iMagazine

Znikające Rzeczy Startowe po restarcie systemu

08/01/2016, 17:27 · · · 6

Od pewnego czasu spotykam coraz więcej osób, które mają ten sam problem: po restarcie systemu lista Rzeczy Startowych (Login Items) tajemniczo znika. Nawet po dodaniu do tej listy (w Preferencjach Systemowych) ponownie wszystkich pozycji, lista jest zapamiętywana do następnego restartu. Czasami zdarza się, że jakiś program pozostaje na tej liście, a reszta jest „zapominana”. Innym razem programy dodane do Rzeczy Startowych znikają z listy, ale – o dziwo – uruchamiają się przy starcie systemu. Generalnie tworzy się bałagan, bo nie wiadomo z jakiego powodu dzieją się takie „czary”. Dodam, że powyższy problem występuje na kilku ostatnich systemach: Maverick, Yosemite oraz najnowszym – El Capitan.

PRZYCZYNY I ŚLEDZTWO

Niestety pomimo grzebania w Googlach, dzwonieniu na pomoc techniczną Apple, czytaniu grup dyskusyjnych, nie udało mi się ustalić jednoznacznej przyczyny takiego zachowania systemu. Wielu użytkowników (w tym ja) nie jest w stanie określić w jakich warunkach zaczął się dziać ten „cyrk”. Nawet spece z Apple nie byli mi w stanie pomóc. Udało mi się jednak opracować metodę chwilowego obejścia tego problemu. Nie jest to elegancki sposób (bo ma wady), ale działa ;)

JAK TO OGARNĄĆ?

Udało mi się ustalić, że „znikanie” Rzeczy Startowych można zablokować poprzez manipulację (a konkretnie zablokowanie możliwości edytowania) pliku .plist, który zawiera listę Rzeczy Startowych. Chodzi o plik com.apple.loginitems.plist, który znajduje się w ~/Library/Preferences. Jest to plik XML więc teoretycznie istnieje możliwość jego edycji, ale lepiej tego nie robić, bo system wstawia tam masę własnych identyfikatorów, które nie są czytelne. Jak poradzić sobie z problemem?

1. Dodajemy wszystkie pożądane programy do Rzeczy Startowych (Login Items) w Preferencjach Systemowych.
2. Odszukujemy plik .plist (katalog Użytkownika -> ~/Library/Preferences).
3. Otwieramy jego podgląd i sprawdzamy, czy widać pomiędzy tagami nazwy wszystkich programów, które mają się uruchamiać po starcie systemu. jeśli nie, wracamy do Preferencji Systemowych, usuwany brakujący program i dodajemy go ponownie (wiem, że to bzdura, ale działa…).
4. Zaznaczamy plik i wybieramy cmd+i (informacja o pliku), gdzie blokujemy plik przed modyfikacją zaznaczając pole Zablokowany (Locked).

I to w zasadzie wszystko. Jeśli kolejne kroki zostały wykonane prawidłowo, Rzeczy Startowe nie znikną po restarcie. Wadą takiego „rozwiązania” jest to, że jeśli będziemy chcieli dodać kolejne programy do Rzeczy Startowych, nie będzie to możliwe – plik jest zabezpieczony przed modyfikowaniem. Należy wtedy odblokować ten plik i stworzyć listę na nowo oraz ponownie zablokować plik.

Gdyby ktoś wpadł na pomysł lub poradę, jak naprawić ten błąd, będę zobowiązany za upublicznienie tej informacji.


Paweł Piotrowski

Apple User od 1995, fan i kolekcjoner Apple Newton'a, pilot śmigłowców RC, technik AV, lubi pogrzebać w elektronice :)


Dodaj komentarz

Dominik Łada napisał(a):

Dzięki! Jest to jakieś rozwiązanie. Mam ten problem na El Capitan i to dopiero po ostatniej aktualizacji, czyli 10.11.2. Wcześniej wszystko działało bez problemów.

oLO napisał(a):

Dzięki, spróbuję zastosować.
U mnie to się pojawiło po ostatniej aktualizacji bezpieczeństwa dla Yosemite… dużo wcześniej, po aktualizacji systemu z Mavericks do Yosemite po restarcie znikają ustawienia wyjściowego urządzenia dźwiękowego – zawsze ustawiam na wyjście liniowe, ale po restarcie systemu za każdym razem włączają się wbudowane głośniki wewnętrzne…

sq2frd napisał(a):

Zablokowany w PL wersji. ;-)

KOLeC napisał(a):

A ja podejrzewam o te zniknięcia CleanMyMac (v. 3.x i nowsza), bo mniej więcej od okresowego czyszczenia systemu tymi 3.x wersjami zaczęły mi znikać rzeczy startowe i okładki albumów w iTunes.

Volodymyr Voronin napisał(a):

Ten problem naprawdę może występować przy dodaniu rzeczy startowej CleanMyMac 3, ale nie jest powodowany przez jakiekolwiek naruszenie systemu programem. Zauważyliśmy ten problem też przy dodaniu rzeczy startowej CleanMyDrive 2, który pracuje w Sandbox i nie modyfikuje system wcale.

Uważamy, że znikające rzeczy startowe są problemem w OS X, i już zgłosiliśmy to do Apple z nadzieją na jakiś efekt :)

Co dotyczy okładek w iTunes – ich cache może być czyszczony w module Śmieci iTunes. Wystarczy odznaczyć czyszczenie Pamięci podręcznej grafiki albumów w tym module, aby więcej tego się nie zdarzało.

Pozdrowienia z MacPaw.

KOLeC napisał(a):

Dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź. Moje „podejrzenie” było oparte tylko na obserwacji, że po aktualizacji systemu zrobiłem czyszczenie za pomocą CleanMyMac. I pewnie był to zwykły zbieg okoliczności.
A bardzo dziękuję za poradę odnośnie iTunes. Wkurzało mnie jak znikały okładki płyt. Odznaczyłem w Preferencjach czyszczenie iTunes i teraz jest dobrze.
Dziękuję MacPaw i pozdrawiam. Robicie kawał dobrego i ładnego w oprawie graficznej oprogramowania.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK