iMagazine

Wyniki finansowe Apple za Q1 2016

27/01/2016, 00:10 · · · 5

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja telefoniczna dla akcjonariuszy Apple, na której ogłoszono wyniki za pierwszy kwartał roku finansowego 2016 (ostatni kwartał roku kalendarzowego 2015). Kwartał ten zawiera w sobie premiery nowych iPhone’ów, iPada Pro, iPada mini 4, a także okres Świąt Bożego Narodzenia.

    W Q1 2016 Apple sprzedało:

  • 74,7 miliona iPhone’ów (w poprzednim roku – 74,4 miliona)
  • 16,1 miliona iPadów (w poprzednim roku – 21,4 miliona)
  • 5,3 miliona Maków (w poprzednim roku – 5,5 miliona)

Wynika z tego, że sprzedaż iPhone’ów utrzymała się praktycznie na identycznym poziomie jak w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Zyski z jego sprzedaży wyniosły 51,6 miliarda dolarów, co jest wynikiem bardzo zbliżonym do ubiegłorocznych 51,1 miliarda dolarów.

Z kolei widać wyraźny spadek w ilości sprzedanych iPadów – o 25% niższy wynik niż roku poprzednim, a także w przychodach z tego tytułu, które okazały się o 21% niższe. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że iPad w najpopularniejszym rozmiarze nie doczekał się w tym roku następcy. Z kolei nowo zaprezentowany iPad Pro jest drogim urządzeniem, przeznaczonym dla wąskiej grupy odbiorców, dlatego to, że nie okazał się hitem sprzedaży, nie jest żadnym zaskoczeniem.

Sprzedaż Maków utrzymuje się od kilku lat na bardzo zbliżonym poziomie. Spadek o 3% w tej kategorii nie jest żadną niespodzianką w obliczu tego, że tutaj również nie było żadnych spektakularnych premier w ostatnim czasie.

Wyraźnie widać wzrost przychodów wynikający ze sprzedaży usług. W obecnym kwartale ponad 6 miliarda dolarów, gdzie w zeszłorocznym analogicznym kwartale wynosiły one 4,7 miliarda dolarów. Podejrzewam, że ma to przede wszystkim związek z wprowadzeniem usługi Apple Music. Wprowadzanie usługi subskrypcyjnej ma na celu zapewnienie Apple stałego przychodu w tym obszarze.

Jeśli natomiast chodzi o sprzedaż innych produktów, do których Apple zalicza m.in. Apple TV, Apple Watcha, czy słuchawki Beats to także w tym obszarze względem roku ubiegłego odnotowano wzrost – 4,3 miliarda dolarów, do zeszłorocznych 2,6 miliarda. Jednakże to już zupełnie nie powinno nikogo dziwić, gdyż w zeszłym roku nie było w sprzedaży ani Apple Watcha, ani nowego Apple TV.

Globalnie przychody wzrosły względem ubiegłego roku o zaledwie 2%. Można zaobserwować pewne nasycenie rynku amerykańskiego, na którym odnotowano 4% spadek. Jeśli chodzi o samego iPhone’a to z generacji na generację zmiany wprowadzane do kolejnych modeli stają się coraz mniej istotne dla zwykłych użytkowników. Wprowadzenie przez Apple w Stanach Zjednoczonych usługi subskrypcyjnej, w ramach której użytkownik ponosząc stały miesięczny koszt będzie otrzymywał co roku nowego iPhone’a, jest sposobem na utrzymanie stałego poziomu przychodów w tym obszarze w kolejnych latach.

Apple ogłosiło także, że obecnie posiada aż 203 miliardy dolarów w gotówce i papierach wartościowych. Ponadto na Świecie jest już miliard aktywnych urządzeń. Jest to gwarancją tego, że Apple nie skończy się tak szybko, jak niektórzy przewidują.

Źródło apple.com


Dodaj komentarz

Przemysław Musiał napisał(a):

wróżbita Maciej – wyniki za 1Q2016 opublikowane 27-01-2016 – to jest amazing :) Jeszcze lepiej – oprócz samego tytułu, błąd pojawił się przynajmniej dwukrotnie w tekście…

Moridin napisał(a):

Kwartały finansowe Apple nie pokrywają się z kwartałami kalendarzowymi.

Przemysław Musiał napisał(a):

Ok – doczytałem na gazecie.pl (portal branżowy Apple), że: „Apple przedstawiło wyniki finansowe za pierwszy fiskalny kwartał roku 2016, obejmujący okres od 1 października 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku (rok podatkowy rozpoczyna się w USA 1 października).”
Tytuł dla niezorientowanych nieco wprowadza w błąd.

Moridin napisał(a):

Maciek wyjaśnia w pierwszym akapicie. :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK