iMagazine

Smart Keyboard dla iPada Pro – pierwsze wrażenia

23/12/2015, 14:06 · · · 20

Dzisiaj, blisko trzy tygodnie przed zapowiadanym dniem dostawy, przyjechał Smart Keyboard dla iPada Pro. To akcesorium kosztuje nawet więcej niż Type Cover do Surface Pro 4. O 150 PLN więcej – 800 vs. 650. Recenzję Surface wraz z Type Cover znajdziecie w nadchodzącym numerze iMagazine – bardzo polubiłem się z tą klawiaturą – i miałem ogromne wątpliwości, czy Apple dorówna Microsoftowi w tym względzie. A to jak jest w rzeczywistości dopiero się okaże…

Porównywanie Type Cover do Smart Keyboard ma poniekąd sens, chociaż Surface Pro 4 do iPada Pro już niekoniecznie – to dwa różne urządzenia. Zresztą przeczytajcie recenzję, jak już będzie. Ta pierwsza (klawiatura) jest naprawdę znakomita. Na tyle, że autentycznie lubiłem brać Surface do rąk, aby coś za jego pomocą napisać – wyjątkowa maszyna od pisania, chociaż z wadami. Ten artykuł to z kolei moje pierwsze pisane słowa na Smart Keyboard po polsku – spłodziłem już kilkaset po angielsku w międzyczasie, głównie dlatego, że obawiałem się wstawiania polskich znaków prawym klawiszem Option. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że pod OS X mam prawy Command zamieniony miejscami z prawym Option – jest mi tak wygodniej.

Pierwsze i największe zaskoczenie w Smart Keyboard jest to, że pokryta jest materiałem. Wiedziałem, że tak jest, ale uczucie jest bardzo dziwne, zaskakujące i… chyba przyjemne. Piszę na niej zaskakująco szybko, pomimo że klawisze są mniejsze niż w klawiaturach od MacBooków, a skok klawisza porównywalny z tym w MacBooku 12″. Zaryzykuję twierdzenie, że na obecną chwilę pisze mi się lepiej niż na tym ostatnim… ale gorzej niż na normalnej, pełnowymiarowej klawiaturze.

Drugim zaskoczeniem jest brak klawisza Esc na Smart Keyboard. Nie ma go. Dowiedziałem się o tym jak odruchowo sięgnąłem do lewego Górnego rogu klawiatury, oczywiście bez patrzenia, i zdziwiłem się, że na ekranie pojawia się odwrócony apostrof. Nie ma też klawiszy funkcyjnych (od F1 do F12). Ani Home, ale można go wywołać skrótem Shift+CMD+H. Zamiast wciskać Esc trzeba dotykać ekranu… Dziwna decyzja i chciałbym poznać argumenty za nią stojące.

Smart Keyboard obnaża jak bardzo iOS jeszcze musi się poprawić w kwestii obsługi zewnętrznych klawiatur. Mobilny system Apple posiada funkcję automatycznego stawiania dużej litery po kropce, od nowej linii, itp. Przy zewnętrznej klawiaturze nie mam jak zacząć zdania z małej litery, bo system wymusza dużą. Ani Shift, ani Caps Lock nie pomagają w tym wypadku.

Dziwne jest też przełączanie się pomiędzy językami klawiatury. Robi się to klawiszem globu w dolnym lewym rogu, w tym miejscu, w którym normalnie jest klawisz Fn (też pełni tę funkcję w iOS). Problem jest taki, że po wciśnięciu globu pojawia się okienko, w którym podświetlony zostaje język, na który się przełączamy. Jeśli zaczniemy pisać zanim zniknie, to ustawienie nie jest zapamiętane. To niepotrzebna sekunda lub dwie czekania – nie powinno tego być.

Trudno określić czy Smart Keyboard, który działa również jako Smart Cover, jest warty tych 800 PLN. Jeśli chcemy dużo pisać na iPadzie Pro, to może być – nie ma ani jednego innego sensownego wyboru obecnie, który integrowałby się z samym iPadem. Rozwiązanie Logitecha mnie zupełnie nie przekonuje, bo wkładanie i wyciąganie tabletu z klawiatury jest kłopotliwe.

Napisane na iPadzie Pro ze Smart Keyboard.

20

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


20
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Mateusz ZaborskiMariusz P.WojtehRafał GruszkaJacek Sklepowicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Moridin
Gość

Twój komentarz bez argumentów nie ma żadnej wartości.

Moridin
Gość

Nie chciałem być. Jestem ciekawy Twoich argumentów, a bez nich nikt, łącznie ze mną, niczego się nie dowie.

Moridin
Gość

Ja podałem swoje i je znam, Twoich nie.

Rafał Gruszka
Gość
Rafał Gruszka

Jakich argumentów? Było krótko i na temat. iPad to zabawka i żadna klawiatura nie uczyni z niego sprzętu na miarę macbooka, nawet sp4 lepiej wypada w tej kwestii. iPad to świetna rozrywka, zabawka ktora przyznaje ze miażdży wyżej wymienione sprzęty ale do poważnej pracy to masochizm. Tutaj moje porównanie iPada Air do pro. Ekran robi wrażenie, 4 głośniczki i świetna wydajność ale to nadal IPAD.

Sebastian Bagiński
Gość

Czyli nie oszukujmy się – ta klawiatura to, tak jak przewidywałem, żart.
Argumentów tutaj jest mnóstwo aczkolwiek wystarczyło się wzorować na MS i wydać np. Touch i Type Keyboard – każdy by wybrał co mu odpowiada. Ja na klawiaturze nie chcę czuć materiału takiego jak skóra – tylko coś twardego i solidnego.

O cenie nie wspomnę. O tym, że… a co tam, wspomnę – idealnie złożony iPad Pro z tą klawiaturą ma delikatnego bumpa – design Apple od kilku miesięcy wygląda tak, jakby Ive i Cook byli na chorobowym. Wybacz moją złośliwość ale coraz ciężej jest się biernie przyglądać temu co robi i wypuszcza Apple, włącznie z Apple Music.

Proste pytanie:
Po co kupować produkt Apple, jeśli ten nie jest idealny? Bo z tego co wiem kiedyś kochaliśmy Apple właśnie za to.

Moridin
Gość

1. Nie ma bumpa.
2. Pod palcami nie czuć jej jak skóra.

Sebastian Bagiński
Gość

1. Możesz wrzucić zdjęcie?
2. Ale nie jest taka, jak ta z MB 12″.

Moridin
Gość

Ad. 2. Nie jest, a za nią akurat nie przepadam, więc to dobrze. :)

Jacek Sklepowicz
Gość
Jacek Sklepowicz

A dla mnie klawiatura o krótkim skoku, jak w MB12 czy w Smart Keyboard, jest super git. W Smart Keyboard faktycznie, tkanina pod palcami zaskakuje. Może dlatego, że nigdy nie miałem nic podobnego. Ale wrażenie nie jest złe, może trzeba przywyknąć. W każdym razie na setup biurowy iPad Pro + Smart Keyboard jest bardzo dobry IMHO.

Rafał Gruszka
Gość
Rafał Gruszka

iPad jest święty jako tablet do zabawy. Ja taki wybrałem bo cieszy oko duży ekran, ale kupować do niego klawiaturę to niezły żart. Może się jeszcze skuszę na rysik a na pokrowiec właśnie czekam i wsio ryba. Ahoj

Wojteh
Gość

Od kilku dni testuje klawiaturę Logitecha Keys go-to z iPad air2 i ta klawiatura jest genialna – ma dodatkowe klawisze Home, regulacji głośności czy esc :) … Myślę że w dotyku jest podobna .. kosztuje tylko około 300 zł

Moridin
Gość

Spróbuj sobie Smarta przy okazji bo IMO nie jest. :)

Wojteh
Gość

Zamierzam zaraz po świętach oraz sprzed od MS

Mariusz P.
Gość
Mariusz P.

a ja z ciekawości zapytam – czym różni się pod względem pisania MBP od MBA? Myślałem, że one mają identyczne klawiatury. Sam posiadam MBP i powiem szczerze, że z lekką zazdrością patrzę na nowego MB12, ale… Lepiej poczekać na drugą lub nawet trzecią jego wersję…

Moridin
Gość

MBA i MBP różnią się delikatnie skokiem klawisza. MB ma zupełnie inną.

Mariusz P.
Gość
Mariusz P.

Z korzyścią dla MPA?

Moridin
Gość

Nie mam preferencji. Chyba na MBP pisze mi się lepiej ale w sumie to obojętne.

Mateusz Zaborski
Gość
Mateusz Zaborski

Ja ciągle nie moge się przestawić na klawiature MacBooka 12. Przyzwyczajenie do mechanizmu nożycowego od wielu wielu lat. Ale to kwestia przyzwyczajenia

Mariusz P.
Gość
Mariusz P.

A jak ogólne wrażenia z użytkowania? Mnie się ten sprzęt mega podoba, ale że posiadam MBP Retina to bez sensu go teraz wymieniać. Poza tym myślę, że kolejne wersje będą dużo lepsze (choćby kamera)…

Mateusz Zaborski
Gość
Mateusz Zaborski

Wygląd 10/10. Sprzęt jest naprawde świetnie zaprojektowany. Wydajność… Kwestia bardzo sporna, według mnie wystarczająca dla normalnego użytkowania.
Jeden port… Wada/zaleta…
Ogólnie, sprzęt bardzo mobilny i to jest główny atut tego komputera.

Co do takich drobiazgów jak kamera…
Trzeba mieć coś na przyszłoroczny upgrade ;)