iMagazine

Gerda Lock – zamykanie i otwieranie drzwi iPhonem – pierwsze wrażenia

05/02/2016, 22:40 · · · 31

Jestem wielbicielem prostej automatyki domowej – piec sterowany iPhonem, gniazda, czajniki itp, itd. Od dawna marzył mi się jednak tak sterowany zamek do drzwi. Przed zakupem kilku obecnych na rynku rozwiązań zniechęcały mnie opinie, z których wyłaniał się obraz, że taki zamek działa może z 30% drzwi i prawie na pewno Twoje nie będą w tych 30%.

Sytuacja się trochę zmieniła kiedy zgłosiła się do mnie firma Gerda ze swoim zamkiem Gerda Lock. W przypadku tego produktu kupujemy nie tylko sam zamek, ale również usługę fachowego montażu, a firma zapewnia, że potrafią go zamontować na większości drzwi. Przy czym zamek potrafi zamykać nie tylko prosty zamek, ale również te antywłamaniowe z wieloma ryglami. Razem z zamkiem Gerda Lock otrzymujemy wkładkę antywłamaniową Gerdy.

Sam zamek ma postać dość dużej gałki instalowanej od wewnętrznej strony drzwi. Gałka jest wykonana z aluminium, a od przodu ma czarny plastik, po środku którego jest przycisk otwierania otoczony diodami, które świecą się na czerwono w czasie zamykania i na zielono w czasie otwierania. Gałka jest przekręcana przez umieszczony w środku silniczek zasilany czterema bateriami CR123A. Baterie mają starczyć na rok lub dwa, a jak się wyładują, to możemy zawsze otworzyć zamek kluczem z zewnątrz lub przekręcając gałkę ręcznie od środka. W gałce mamy wbudowany Bluetooth 4.0, za pomocą którego łączymy go z aplikacją w telefonie. Od tego momentu możemy zamykać i otwierać zamek za pomocą telefonu. Co więcej, przy wsparciu GPS zamek może się otworzyć automatycznie gdy podejdziemy do drzwi z naszym iPhonem.

Do zamka najbardziej przekonała mnie marka firmy która go sprzedaje – Gerda nie może sobie pozwolić na fuszerkę – oraz usługa montażu wliczona w cenę. Jak działa zamek będziecie mogli się od poniedziałku przekonać w iSpotach w Warszawie, a pełny test przeczytacie w nadchodzącym numerze iMagazine. Pytajcie w komentarzach jeśli coś Was interesuje, uwzględnimy to w teście.

źródłoGerda Lock


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dodaj komentarz

tomo360 napisał(a):

kilka pytań, bo też mnie temat mocno interesuje:
1. to gps, działa poprawnie, codziennie, można polegać? czy w wypadku włączenia funkcji zamykanie następuje automatycznie, czy zamykamy tylko telefonem?
2. klucz, jak wygląda? jest duży, czy jak do innych zamków gerdy?
3. rozumiem, że to działa na BT tylko? czyli można zapomnieć o wifi i sprawdzaniu statusu zamka? czyli nie mogę w pracy sprawdzić, czy zamknąłem dom?
4. jeżeli nie ma wifi, to apple home kit też możemy wykluczyć
5. cena?
6. różnice w stosunku do innych rozwiązań? pomijam montaż, ale chodzi mi o technologie komunikacji. podobał mi się zamek (nie pamietam producenta) który potrafi wykryć za pomocą aplikacji i za pomocą specjalnego dongla, czy jesteśmy w domu, czy na zewnątrz – jak podejdziemy do drzwi od środka to pozostaną zamknięte, jak z drugiej strony, to automatycznie się otworzą

Norbert Cała napisał(a):

1. poprawnie, zazwyczaj w momencie podchodzenia do drzwi akurat kończą się otwierac
2. jak do Gerdy
3. jak masz w domu jakieś inne urządzenie dopięte do zamka to możesz
4. Podobno ma byc
5. około 1400 z instalacją
6. Ten tak wykrywa

tomo360 napisał(a):

Norbert, co to znaczy inne urzadzenie dopiete do zamka? Jak mozna do niego cos dopiac, zeby zamek byl widoczny po sieci?

Norbert Cała napisał(a):

Np w domu masz iPada lub w przyszłości Apple TV którE po BT sa połączone z zamkiem a Ty się łączysz z nimi przez sieć i zdalnie Kontrolujesz zamek

tomo360 napisał(a):

Rozumiem, no ale to i tak słabo, że zamek za taką kasę nie ma jakiegoś systemowego rozwiązania do WiFi. Zasięg BT nie jest za duży, na piętrze raczej zasięgu nie ma, więc urządzenie musiałoby być w miarę blisko, a to może być trudne do rozwiązania. Nie oszukujmy się, nikt do mieszkania 50 m2 nie zamontuje zamka za 1,4k, jak w tej cenie ma całe drzwi z wkładką antywłamaniową. Przy tych pieniądzach oczekuję jednak kompletnego rozwiązania smart, a nie kolejnych kombinacji, żeby połączyć coś z czymś. Dzięki za odpowiedzi.

Norbert Cała napisał(a):

Po Wi-Fi musisz dać mu zasilanie bo na bateriach pociągnie kilka dni – dlatego nie ma takich rozwiązań – ale jak masz w domu Apple TV to ono może być hubem do tego i masz kontrolę wszędzie i zawsze

Pawciu napisał(a):

Na ile otwarć zamknięć wystarczają baterie?

Norbert Cała napisał(a):

rok/dwa

Krzysztof napisał(a):

Co w sytuacji, gdy drzwi mają dwa zamki wymagające otwierania w określonej kolejności i zamykania w określonej (odwrotnej) – są jakoś połączone w środku drzwi, współdziałają ze sobą. Czy jest rozwiązanie pozwalające na obsługę takich drzwi?

Norbert Cała napisał(a):

z tego co wie nie

Szemot napisał(a):

I tu wilk pogrzebany. Jeśli masz ubezpieczony dom to nawet najbezpieczniejszy zamek w drzwiach nie wystarczy więc pierwsze co to panowie z ubezpieczalni sprawdzają czy w momencie włamania miałeś zamknięty dom dwoma zamkami. Jeśli nie to wracają do domu.

Norbert Cała napisał(a):

Bzdura – mam dwa zamki i wyrazie napisane jest w ubezpieczeniu, że musi być zamknięty na główny.

Rafal napisał(a):

Szczerze mówiąc ten zamek wyglada łudzącą podobnie do zamka danalock , nawet cena jest identyczna wyglada na to ze Gerda tylko firmuje ten zamek. Obsługuje jakiś standard automatyki domowej np z-wave?

krzywy napisał(a):

bo to jest Danalock, oczywiście do wyboru z z-wave lub sam BT. https://www.youtube.com/watch?v=nJ3bkuPjGj0&ab_channel=SuperJnne

Norbert Cała napisał(a):

No nie do końca. Elektronika jest Dynalock, ale w środku silnik i rozwiązania mechaniczne plus wkładki są Gerdy.

krzywy napisał(a):

ciekawe, Danalock sprzedaje swoje produkty w PL przez stronę http://www.gerdalock.com

Norbert Cała napisał(a):

Oni się jakoś dogadali – czyli tam gdzie jest Gerda to nie ma Dynalock. Faktem jest to że nie jest to do konca ten sam sprzęt

Krzysztof napisał(a):

Z-wave? To może da się połączyć z Fibaro?

krzywy napisał(a):

na pewno z HC2

Norbert Cała napisał(a):

Elektronika jest Dynalock, ale w środku silnik i rozwiązania mechaniczne plus wkładki plus instalacja są Gerdy.

Artur Bardo napisał(a):

Tez mam na liście zamek do dzwi swietnie ze nowy pojawił sie na rynku bo Kwikset 925 Kevo http://www.amazon.com/gp/product/B00CPTD5AQ wypadł słabo jako bezpieczny zamek.
Czy autor mógłby podzielić sie linkiem do strony gerdy gdzie mozna go kupić ?
Dla osób z poza polski bedą jakieś rozwiązania kupna ?

Norbert Cała napisał(a):

To strona firmy https://www.gerdalock.com – zapytaj ich nie wiem jak z zagranicą.

Michał Gałuszka napisał(a):

Kwitset (jak i 90% innych smart zamków) nie jest komatybilny z europejską wkładką typu C. Trzeba byłoby nieźle kombinować, żeby go zainstalować do Polskich drzwi. Kombinowanie natomiast odbiłoby się negatywnie na bezpieczeństwie takiego rozwiązania.

Norbert Cała napisał(a):

dlatego właśnie ich nie kupiłem

Krzysztof napisał(a):

Czy można sparować kilka zamków z jednym iPhone? Chodzi mi o to aby np. Dwa zamki obsłużyć w jednych drzwiach albo więcej drzwi (w domku jednorodzinnym)

Norbert Cała napisał(a):

Tak ile chcesz

Marcin Banaszek napisał(a):

Czy jest mozliwośc instalacji na drzwiach dierre?

Maciek napisał(a):

Marcin, zamówiłem instalację na przyszły tydzień, mam właśnie drzwi dierre, więc dam znać jak poszło. Na tę chwilę, jeszcze przed instalacją, poprosili mnie o wysłanie zdjęć drzwi, więc zakładam, że przyjdą przygotowani :)

Maciek napisał(a):

Zamontowane bez problemu.

Rafał Szychowski napisał(a):

No i jak wrażenia? Zastanawiam się. Też mam drzwi Dierre.

Maciek napisał(a):

Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne. Mega wygodne jest to, że nie trzeba szukać klucza w kieszeni podchodząc do drzwi np niosąc zakupy, albo to, że wiesz, że zawsze masz zamknięte drzwi (mam ustawiony tak, że po 20 sek od każdego otwarcia sam się zamyka). Na przestrzeni czasu mogę powiedzieć, że w 80% przypadków zamek działa jak powinien, czyli średnio na 10 powrotów do domu, 8 razy zamek otwiera się sam bez problemów. W te pozostałe dwa razy trzeba wyjąć telefon i otworzyć aplikację. Czasami coś się bardziej zawiesi i trzeba otworzyć kluczem, bo inaczej się nie da, a zamek piszczy. Ale tak jak mówię, w 80% przypadków działa bez zarzutu.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK