iMagazine

Zastanawiam się nad poprowadzeniem kursów fotograficznych pod kątem obsługi Lightrooma (i nie tylko!) – potrzebuję Waszej pomocy

13/01/2016, 13:17 · · · 25

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem poprowadzenia serii szkoleń pod kątem fotografii. Rozważam zarówno fotografię większymi aparatami oraz tak zwaną iPhoneografię (czy też każdym innym smartfonem). W związku z tym mam do Was kilka pytań…

Warszawa w minuaturze

Warszawa w minuaturze

Moje pierwsze kroki z fotografią rozpocząłem ponad 20 lat temu, na Olympusie OM-2, i od tamtej pory nauczyłem się tego i owego. Nigdy nie zajmowałem się tym tematem „profesjonalnie” – w sensie, że nigdy nie było to moje jedyne źródło utrzymania – dzięki czemu mogłem fotografować to co chciałem, gdzie chciałem i kiedy chciałem. Dzisiaj chciałbym móc podzielić się tą wiedzą z Wami, więc rozważam poprowadzenie szkoleń, na żywych przykładach.

blogPW2_0846

Taj Mahal, Agra, Indie

Kurs zostałby poprowadzony przeze mnie na jeden z dwóch sposobów – albo częściej (np. 2 razy w tygodniu) w małych 5-6 osobowych grupach, albo rzadziej (raz na tydzień lub dwa tygodnie) w większych, po około 20-30 osób. W tym pierwszym przypadku byłoby drożej, ale uczestnicy wynieśliby z tego więcej, a w drugim prawdopodobnie nie było okazji poświęcić tak dużo czasu na podejście do każdego z osobna.

Wolał(a)byś uczestniczyć w szkoleniu w grupie 5-6 osobej, czy większej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Panaji, Goa, Indie

Panaji, Goa, Indie

Szkolenie odbyłoby się w Warszawie (w przypadku odpowiedniego zainteresowania możliwe byłoby organizowanie w przyszłości takich szkoleń w innych miastach w Polsce) w sali z ekranem i projektorem, i chętnie poruszyłbym następujące tematy:

  • jak przenosić zdjęcia na komputer i jak nimi zarządzać, aby miało to „ręce i nogi”
  • jak zarządzać zdjęciami na komputerze w Lightroomie
  • obróbka zdjęć w Lightroomie
  • jak do tego wszystkiego wykorzystać iCloud Photo Library i Photos.app
  • jak i po co do zdjęć dodawać współrzędne GPS

W jakim mieście chciał(a)byś, aby odbyło się szkolenie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wolicie więcej informacji o Lightroomie czy również sporo o zarządzaniu zdjęciami na dysku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Opcjonalnie, jeśli byłoby odpowiednie zainteresowanie, mógłbym również poprowadzić oddzielny kurs na temat samego robienia zdjęć:

  • obsługa aparatu i podstawy jego budowy
  • konfiguracja aparatu i dostosowanie go do naszych potrzeb
  • informacje jak najlepiej robić zdjęcia w określonych warunkach, na przykład sport, fotografia nocna, itp.
  • opcja połączenia tego ze spacerem po mieście

Czy jesteś też zainteresowany/a kursem o podstawach fotografii?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wskazane byłoby posiadanie własnego komputera (Mac lub PC) ze sobą z Lightroomem (może być wersja trial), ale nie byłoby to obowiązkiem – dobry notatnik i długopis również powinien się sprawdzić.

A może wolelibyście podobny kurs pod kątem smartfonografii?

Wolę kurs pod kątem fotografowania smartfonem

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Na koniec mam jeszcze pytanie o to ile chcielibyście zapłacić za taki kurs…

Ile chciał(a)byś zapłacić za kurs?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

… oraz w jakich godzinach pasowałbym Wam, zakładając że trwałby około 5-6 godzin samego nauczania.

W jakich godzinach chciał(a)byś, aby odbył się kurs?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, potrzeby albo pomysły, to zapraszam do komentarzy.

25

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


25
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
Daniel ArgasińskiDariusz Gardyńskifreeman_ioMichałRobert Basałaj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek Rukasz
Gość
Maciek Rukasz

Uczę w Lubelskiej Szkole Fotografii, prowadzę między innymi kurs LR i idealnie jest 8 – 10 osób i to jest dla mnie górna granica. Przeprowadziłem w sumie juz ponad 50 tych szkoleń. Każda grupa rozkłada się wg. krzywej Gaussa i jeżeli jest 9 osób to paradoksalnie zajęcia prowadzi się łatwiej niż przy 4, serio! Mój kurs trwa 12 godzin i daję radę zrobić z nimi wszystko, pracujemy na moich zdjęciach, przygotowanych pod kurs – zawierających określone błędy tak żebyśmy mogli przez wszystko przejść, w sumie opracowujemy 100 zdjęć. Pomijam tylko najgłębsze ustawienia i bezużyteczne kwestie. Mam nadzieje ze pomogłem chociaż w 1/100 tak bardzo jak Ty mi wielokrotnie. Gdybym mógł bardziej, pisz z czym chcesz.

Moridin
Gość

Dzięki za info! Rozważę bardzo poważnie zrobienie z tych 5-6 osób 9-10 w takim razie.

Buthimild
Gość
Buthimild

House of Retouch na swoje warsztaty (own.li/LvCp) bierze 6 osób, na dwóch prowadzących. Wojtku nie przesadzałbym z 10 osobami; przynajmniej nie na start.

Krótka relacja z ostatnich warsztatów HoR: own.li/qAWJ.

Maciek Rukasz
Gość
Maciek Rukasz

Kiedy ja lądowałem na kursach z highendowego retuszu wyglądało to podobnie ale w tym przypadku chyba mowa o LR, który jest raczej programem podstawowym.

Marek
Gość
Marek

Ja bym „opcję” więcej niż 10, maksymalnie 12 osób, wyrzucił z rozważań. Prowadziłem kursy fotograficzne zarówno w Polsce, jak i wyjazdowe z jednym z dawnych blogerów jabłkowych. Od razu założyliśmy, że kluczem sukcesu jest zadowolenie klientów. Dlatego mała grupa i konieczne podejście indywidualne do każdego uczestnika. W Polsce dawało radę poprowadzić ciekawe zajęcia samemu, za granicą (zależy gdzie nas poniosło – od Pragi po Wietnam :)) załatwialiśmy temat we dwójkę aby mieć absolutną pewność, że każdy kto z nami pojechał wrócił zadowolony ze zdjęć, pobytu i nas jako organizatorów. Nie było reklamacji, zaoszczędziliśmy na reklamie – więcej mieliśmy chętnych z „poczty pantoflowej” niż z innych sposobów dotarcia do klienta.

Maciej Buchert
Gość

Mój tata chętnie jeździ na kursy fotografii, ponieważ chce robić zdjęcia, ale potrzebuje wiedzy, ale mieszka w Poznaniu, przez co zniechęciłoby go jeżdżenie

Gosc
Gość
Gosc

A może pomyślałbyś na webinariami? Ludzie z mniejszych, mniej popularnych miast często nie mogą sobie pozwolić na wyjazdy (praca/uczelnia, dom, obowiązki..)

Sebastian Bagiński
Gość

Wojtek, jeśli zorganizujesz taki kurs w 3mieście i praca pozwoli – będę!

Sławek Herok
Gość
Sławek Herok

Ja bym chciał takie miasta jak Bielsko-Biała, Cieszyn. Choć najciekawsza była by opcja z kursem prowadzonym przy pomocy skype, wtedy każdy mógłby skorzystać niezależnie od miejsca zamieszkania.

Marek
Gość
Marek

Próbowałem. Albo ja się nie nadaję do takiego kontaktu albo trzeba to dobrze przemyśleć. Bardzo dobrze. Na zjęciach optymalny wydaje się kontakt bezpośredni. Często trzeba coś pokazać w menu danego aparatu czy na obiektywie. Szybciej robi się to ręcznie, a nie przez net. Być może kursy internetowe byłyby dobre w układzie 1:1 ale jaki wówczas byłby koszt dla kursanta?

Olgierd Chodyniecki
Gość
Olgierd Chodyniecki

A dlaczego Lightroom, są inne programy? Nie widzę sensu szkolenia na podstawie zdjęć ze smartfona. Zdjęcia jpg nie nadają się do obróbki. JPG to gotowa odbitka, RAW to odpowiednik negatywu.

Moridin
Gość

1. Bo go znam i uważam za najlepszy na rynku.
2. Wiele osób o to pyta.
3. Oczywiście że się nadają jak nie masz pliki RAW.
4. Oczywiste.

Robert Basałaj
Gość
Robert Basałaj

Kiedy w Warszawie ?

Moridin
Gość

Nie wiem jeszcze.

Michał
Gość
Michał

Dlaczego brak pytania, czy w ogóle jesteś zainteresowany takim szkoleniem?

Moridin
Gość

Bo jak ktoś nie jest to nie odpowiada. To chyba oczywiste?

Michał
Gość
Michał

Widać Wojtku, że z badaniami marketingowymi niewiele masz wspólnego, ale nawet nie podejmuje się Ci tego tu tłumaczyć, choć pewnie masz świadomość, że taka ankieta daje mocno zafałszowany obraz i nie jest miarodajna.

Moridin
Gość

Ale ja nie szukam odpowiedzi na to czy ktoś -nie- jest zainteresowany. Nie interesuje mnie też procent za/przeciw, bo są mi to kompletnie zbędne informacje. ;)

freeman_io
Gość
freeman_io

Wojtek – zakres jaki podałeś jest wystarczający dla amatorów. Dodałbym jednak kilka punktów. Szczególnie ważnym punktem jest export czy to do portali czy to jako zapis efektu na dysk. Organizacja zdjęć z dodaniem współrzędnych to jedno ale organizacja zdjęć w LR wraz z tworzeniem ich kopii zapasowych to zupełnie inna sprawa. LR to wbrew pozorom potężne narzędzie i warto podzielić szkolenie na dwa bloki: 1. zarządzanie zdjęciami i 2. obróbka zdjęć.

Dariusz Gardyński
Gość
Dariusz Gardyński

No ten tego… nic nie widać ?.

Moridin
Gość

Tzn?

Dariusz Gardyński
Gość
Dariusz Gardyński

Oo… ech… za mały kontrast pomiędzy listą, a tłem. Ja widzę tylko białe kropki. Zazdroszczę sokolego wzroku, no ale nie wszyscy taki mają. Łatwiej mi to przeczytać jak zaznaczę tekst, tylko po co takie akrobacje? Dziwne, że nikt pod temat się nie podpiął. Tylko ja mam ten problem?

Moridin
Gość

Szczere pytanie: masz problemy ze wzrokiem? Jeśli tak to jakie? Jak można Tobie ułatwić czytanie?

Dariusz Gardyński
Gość
Dariusz Gardyński

Nie mam problemów. Jak? Np. zmieniając kolor na taki jak ma lista wypunktowana. Ułatwię Ci życie – z pliku foundation.css:1297 wywal „color: #4d4d4d;”. Dzięki temu tekst przyjmie kolor biały, a dokładniej label będzie dziedziczył kolor z „#thecontent, .author em a”, a jeszcze dokładniej z „#thecontent”, który obejmuje cały artykuł.

Daniel Argasiński
Gość
Daniel Argasiński

Może kurs indywidualny?Juz pare razy miałem pytać.