSD w miejsce napędu optycznego. Jeżeli pozostawię bez zmian dysk MacintoshHD z OSX Mavericks, a zainstaluję El Capitana na czystym dysku SSD, to który system będzie się odpalał, czy nie będzie konfliktu systemów?

Akurat Narzędzia Dyskowe to ta sama aplikacja co w systemie. Do celów sprawdzenia dysku czy też uprawnień IMHO wystarczy w zupełności uruchomienie apki z poziomu systemu (bez uruchamiania w trybie Recovery).

Disk Utility podczas pracy systemu chyba nie naprawia uprawnień takich rzeczy jak np. LaunchDeamons i innych aktywnych rzeczy.

A jak sprawa ma się z naprawą uprawnień na dysku w El Capitan, z poziomu systemu nie ma?

Maćku, dlaczego przypadkowo? Od kilku tygodni na stronie Apple (w każdym razie na holenderskiej jak i głównej) była informacja, że “OS X El Capitan. Vanaf 30 september.”

było to zalecane przez twórcę programu kilka miesięcy temu, w obecnej sytuacji się nie orientuję, trzeba by wejść na forum Trim Enabler/Disk Sensei i poczytać.

w programie po prostu przesuwasz na trim off na czas update’u – ponoć już nie trzeba tak robić aczkolwiek nie miałem czasu tego sprawdzać, zrobiłem to odruchowo bo jeszcze kilka miesięcy temu było to zalecane.

Witam

Jeśli włączyłem trim w yosemite (komendą w terminalu) “sudo trimforce enable” to muszę to wyłączyć? Jaka komenda?

pzdr

Nie odpowiem bo nie chcę wprowadzić w błąd. Na forum trim enablera sam twórca dużo się udziela – można sprawdzić bądź samemu zadać mu pytanie.

Na wstępie chciałbym się przywitać. Witam was serdecznie jestem nowym użytkownikiem systemu os x i zgłaszam się do was o pomoc a mianowicie chciałbym zrobić kopie bezpieczeństwa systemu na pen drive ale nie mogę tego zrobić ponieważ w appstore nie ma już Yosemite systemu starałem się zrobić tak jak pisano na forach i w zakupionych odszukać ale niestety tam tez nie ma(kupiłem komputer z fabrycznym Yosemite) gdzie można pobrać ten system? pozdrawiam